Mozaika i jej rodzaje - dlaczego warto zainwestować w te małe płytki

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
mozaika w łazienceŁazienka wykończona mozaiką wygląda elegancko i modnie
mozaika w łazienceŁazienka wykończona mozaiką wygląda elegancko i modnie Ceramstic
Mozaika to obraz lub ornament złożony z elementów różnej wielkości. Mozaiki mogą być wykonane z marmuru, innego kamienia, szkła, ceramiki, metalu, gresu, drewna. Można stosować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Wykończenie wnętrza mozaiką to pomysł stary niemalże jak świat. A do tego bardzo oryginalny, efektowny i modny. W mieszkaniu może stanowić kameralny akcent i być np. delikatnym dekorem w łazience czy kuchni, na zewnątrz zaś może tworzyć monumentalną artystyczną dekorację.Materiały najczęściej stosowane na mozaiki:

  • szkło

Mozaiki szklane są najbardziej popularne i najtańsze. Sprzedawane są zwykle w plastrach o wymiarach 30x30 cm. Świetnie nadają się do wykorzystania jako element dekoracyjny np. w łazience czy kuchni. Mogą mieć różne kształty i mnóstwo kolorów.

  • kamień

Ceny mozaik kamiennych mogą przyprawić o ból głowy - bo w zależności od rodzaju użytego kamienia mogą sięgać nawet do 600 zł/mkw. Do stworzenia mozaiki kamiennej zazwyczaj używa się marmuru, trawertynu, kwarcu, łupku, które są odpowiednio cięte, obrabiane i polerowane. Bardzo popularne są również mozaiki składające się z obłych kamyków rzecznych. Ze względu na dobre parametry techniczne można układać ją zarówno na ścianach, jak i na podłogach, nawet w pomieszczeniach o dość intensywnym ruchu.

  • gres

To opcja dla tych, którzy lubią kamień, ale nie jego cenę. Ma podobne właściwości jak płytka gresowa. Jest odporna na ścieranie i działanie mrozu. Mozaikę gresową można zastosować wewnątrz i na zewnątrz budynku, np. na tarasie.

  • ceramika

Nie powinna być stosowana na zewnątrz budynków. Mozaika ceramiczna jest bardzo nasiąkliwa i nadaje się tylko do stosowania we wnętrzach. Świetnie wyglądają pokryte nią ściany w kuchniach i łazienkach oraz podłogi.

  • drewno

Stanowi idealne wykończenie podłogi. U nas jeszcze nie jest zbyt popularna, ale bez problemu można ja kupić w sklepach z asortymentem wykończenia wnętrz. Zrobiona jest zwykle z drewna egzotycznego, ale też np. sosny czy dębu.

  • metal

Na rynku dostępne są mozaiki z aluminium, miedzi, brązu. Zwykle składają się one z metalowych blaszek naklejonych na kawałki płytek ceramicznych, można je naklejać tak jak mozaiki ceramiczne. Przy spoinowaniu należy jednak pamiętać, że metal może być wrażliwy na zarysowania.

Czytaj też: Mozaika: jak ułożyć kompozycję 

Mozaiki można zastosować niemal wszędzie

To, gdzie zastosujemy mozaikę, zależy jedynie od naszej wyobraźni i gustu. Możemy położyć ją na całej powierzchni ścian lub, co bardziej polecają projektanci wnętrz, wykorzystać ją jako element dekoracyjny, podkreślający wybrany fragment pomieszczenia. Dobrze sprawdzi się ramę lustra, lub wydzielisz strefy w łazience. Można nią wykończyć różnego rodzaju powierzchnie profilowane, np. półkoliste ściany kabiny prysznicowej czy obudowę okrągłej wanny, może również stanowić okładzinę blatu przy umywalce lub półek, dzięki czemu będą one dodatkową, a zarazem funkcjonalną dekoracją.

Szczególnie wdzięczne efekty można uzyskać pokrywając mozaiką powierzchnie profilowane np. wklęsłe wnętrze prysznica lub wypukłą powierzchnię obudowy wanny.

Nie musimy obawiać się układania mozaiki. ZPrzyklejone są bowiem na specjalnym plastrze, w idealnie równych odstępach, Dlatego nie ma obawy, że każdy element trzeba będzie mocować osobno. Siateczkę, na której przymocowane są elementy mozaiki można swobodnie rozcinać nożyczkami i dopasować szerokość i długość dokładnie taką, jak jest nam potrzebna.

Zobacz również: Mozaiki – to jest modne 

Urokliwe kolory malutkich kostek

Urok mozaiki tkwi w niezwykłej kolorystyce, która zależna jest od użytego materiału. W zależności czy jest szklana, brokatowa, kamienna czy perłowa, uzyskuje się zupełnie inny, zdumiewający efekt, stosując ją w określonym pomieszczeniu.

Elementy mozaiki mogą przyjmować bardzo różne kształty - najbardziej znane są szklane, kwadratowe kosteczki. Ale spotyka się też prostokąty, paski, owale, trójkąty i inne, nawet wypukłe wzory.

Taka szeroka gama kolorów i faktur powoduje, że mozaika świetnie odnajdzie się niemal każdym wnętrzu: od loftu, mieszkania w apartamentowcu, w hotelu po klasyczną willę.

Układanka z barwnych puzzli

Wbrew pozorom, układanie tych barwnych puzzli wcale nie jest trudne –mozaikowe płytki sprzedawane są w tzw. plastrach (najczęściej o wymiarach 30 x 30 cm, 60 x 60 cm, 30 x 60 cm), dzięki czemu można je zastosować do podkreślenia nawet najbardziej nieregularnych fragmentów pomieszczenia, np. łuków, kolumn i wybrzuszeń.

Mozaiki naklejone są na siateczki z włókna szklanego w formie modułowych paneli gotowych do montażu.

Montaż jest bardzo prosty – na klej do glazury (może być specjalny do mozaiki, ale niekoniecznie) nakłada się mozaikę. Jest równo przyklejona na siateczce, więc nie trzeba obawiać się, że gdzieś się przesunie. Potem wystarczy zafugować pamiętając jednocześnie, by w przypadku mozaiki lustrzanej lub szklanej była to fuga przeznaczona do tego typu płytek. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom