Montaż kolektorów słonecznych: w dachu i na dachu

mk, Monier
Montaż kolektorów słonecznych na dachuMontaż kolektorów słonecznych na dachu
Montaż kolektorów słonecznych na dachuMontaż kolektorów słonecznych na dachu Monier
Coraz większą popularnością cieszą się kolektory słoneczne. Jest to spowodowane m.in. rosnącymi kosztami ogrzewania tradycyjnego. Ponadto bycie eko jest modne, dlatego niektórzy decydują się na alternatywne źródła energii.

Kolektory słoneczne sprawdzają się w polskim klimacie. Połacie dachów skośnych – to na nich najczęściej montuje się kolektory słoneczne – są przeważnie dobrze doświetlone przez słońce, a zacienienie, ze względu, na wysokość występuje rzadko.

Solary są r

ozwiązaniem bezobsługowym. Dodatkowo pozyskują energię minimalnym kosztem i nie niszczą środowiska. System solarny uzupełnia układ centralnego ogrzewania, poprzez podgrzewanie wody użytkowej. Dzięki temu można zredukować koszty. Co ważne, instalacja solarna działa zarówno latem, jak i zimą, ale jej efektywność wzrasta, gdy zima jest łagodna.

Montaż kolektorów słonecznych na dachu

Prawidłowe połączenie solarów z dachem polga na tym, że z jednej strony pracują one z najwyższą efektywnością, produkując najwięcej energii przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego, a jednocześnie świetnie wyglądają. Montaż kolektorów powinien zapewniać pełne bezpieczeństwo i trwałość dachu.

Rozróżniamy dwa typy montażu kolektorów słonecznych:

  • montaż nad dachówką (częściej spotykane rozwiązanie) – kolektory montowane są na wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu;
  • montaż w dachu, to kolektory montowane w linii dachówek. To montaż zintegrowany.

Montaż kolektorów nad dachówką

Ten rodzaj połączenia instalacji solarnej z dachem pozwala na zainstalowanie kolektorów równolegle do połaci. Istnieje w tym przypadku możliwość zmiany kąta dla kolektorów względem spadku dachu. Dla tego typu instalacji dostępnych jest wiele rozwiązań. Można na przykład znaleźć specjalnie zaprojektowane dachówki solarne, dopasowane kolorem i wzorem do systemu.

Ponadto niektóre rozwiązania pozwalają zainstalować kolektory słoneczne pod innym kątem niż spadek dachu (w przypadku zbyt płaskiego dachu, można użyć specjalnych elementów pozwalających na montaż kolektorów pod dodatkowym kątem 15°).

Cały dach zrealizowany może być za pomocą jednego systemu, dzięki czemu inwestor ma gwarancję najwyższej jakości.

Zintegrowany montaż kolektorów

W przypadku montażu zintegrowanego kolektory montuje się bezpośrednio na łatach w linii dachówek. Zastosowanie tego sposobu jest możliwe zarówno w takcie wykonywania prac dekarskich, jak i w późniejszym terminie. Pamiętajmy, że w przypadku wyboru tego rodzaju instalacji kąt, pod jakim zainstalowane będą kolektory słoneczne, wymuszony jest kątem spadku dachu.

Który system montażu systemu solarnego jest korzystniejszy?

Łatwiejszy do wykonania i częściej stosowany jest system "na dachu". Nie wymaga on zbyt dużej ingerencji ze strony dekarza. W przypadku wyboru systemu montażu "w dachu" niezbędna jest praca dekarska. Jednak jest on zdecydowanie bezpieczniejszy dla dachu z puntu wiedzenia działających na niego warunków zewnętrznych. Na przykład ze względu na zamontowanie kolektorów w linii dachu, stanowią one zdecydowanie mniejszy opór dla wiatru, natomiast śnieg gromadzący się ponad kolektorem i tym samym dodatkowe obciążenie dachu w miejscu montażu kolektora, jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku montażu "na dachu". Dodatkowo kolektor zamontowany "w dachu" ma zdecydowanie mniejsze straty energii. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom