Montaż głośników w suficie

Joanna Turakiewicz
Głośniki w suficieMontaż głośników w suficie to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać przyzwoity dźwięk, a nie mamy miejsca na ustawianie głośników na poziomie uszu. Najlepiej użyć do tego specjalnych głośników sufitowych, ale można też zamontować zwykłe, wyjęte z obudowy.
Głośniki w suficieMontaż głośników w suficie to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać przyzwoity dźwięk, a nie mamy miejsca na ustawianie głośników na poziomie uszu. Najlepiej użyć do tego specjalnych głośników sufitowych, ale można też zamontować zwykłe, wyjęte z obudowy. (jmt)
Montaż głośników w suficie podwieszanym nie zadowoli audiofila, ale stanowi całkiem niezły kompromis między oszczędnością przestrzeni, a chęcią uzyskania przyzwoitego dźwięku.

Nie ma wątpliwości, że najlepsze efekty akustyczne uzyskamy jedynie, ustawiając głośniki na podłodze w taki sposób, by dźwięk dochodził do osób słuchających muzyki albo oglądających film ze źródeł umieszczonych na poziomie ich uszu. Jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad, można uzyskać znakomity efekt.

Przeczytaj jak poprawnie ustawić głośniki do kina domowego

Nie zawsze jednak warunki lokalowe pozwalają na to, by na środku pokoju stanęły kolumny głośnikowe stereo, na odpowiedniej wysokości zawisł głośnik centralny, a z tyłu po bokach głośniki efektowe. Rozwiązaniem jest montaż głośników w suficie podwieszanym, wykonanym ze specjalnych płyt sufitowych lub płyty GK. Rzecz jasna żaden audiofil nie pokusiłby się o taki pomysł, lecz nie zakładamy, że wszyscy jesteśmy audiofilami.

Montaż głośników w suficie: od czego zacząć

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie głośników w suficie, dobrze jest obmyślić to na etapie planowania remontu lub budowy. O ile rozstawianie wolno stojących głośników nie zmusza do ustalenia raz na zawsze określonej konfiguracji, to przy montowaniu głośników na stałe należy zaplanować ich położenie w suficie, umiejscowienie źródła dźwięku czyli sprzętu audio np. wzmacniacza czy zestawu kina domowego oraz położenie samych przewodów. Tych ostatnich, raz zamontowanych, nie będzie można już przełożyć. Należy zaplanować, w którym miejscu pomieszczenia będzie znajdowało się źródło. Od tego miejsca będą biegły przewody do głośników. W razie wątpliwości, można ułożyć dwa komplety przewodów z różnych miejsc. Da nam to względną swobodę przestawiania sprzętu.

Zastosowane przewody powinny być jak najlepszej jakości, choć oczywiście w ramach rozsądku i możliwości domowego budżetu. Przewody głośnikowe mogą kosztować nawet ponad 100 zł za metr, co przy, powiedzmy, 10 metrach czyni kwotę niebagatelną. Wystarczającej jakości do domowej instalacji przewody o grubości min. 2,5 mm zakupimy już za 3 zł za metr.
Aby przewody nie były widoczne od sufitu w dół, należy je schować w ścianie: między płytami ścianki działowej szkieletowej lub w wykutej bruździe w ścianie murowanej.

Przeczytaj: Jak uzyskać dźwięk wysokiej jakości

Konstrukcja nośna

Stelaż sufitu podwieszanego powinien być wystarczająco wytrzymały. Musi utrzymać nie tylko ciężar płyt, ale również głośników i płyt MDF, które dodatkowo będziemy musieli zamontować. W okolicach montażu głośników powinno zastosować się dodatkowe uchwyty mocujące to stropu. Dodatkowym czynnikiem obciążającym konstrukcję będą drgania wywoływane przez głośnik oraz wytwarzane ciśnienie nad płytą sufitową.

Odległość sufitu podwieszanego od stropu powinna być wystarczająca, aby zmieściła się skrzynka głośnikowa, lub głośnik oraz wypełnienie tłumiące. Dlatego konstrukcję warto projektować i wykonywać, gdy mamy już wybrany zestaw głośników. Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie głośników w odpowiedniej skrzyni, której pojemność oraz kształt są dobrane do głośników montowanych. Skrzynka ta musi być dodatkowo zamocowana do stropu lub stelażu, gdyż może stanowić zbyt duże obciążenie dla samych płyt sufitowych lub gipsowo-kartonowych (GK). Inną możliwością jest zamontowanie głośników na dodatkowej płycie wykonanej z płyty MDF lub grubej sklejki. Płyt montujemy do profili, a dopiero na to płytę GK, dzięki czemu jest ona niewidoczna.

Głośnika nie należy montować wyłącznie do płyty sufitowej lub GK chyba, że są to specjalne głośniki sufitowe małej mocy i lekkiej konstrukcji. Po zamontowaniu wszystkich płyt należy wyciąć otwory, w które będą zamontowane głośniki. Dla uzyskania lepszego efektu, można zamontować wyloty bas-refleksu.

Zobacz ciekawe efekty montażu sufitów powieszanych

Montaż głośników w suficie

Zazwyczaj w systemach sufitowych montuje się jeden głośnik szerokopasmowy. Jednak takie rozwiązanie daje mizerną jakość dźwięku i jest stosowane raczej w miejscach, gdzie nie ma ona nadrzędnego znaczenia np. w centrach handlowych. Jeśli jednak na jakości nam zależy, należy zamontować zestawy głośników. Można to zrobić w jednym otworze, stosując zestaw głośnikowy sufitowy, który zazwyczaj składa się z dwóch głośników w jednej obudowie ze zwrotnicą. Można również zamontować dwa lub więcej osobnych głośników, do których należy dobrać odpowiednią zwrotnicę. Wówczas przewód od źródła podłączymy do zwrotnicy, a dopiero do zwrotnicy podłączymy głośniki.

Należy jednak pamiętać, iż głośnik średnio-niskotonowy podłączamy do wyjścia pasma dolnego, a wysoko-tonowy do wyjścia pasma górnego. Pomylenie tego praktycznie uniemożliwi nam słuchanie czegokolwiek. Nad głośnikami należy ułożyć wypełnienie tłumiące, może być takie samo, jak stosowane w kolumnach głośnikowych. W ostateczności nada się do tego i wełna mineralna przeznaczona do wytłumień akustycznych. Montaż otworu bas-refleksu zmniejszy ciśnienie powstające nad płytami zawieszonego sufitu i poprawi efektywność dźwięku w zakresie niskich tonów w pomieszczeniu.

Głośnik w suficie możesz zamaskować

Głośniki można pozostawić widoczne lub schowane pod maskownicą. Decyzja należy od użytkownika. Maskownice na ogół występują w bieli, co pozwala nieco „ukryć" je na suficie. Niestety, wpływają one ujemnie na jakość dźwięku, głównie dlatego, że w przeciwieństwie do maskownic kolumn głośnikowych są one wykonane z tworzywa sztucznego sztucznego lub metalu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom