Wyspa kuchenna: jak ją urządzić (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wyspa kuchennaWyspa kuchenna to coraz częściej spotykane rozwiązanie w domach i większych mieszkaniach.
Wyspa kuchennaWyspa kuchenna to coraz częściej spotykane rozwiązanie w domach i większych mieszkaniach. Ciarko
Im więcej przestrzeni, tym lepiej. Takiego zdania jest coraz więcej projektantów wnętrz. To dlatego popularne stają się otwarte kuchnie, łączące salon i kuchnię. Rozwiązaniem w takiej kuchni jest wyspa kuchenna.

Architekci coraz częściej łączą strefy gotowania i wypoczynku. W kuchniach otwartych wyspa stanowi rodzaj granicy pomiędzy nimi. Trzeba jednak tę wyspę odpowiednio ustawić i wyposażyć. Ma przecież stanowić wygodne miejsce pracy, a nie barierę dla lokatorów.

Miejsce dla wyspy kuchennej

Wymiary pomieszczenia, w którym zechcemy zaplanować wyspę, powinny uwzględniać odpowiednio dużo przestrzeni. Tak, żeby można było w pobliżu swobodnie się poruszać. Problem mogą stanowić małe kuchnie, bo – według architektonicznych standardów – wyspa powinna być odsunięta od kuchennej zabudowy o ponad metr, najlepiej o 120 cm. Po bokach wyspy przejścia powinny mieć minimum 90 cm szerokości.

Funkcjonalność na wyspie

Wyspa kuchenna będzie najbardziej użyteczna, gdy pozwoli nam na ukrycie sprzętu AGD lub ulokowanie szafek. W obrębie wyspy warto zamontować płytę grzewczą i zlewozmywak. Taki układ pozwala na wspólne gotowanie, ponieważ w pobliżu zmieści się kilka osób. Poza tym nie izoluje kucharza od reszty domowników. Minusem jest przedostawanie się zapachów z kuchni do salonu.

Okap do kuchni z wyspą

Wtedy rozwiązaniem jest okap. – W sprzedaży są m.in. takie, które mocuje się bezpośrednio do sufitu. Szerokość okapu przy wyspie nie musi być taka, jak płyty. Niektóre posiadają zasysanie obwodowe wytwarzające odpowiednie ciśnienie do wyłapania wszystkich unoszących się nad kuchenką zapachów. – Takie urządzenia neutralizują zapachy i wychwytują znajdujące się w powietrzu drobiny tłuszczu – mówi Kamil Machura, menedżer ds. handlu w firmie Ciarko.

Warto wiedzieć: Jak zaplanować wyspę kuchenną

Praktyczne są okapy, które mogą pracować w dwóch trybach: jako wyciąg lub pochłaniacz. Coraz częściej okapy stanowią ozdobę pomieszczenia. Mają różne zdobienia, są wyposażone w halogenowe lub ledowe podświetlenie. Dzięki temu gwarantują dodatkowe źródło światła w kuchni. 

Okap, którego nie widać

Gdy wiszący nad wyspą okap nie komponuje się z wystrojem kuchni, rozwiązaniem jest okap sufitowy. Montuje się go w suficie podwieszanym lub w specjalnie przygotowanej do tego konstrukcji. Przykładem takiego okapu jest model, którego korpus ukryty jest w suficie. Dzięki specjalnej szybie zamontowanej na spodzie okapu, światło generowane przez diody LED jest bardzo intensywne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom