Monitoring domu i mieszkania – jak to działa

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Monitoring domuDzięki monitoringowi dowiemy się, jak doszło do zdarzenia lub kto bądź co za tym stoi.
Monitoring domuDzięki monitoringowi dowiemy się, jak doszło do zdarzenia lub kto bądź co za tym stoi. APB
Nie ma cię w domu, a i tak wszystko w nim (i wokół niego też) jest pod kontrolą. Monitoring działa. Tłumaczymy, jak funkcjonuje system na potrzeby domowników.

Alarm stanowi dobre rozwiązanie, ale daje jedynie informację o tym, że coś się dzieje. Jak do zdarzenia doszło czy kto (lub: co) za tym stoi, dowiemy się z monitoringu. Już nie tylko w bankach, urzędach czy instytucjach kamery są prawie, że na porządku dziennym.

Monitoring w domu nikogo już nie dziwi

Monitoring wkroczył też do domów i mieszkań. Nie ma zestawów uniwersalnych do monitorowania obiektów. Każdy komplet jest tworzony pod indywidualne zamówienie. Chodzi m.in. o metraż nieruchomości, plan bryły budynku, jej położenie, otoczenie.

Przeczytaj również: Jak zrobić prosty monitoring domu lub mieszkania 

Najpierw musimy wiedzieć, ile chcemy kamer i jakiego rodzaju oraz jakie ma być okablowanie, zasilanie itp. Należy stworzyć plan monitoringu domu lub mieszkania. Można wziąć dwie kamery (jedna w domu, druga na zewnątrz), 4, 8, 12 lub nawet 16. Przy wykorzystaniu rzutów budynku możemy sami lub z pomocą fachowca rozplanować rozmieszczenie przewodów rejestratora, kamer, zasilania oraz innych elementów systemu.

Rejestrator to podstawa monitoringu

Jest to urządzenie, które nagrywa obraz z kamer, przetwarza go i wyświetla na telewizorze, monitorze LCD lub przez sieć LAN na wybranym komputerze współpracującym z systemem. To od liczby kamer zależy wybór rejestratora. Ten musi być przede wszystkim stabilny. Jeśli rejestratory zapisują większość materiału na twardym dysku, zwykle gwarantują lepszą jakość obrazu. Niektóre sprzęty nagrywają obraz nawet z 50 metrów odległości przy szerokości około 20 metrów. Zazwyczaj jednak im dalej, tym obraz jest mniej wyraźny.

Liczba klatek na sekundę to kolejna kwestia. Dotyczy zapisu rozdzielczości. Praktycy twierdzą, że wartość 6 klatek/sekundę dla jednej kamery jest już odpowiednia dla potrzeb „domowych". Takie parametry pozwalają na dosyć dobrą rejestrację zdarzeń.

Kamery w monitoringu

Do wyboru są kamery zewnętrzne, czyli instalowane na zewnątrz budynku, odporne na warunki atmosferyczne, oraz wewnętrzne, tzn. do montażu w pomieszczeniach, w temperaturach pokojowych. Te zewnętrzne są zawsze odporne na uderzenia (czytaj: złodzieja), te w środku – zazwyczaj też. Zewnętrzne są droższe od wewnętrznych. Kamery mogą dawać obraz kolorowy lub czarno-biały. 

Każda kamera ma swój adres IP, który trzeba znać do nawiązania połączenia i oglądania rejestrowanego obrazu. Aby zobaczyć rejestrowany przez kamerę obraz, trzeba mieć dodatkowe urządzenie podłączone do tej samej sieci, co kamera. Może to być np. laptop, komputer stacjonarny albo telefon. Obraz z kamery można także udostępnić w internecie. Prawie wszystkie kamery IP pozwalają na wysłanie obrazu na specjalną, generowaną przez daną kamerę stronę.

Podłączenie do systemu

Mamy rejestrator i kamery, więc teraz trzeba je połączyć i podłączyć. Połączenia najczęściej wykonuje się za pomocą wspólnego przewodu tzw. koncentrycznego (jest żyła i oplot) współpracującego z przewodem zasilającym. Przewody sygnałowe łączone są do rejestratora i do kamer poprzez specjalne gniazda, tzw. BNC. Instalacja może okazać się czasochłonna, więc każdy producent systemów do monitoringu dołącza instrukcję montażu. W internecie są też filmiki, na których pokazane jest, jak podłączać poszczególne elementy systemu.

Funkcja detekcji ruchu i inne dodatkowe funkcje

Funkcja detekcji ruchu to dodatkowa rzecz w systemie monitoringu. Nieustanne patrzenie w ekran komputera to dla większości osób strata czasu. Funkcja detekcji ruchu polega na tym, że oprogramowanie kamery porównuje kolejne obrazy. W przypadku wykrycia zmiany, alarmuje użytkownika. Metoda przekazywania informacji zależy już od danego modelu urządzenia. Przeważnie dzieje się jednak tak, że na wybrany przez nas adres wysyłany jest e-mail (albo sms lub mms na telefon komórkowy) z załączonym zdjęciem albo skrótem nagrania z kamery. W ramach funkcji detekcji ruchu (albo osobno) można wybrać częstotliwość, w jakiej kamera będzie robiła zdjęcia monitorowanej nieruchomości, a potem rejestry otrzymamy na maila lub komórkę. W przypadku niektórych modeli możemy także liczyć na automatyczne włączenie syreny alarmowej.

Więcej na temat: Dom pod specjalnym nadzorem 

Oprócz detekcji ruchu można ustalić harmonogram, według którego kamera będzie robiła zdjęcia monitorowanego obiektu i wysyłała nam je pocztą elektroniczną. Inna dodatkowa funkcja to rejestrowanie obrazu po zmierzchu (pomieszczenie oświetlane jest wówczas przez promienie podczerwone niezauważalne dla ludzkiego oka). Następne ekstra funkcje to automatyczne przełączanie widoków oraz mechanizm zmiany pozycji obiektywu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom