Monitoring CCTV skuteczna ochrona osób i mienia

Artykuł sponsorowany
wartel.plMonitoring CCTV skuteczna ochrona osób i mienia
wartel.plMonitoring CCTV skuteczna ochrona osób i mienia wartel.pl
Obiekty przemysłowe, magazynowe czy budynki instytucji publicznych są narażone na niepożądane działania osób z zewnątrz, które dokonują kradzieży lub niszczą cenne mienie.

Aby uniknąć poważnych strat materialnych czy zabezpieczyć się przed utratą cennych danych (osobowych, badawczych, technologicznych) jest konieczne stosowanie sprawdzonych systemów ochrony. Jednym z nich jest telewizja przemysłowa.

Czym jest monitoring CCTV?

Nadzorowanie terenu obiektu przemysłowego przez zatrudnionych pracowników ochrony nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa. Strażnik nie może być jednocześnie w każdym miejscu i nie zareaguje na każde nietypowe wydarzenie. Ponadto, ochrona dużych obiektów wymagałaby pracy wielu strażników, czyli stałego ponoszenia wysokich kosztów ich zatrudnienia czy wyposażenia. Monitoring CCTV jest doskonalszą i z pewnością tańszą w eksploatacji alternatywą.

 
Czym jest telewizja przemysłowa? Zdobywający coraz większą popularność w Polsce skrót CCTV pochodzi z języka angielskiego i oznacza Closed-Circuit TeleVision. Jest to tzw. telewizyjny system dozorowy czy też monitoring telewizyjny, realizowany za pomocą kamer. Rejestrowany przez nie oraz jest przesyłany do dyżurki i wyświetlany na monitorach lub rejestrowany na dyskach rejestratorów. W pierwszym wypadku strażnik może na żywo obserwować teren obiektu, w drugim – zapisany obraz można w dowolnej chwili odtworzyć.

Najważniejszą zaletą, jaką wyróżniają się systemy monitoringu, jest ich wszechstronność. Odpowiednio dobrane kamery CCTV, ich rozmieszczenie, okablowanie, zespoły czujników i rejestratorów pozwalają na skuteczną ochronę zarówno lokalnego sklepu spożywczego, jak i kompleksu przemysłowego, placu składowego, magazynu czy wielopoziomowej galerii handlowej.

Dowiedz się więcej o monitoringu CCTV

 

Skuteczność instalacji to prewencja

Montaż telewizji przemysłowej jest najlepszym sposobem na ochronę obiektu. Jako przykład hołdowania zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć jest rodzajem prewencji, czyli zabezpieczania obiektu w celu wyeliminowania niepożądanych zdarzeń i uniknięcia kosztownych problemów. Każde włamanie z kradzieżą niesie za sobą straty, ale też wiąże się z czasochłonnym usuwaniem szkód czy dochodzeniem praw w instytucjach państwowych. Dzięki rejestratorom monitoring CCTV nie tylko pozwala interweniować już na wstępnym etapie zdarzenia. Dostarcza też materiał dowodowy niezbędny do wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy. 

Monitoring może być instalowany w budynkach publicznych i prywatnych  fot. wartel.pl

Monitoring może być instalowany w budynkach publicznych i prywatnych fot. wartel.pl

Telewizja przemysłowa ma też inne zastosowania. Służy np. do monitorowania pracowników, uczniów czy bezpieczeństwa przebiegu procesów technologicznych. Może być wykorzystywana do monitorowania ruchu drogowego, przebiegu imprez sportowych, zapobiegania przestępczości na ulicach czy w środkach transportu itp. Nowoczesne kamery CCTV pozwalają też na rejestrowanie obrazu w całkowitej ciemności i mogą współpracować z czujnikami ruchu, które uruchamiają przekazywanie i zapis obrazu. Warunkiem jej efektywności i spełniania przez nią określonych zadań są dobry projekt i odpowiednio dobrany sprzęt.

 

Projekt instalacji uwzględniający potencjalne zagrożenia

Instalacje monitoringu są wykonywane w konkretnym celu, jako forma ochrony obiektu przed włamaniem, wandalizmem czy monitorowania pracowników. Aby spełniały swoje zadanie, jest konieczne wykonanie projektu, który uwzględni wszystkie aspekty takiego nadzoru. Istotne jest zarówno rozmieszczenie kamer we wszystkich newralgicznych punktach, jak i drogi okablowania oraz jego zabezpieczenie przed uszkodzeniem.

Projekt instalacji powinien też uwzględniać dostęp do niej osób niepowołanych. Niewłaściwie zamontowane kamery CCTV można łatwo wyłączyć lub uszkodzić. Istotny jest też poziom rozbudowy monitoringu, który może mieć bardzo prostą, podstawową formę lub składać się z wielu modułów takich jak multipleksery, dzielniki, urządzenia komutacyjne, przetworniki A/C czy modulatory.

Odpowiednie zaprojektowanie instalacji jest bardzo ważne dla jego skuteczności fot. wartel.pl

 

Dobór sprzętu jest kluczowy

Na podstawie przygotowanego projektu przeprowadza się montaż. Monitoring składa się z wielu elementów, począwszy od kamer, przez różne urządzenia wspomagające i okablowanie, po czujniki i rejestratory. Wykaz tych części składowych instalacji nie oznacza jeszcze, że ich dopasowanie do danego systemu będzie proste. W ofercie producentów można znaleźć setki kamer, rejestratorów, przetworników, urządzeń komutacyjnych i tp., które różnią się parametrami technicznymi i zapewnianym efektem.

Istotnym wyborem jest ten dotyczący kamer. Dostępne w sprzedaży są zarówno model cyfrowe, jak i analogowe, rejestrujące obraz czarno-biały i kolorowym, w podczerwieni i po zmierzchu, z małą i dużą rozdzielczością. Od wyboru kamer zależy jakość obrazu, jaki pojawi się na monitorach czy zapisze na dysku. Warto też zastanowić się nad wyborem pomiędzy monitorowaniem obrazu na żywo i jego rejestracją.

 

Zalety cyfrowego monitoringu

Profesjonalny montaż telewizji przemysłowej, w którym specjalizuje się firma Wartel z Warszawy, niesie za sobą wiele korzyści. Poza możliwością przeciwdziałania kradzieżom czy włamaniom możesz też zaoszczędzić środki, jakie przeznaczysz na ochronę. Przy często wątpliwej solidności pracowników obraz zarejestrowany na dysku jest zawsze dostępny, również wtedy, gdy złożysz wniosek o ściganie przestępców. Istnieje też możliwość zintegrowania systemu telewizji przemysłowej z Internetem i kontroli zapisu obrazu z kamer na urządzeniach mobilnych. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom