Minidrzewka owocowe - idealne do małego ogrodu i na taras

Edyta Hanszke
minidrzewka owocoweMinidrzewka owocowe. Na pierwszym planie odmiany karłowate, których wysokość pnia sięga 50-60 cm, dalej drzewka rosnące kolumnowo, sięgające 2-2,5 metra.
minidrzewka owocoweMinidrzewka owocowe. Na pierwszym planie odmiany karłowate, których wysokość pnia sięga 50-60 cm, dalej drzewka rosnące kolumnowo, sięgające 2-2,5 metra. Edyta Hanszke
Masz mały ogród, a chciałbyś mieć w nim własne owoce? Nie ma problemu. Wybierz specjalne sadzonki. Można je uprawiać nawet na tarasach w dużych donicach.

Grusze, śliwy, jabłonie, ale też czereśnie, wiśnie, pigwy, morele czy brzoskwinie. Kupując specjalne gatunki, które nie rosną zbyt wysoko (karłowate do 60–70 cm, kolumnowe do ok. 2–2,5 metra), a tworzą kolumny lub kuliste korony na szczycie, możemy cieszyć się owocami we własnym ogrodzie czy na tarasie.

Zobacz również: Jakie paprocie uprawiać w ogrodzie

– Minidrzewka owocowe to grupa roślin do uprawy w donicach lub do małych ogródków – informują przedstawiciele Centrum Ogrodniczego "Mrówka" z Opola. – Dzięki swym wymiarom znajdują zastosowanie zarówno u właścicieli miniaturowych ogródków jak i wypełniają coraz więcej tarasów.

– Oprócz walorów dekoracyjnych możemy cieszyć się również zbieranymi owocami o podobnym smaku, jak u drzew normalnej wielkości. Dodatkową zaletą są zawsze świeże owoce pod ręką. Wielkość roślin znacznie ułatwia nam zbiór – nie musimy używać drabiny, a owoce dostępne są również dla naszych pociech – dodają ogrodnicy.

Ponieważ sadzonki te kupuje się w donicach, można je wysadzać przez cały rok. Jesień to dobry okres na wysadzenie ich do gruntu. Jeśli decydujemy się wysadzić je na tarasie, powinniśmy znaleźć dla nich duże donice. Zimą należy je okryć, aby korzenie drzewek nie przemarzły. Wysadzone do gruntu nie potrzebują specjalnych zabezpieczeń przed mrozem.

Polecamy poradnikJak i kiedy przycinać drzewa owocowe

Owoce drzewek miniaturowych mają podobny smak do owoców drzew o standardowych rozmiarach, ułatwione jest natomiast ich zbieranie. Zaletą tych drzewek jest również to, że nie wytwarzają długopędów tylko krótkopędy i przewodniki, które są odporne na mróz. Ich obwód nie przekracza 80 cm, a wysokość 2,5 m, dzięki czemu nie zacieniają roślin rosnących obok. Rośliny te mogą być sadzone w odległości 100 cm od siebie.

Zobacz pomysł na uprawę rośliny w domu: Drzewo kawowe w doniczce

W przypadku odmian karłowatych poprzez regularne cięcie możemy utrzymać ładny i gęsty pokrój drzewa – w zamian za to odwdzięczy się nam ono większymi i piękniejszymi owocami.

Wskazane jest sadzenie kilku odmian tego samego gatunku, co poprawia owocowanie. 

Wybrane odmiany minidrzewek owocowych:

  • Jabłonie – obwód jabłoni baleriny nie przekracza 30 cm, a wysokość 2–2,5 m – w związku z tym baleriny mogą być sadzone w odległości 60 cm od siebie. Dostępna jest w kilku odmianach, które owocują we wrześniu. Niektóre owoce można przechowywać dłużej. Karłowa odmiana tych jabłoni o wysokości pnia 50 cm – może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w donicach.
  • Grusze – rosną kolumnowo, dojrzewają zależnie od odmiany we wrześniu–październiku, a owoce mogą być przechowywane do grudnia/stycznia. Karłowata odmiana grusz sięga od 40 cm w górę i nadaje się do uprawy na tarasach.

Dobre przez cały rok: Zioła na domowym parapecie

  • Czereśnie – kolumnowe, osiągają ok. 2–2,5 metrów wysokości, nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych - jedynie sporadycznego cięcia, nadają się do uprawy w donicach. Owocują latem. Karłowate odmiany sięgają 50 cm. – Poprzez regularne cięcie uzyskamy zwarty i gęsty pokrój. Pamiętamy jednak aby zabieg ten stosować po owocowaniu a nie w lutym/marcu jak u jabłoni, śliw czy gruszek – przestrzegają ogrodnicy. Nadaje się do uprawy tarasowej, jak i do małych ogródków.
  • Wiśnie – pień karłowatej odmiany sięga 50 cm, kwitną i owocują obficie. Nadaje się do uprawy w donicach oraz do małych ogródków. Wzrost silnie karłowy, poprzez regularne cięcie po owocowaniu uzyskamy zwarty i gęsty pokrój.
  • Nektarynki – karłowa odmiana nadaje się do uprawy w donicach - dzięki czemu możemy uniknąć przemarzania kwiatostanów, chowając roślinę przed przymrozkami. Jej małe rozmiary ułatwiają również okrycie rośliny rosnącej w gruncie włókniną.
  • Brzoskwinie – karłowe odmiany sięgają 50 - 60 cm. Nadaje się do uprawy tarasowej jak i do małych ogródków odporna na mróz.
  • Śliwy – kolumnowa odmiana może być uprawiana w donicach lub w małych ogródkach. Karłowata odmiana szybko wchodzi w owocowanie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom