Żywopłot - z jakich roślin można go zrobić

Edyta Hanszke
ŻywopłotWybór roślin na żywopłot w dużej mierze zależy od nas, naszych upodobań i zasobności portfela.
ŻywopłotWybór roślin na żywopłot w dużej mierze zależy od nas, naszych upodobań i zasobności portfela. sxc.hu
Najpopularniejsze są tuje. Pięknie wyglądają cisy. Z roślin liściastych najczęściej kupujemy pęcherznicę kalinolistną, buk pospolity i grab pospolity.

Polacy bardzo opornie przyjmują trendy z Zachodu i jeśli decydują się na żywopłoty, to raczej zasłaniające posesję i będące uzupełnieniem ogrodzenia z siatki.

Żywotniki, czyli tuje, należące do rodziny cyprysowatych, pochodzące z Ameryki Północnej i Azji wschodniej, to najpopularniejsze i najtańsze krzewy na żywopłoty. Są też najmniej wymagające. Najczęściej do nasadzeń przy płotach stosowane są:

  • żywotnik smaragd
  • żywotnik aureospicata (o żółtych liściach i stożkowym pokroju)
  • żywotnik aurescens (o żółtych liściach i stożkowym pokroju) 

Krzewy tui sięgają od kilku do nawet kilkunastu metrów wysokości, a w swojej ojczyźnie rosną jako drzewa i mogą osiągać nawet do 40 m. W początkowym okresie krzewy ten mają pokrój zwarty, z czasem jednak bardziej nieregularny. System korzeniowy mają płytki, więc są narażone na wywroty.

Zobacz również: Pielęgnacja żywopłotów latem

- Żywotnik smarag sadzimy co 70 cm, rzadziej  aureospicata - co 1 metr - mówi Anna Hartung, architekt krajobrazu w firmie Malejki z podopolskiej Przysieczy. - Po 4-5 latach powinniśmy mieć już 2-metrowe krzewy, które warto systematycznie formować.

O ile tuje nie mają szczególnych wymagać - potrzebuję oczywiście podlewania - o tyle żywopłot z cisu, to już nieco wyższa szkoła jazdy. - Po pierwsze wymaga on regularnego przycinania. Po drugie w podmokłych glebach ma on tendencje do przemarzania zimą od korzeni. Potrzebuje też gleb lepszej jakości - podpowiada  Anna Hartung, architekt krajobrazu.

Warto przeczytać: Najlepsze gatunki roślin na żywy płot

Żeby żywopłot z cisu był gęsty, należy go sadzić w tzw. szachownicę tzn. naprzemiennie, jakbyśmy obsadzali tylko białe albo tylko czarne pola szachownicy.

Z roślin iglastych popularne w Polsce są także żywopłoty ze świerka zwyczajnego. 

Kto decyduje się na żywopłoty liściaste, ten najczęściej wybiera między:

  • pecherznicą kalinolistną (to krzew sięgający 3-metrów, należący do rodziny różowatych, pochodzi z Ameryki Północnej, nadaje się na żywopłoty, zarówno swobodne, jak i strzyżone)  
  • bukiem pospolitym (osiąga od jednego do czterech metrów wysokości oraz od 80 do 200 cm szerokości) 
  • grabem pospolitym (możemy z niego uformować np. alejkę ze sklepieniem lub portal).

- Liściaste drzewa na żywopłoty takie, jak buk czy grab wymagają systematycznego przycinania, dzięki czemu szybciej gęstnieją - podkreśla Anna Hartung, architekt krajobrazu w firmie Malejki z podopolskiej Przysieczy. - Najlepiej te zabiegi wykonywać wiosną lub późną jesienią, a nawet dwa razy do roku. 

Osoby nie bojącą się nowości mogą zrobić żywopłot np. z azalii, rododendronów, bukszpanu, ligustru czy lawendy, ale te rośliny nie osiągają takich wysokości jak krzewy żywotnika czy drzewa bukowe. Poł metra to maksymalna wysokość. - Polacy nie są jeszcze przyzwyczajeni do odsłaniania swoich domów i raczej decydują się na tradycyjne formy ogrodzenia i wysokie żywopłoty, osłaniające ich posesje - ocenia Anna Hartung.    

Cenna wiedza o pielęgnacji ogrodu: Sierpień w ogrodzie

Kiedy sadzić żywopłot? Najlepszy okres zdaniem specjalistów to jesień, bo wówczas ma on przez zimę czas na ukorzenienie się, a wiosną zaczyna przyrastać. Ważne jest także to, czy kupujemy sadzonki z pojemników, czy z gleby. Te pierwsze możemy wysadzać niemal od wiosny od jesienie, z wyjątkiem upalnych letnich dni. 

- Najlepiej, żeby temperatura nie była zbyt wysoka, a ziemia wilgotna. Rośliny należy od razu podlać. Absolutnie nie można przechowywać długo sadzonek wyjętych z ziemi z systemem korzeniowym na wierzchu. Najbezpieczniej jest posadzić je od razu po przywiezieniu z miejsca zakupu - kontynuuje Anna Hartung z PPHU Malejki. 

Sadzonki z pojemników są droższe, ale też mamy większe szanse, że się przyjmą niż te ziemi, w przypadku których może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego podczas wykopywania sadzonek albo podczas transportu. Cena sadzonek roślin na żywopłoty zależy też od ich wielkości.    

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie