Polacy bardzo opornie przyjmują trendy z Zachodu i jeśli decydują się na żywopłoty, to raczej zasłaniające posesję i będące uzupełnieniem ogrodzenia z siatki.
Żywotniki, czyli tuje, należące do rodziny cyprysowatych, pochodzące z Ameryki Północnej i Azji wschodniej, to najpopularniejsze i najtańsze krzewy na żywopłoty. Są też najmniej wymagające. Najczęściej do nasadzeń przy płotach stosowane są:
- żywotnik smaragd
- żywotnik aureospicata (o żółtych liściach i stożkowym pokroju)
- żywotnik aurescens (o żółtych liściach i stożkowym pokroju)
Krzewy tui sięgają od kilku do nawet kilkunastu metrów wysokości, a w swojej ojczyźnie rosną jako drzewa i mogą osiągać nawet do 40 m. W początkowym okresie krzewy ten mają pokrój zwarty, z czasem jednak bardziej nieregularny. System korzeniowy mają płytki, więc są narażone na wywroty.
Zobacz również: Pielęgnacja żywopłotów latem
- Żywotnik smarag sadzimy co 70 cm, rzadziej aureospicata - co 1 metr - mówi Anna Hartung, architekt krajobrazu w firmie Malejki z podopolskiej Przysieczy. - Po 4-5 latach powinniśmy mieć już 2-metrowe krzewy, które warto systematycznie formować.
O ile tuje nie mają szczególnych wymagać - potrzebuję oczywiście podlewania - o tyle żywopłot z cisu, to już nieco wyższa szkoła jazdy. - Po pierwsze wymaga on regularnego przycinania. Po drugie w podmokłych glebach ma on tendencje do przemarzania zimą od korzeni. Potrzebuje też gleb lepszej jakości - podpowiada Anna Hartung, architekt krajobrazu.
Warto przeczytać: Najlepsze gatunki roślin na żywy płot
Żeby żywopłot z cisu był gęsty, należy go sadzić w tzw. szachownicę tzn. naprzemiennie, jakbyśmy obsadzali tylko białe albo tylko czarne pola szachownicy.
Z roślin iglastych popularne w Polsce są także żywopłoty ze świerka zwyczajnego.
Kto decyduje się na żywopłoty liściaste, ten najczęściej wybiera między:
- pecherznicą kalinolistną (to krzew sięgający 3-metrów, należący do rodziny różowatych, pochodzi z Ameryki Północnej, nadaje się na żywopłoty, zarówno swobodne, jak i strzyżone)
- bukiem pospolitym (osiąga od jednego do czterech metrów wysokości oraz od 80 do 200 cm szerokości)
- grabem pospolitym (możemy z niego uformować np. alejkę ze sklepieniem lub portal).
- Liściaste drzewa na żywopłoty takie, jak buk czy grab wymagają systematycznego przycinania, dzięki czemu szybciej gęstnieją - podkreśla Anna Hartung, architekt krajobrazu w firmie Malejki z podopolskiej Przysieczy. - Najlepiej te zabiegi wykonywać wiosną lub późną jesienią, a nawet dwa razy do roku.
Osoby nie bojącą się nowości mogą zrobić żywopłot np. z azalii, rododendronów, bukszpanu, ligustru czy lawendy, ale te rośliny nie osiągają takich wysokości jak krzewy żywotnika czy drzewa bukowe. Poł metra to maksymalna wysokość. - Polacy nie są jeszcze przyzwyczajeni do odsłaniania swoich domów i raczej decydują się na tradycyjne formy ogrodzenia i wysokie żywopłoty, osłaniające ich posesje - ocenia Anna Hartung.
Cenna wiedza o pielęgnacji ogrodu: Sierpień w ogrodzie
Kiedy sadzić żywopłot? Najlepszy okres zdaniem specjalistów to jesień, bo wówczas ma on przez zimę czas na ukorzenienie się, a wiosną zaczyna przyrastać. Ważne jest także to, czy kupujemy sadzonki z pojemników, czy z gleby. Te pierwsze możemy wysadzać niemal od wiosny od jesienie, z wyjątkiem upalnych letnich dni.
- Najlepiej, żeby temperatura nie była zbyt wysoka, a ziemia wilgotna. Rośliny należy od razu podlać. Absolutnie nie można przechowywać długo sadzonek wyjętych z ziemi z systemem korzeniowym na wierzchu. Najbezpieczniej jest posadzić je od razu po przywiezieniu z miejsca zakupu - kontynuuje Anna Hartung z PPHU Malejki.
Sadzonki z pojemników są droższe, ale też mamy większe szanse, że się przyjmą niż te ziemi, w przypadku których może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego podczas wykopywania sadzonek albo podczas transportu. Cena sadzonek roślin na żywopłoty zależy też od ich wielkości.
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?