Mieszkanie małe, ale dobrze zaprojektowane (zdjęcia)

Katarzyna Piojda, Starter
Małe mieszkanieMałe lokum niekoniecznie musi być ciasne. Może być i wygodne, i praktyczne.
Małe mieszkanieMałe lokum niekoniecznie musi być ciasne. Może być i wygodne, i praktyczne. Starter
Nawet 12 metrów kwadratowych można zaprojektować i urządzić tak, żeby maleńkie cztery kąty były wygodne dla swojego właściciela. Radzimy, jak aranżować małe przestrzenie.

Natalia Cisowska specjalizuje się w projektowaniu mikroskopijnych mieszkań. Czym kieruje się, projektując tak mały metraż? Stosuje zasadę: mała przestrzeń – wiele możliwości. Chodzi o  funkcjonalne mieszkanie, komfortowe dla przyszłych lokatorów. 12 metrów kwadratowych to mało, ale nawet na tak małej przestrzeni udaje się stworzyć wygodną i przytulną kawalerkę. W niej będzie miejsce i do spania, i do pracy, ale też zmieści się aneks kuchenny i łazienka.

Warto zobaczyć: Projekt mieszkania - internautka pyta, architekt wnętrz odpowiada 

Każdy metr kwadratowy mieszkania na wagę złota

Projektując małe wnętrza, ważne jest wykorzystanie każdego centymetra. Podstawą jest projekt. Pomocne są możliwości, które dają rozkładane i wielofunkcyjne meble na wymiar. Jakieś przykłady? 
–   Łóżko na podwyższeniu, pod którym znajduje się szafa ubraniowa lub podest z miejscem do
pracy, spod którego można wysunąć łóżko – mówi Natalia Cisowska. – Sprawdza się także mebel, który w
zależności od potrzeb staje się biurkiem albo łóżkiem.

Wszystko musi się zmieścić, nawet w najmniejszym mieszkaniu

Ważne jest zaoszczędzenie każdego centymetra niewielkiej powierzchni i maksymalne wykorzystanie każdego kąta, w którym można zmieścić niezbędne elementy wyposażenia wnętrz, a także przedmioty codziennego użytku. Czy takie mieszkania nie będą po chwili zagracone?
– Aby uniknąć nieporządku, na małej powierzchni przydadzą się liczne schowki i szafki. W nich łatwo ukryć rzeczy – dodaje ekspertka. – Ciekawym rozwiązaniem jest także podział mieszkania poprzez drzwi przesuwne czy zasłony. Wnętrze można wtedy modyfikować według potrzeb. Jednak chyba najefektowniejszym elementem jest łóżko chowane w ścianie albo w podeście. Wówczas, zależnie od pory dnia, czy sytuacji, pomieszczenie pełni różne role. Już nie tylko mebel może być wielofunkcyjny, ale i cały pokój.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Istnieją zabiegi, które optycznie powiększą małą przestrzeń. Pozorne powiększenie pokoju można uzyskać dzięki prostym zabiegom, choćby takim: podłoga z tego samego materiału i w tym samym kolorze w całym mieszkaniu, zastosowanie materiałów odbijających światło (np. lakier na wysoki połysk, metal, szkło). Przydadzą się także duże lustra, ażurowe i szklane meble, szafy i zabudowy w jednakowym kolorze. Efekt głębi uzyskasz dzięki ciemniejszemu kolorowi we wnęce albo fototapecie z motywem perspektywy.

Zobacz: Jak urządzić i optycznie powiększyć małe mieszkanie lub pokój 

Projektując wnętrza mikro apartamentów należy pamiętać, aby mała przestrzeń nie była nudna.
– Pracowałam nad tym, aby odpowiednio dobrać kolory, wzory i materiały, które ożywią wnętrze i
jednocześnie go nie przytłoczą – zaznacza Natalia Cisowska. – W niewielkim mieszkaniu ważny jest efekt lekkości i spójności. Nawet na tak niedużej powierzchni można wyrazić siebie, pokazać swój styl i charakter. Liczy się kreatywność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom