Jak urządzić i optycznie powiększyć małe mieszkanie lub pokój

Barbara Golian
MieszkanieMieszkanie wyda się optycznie większe, jeżeli pomalujemy je na jasne kolory i podłoga będzie jasna.
MieszkanieMieszkanie wyda się optycznie większe, jeżeli pomalujemy je na jasne kolory i podłoga będzie jasna. mk
Twoje mieszkanie jest małe i zastanawiasz się, jak je optycznie powiększyć? Pamiętaj, że mała przestrzeń wymaga pomysłowości. Zobacz kilka sztuczek, które pozwolą na optycznie powiększyć wnętrze.

Jeżeli chcemy optycznie powiększyć wnętrze małego mieszkania, to najważniejsze jest, by było jak najmniej ścian dzielących pomieszczenia. Otwarte wnętrze stworzy wrażenie, że mieszkanie jest większe niż w rzeczywistości. Kuchnię, jadalnię i salon zmieścisz w jednym pokoju.

Zdarza się jednak, że ściana, którą chcemy wyburzyć, pełni funkcję nośną w budynku i po prostu jest to niewykonalne. Bywa i tak, że domownicy nie są zwolennikami np. kuchni połączonej z pokojem dziennym. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi przesuwnych, ponieważ nie zajmują one tyle miejsca, co klasyczne drzwi, a przestrzeń za nimi można dowolnie wykorzystać.

To cię zainteresuje: Drzwi do małych pomieszczeń: przesuwne, składane, harmonijkowe 

Jasne kolory to podstawa przy aranżacji małego mieszkania

Najprostszym ze wszystkich sposobów na powiększenie przestrzeni jest zastosowanie jasnych kolorów. Sprawdzą się barwy pastelowe, bliskie bieli lub écru. Ciemniejsze barwy można zastosować jako element dekoracyjny. Sufit powinien być zawsze jaśniejszy od ścian. Gdy pomalujemy go kolorem identycznym jak ściany, wyda się za ciemny.

Jeżeli w naszym pokoju jest zacieniony kąt lub załamania, na których rozjaśnieniu nam zależy, można do pomalowania ścian użyć farb z rozjaśniaczami optycznymi. Sprawią one, że ściana pomalowana taką farbą odbije nawet dwa razy więcej światła w porównaniu ze ścianą pomalowaną tradycyjną farbą emulsyjną o tym samym kolorze, odcieniu i intensywności. Przez to, że ściana pochłonie mniej światła, to nie zanika ono od razu, tylko wielokrotnie odbija się w pomieszczeniu. Pokój wyda się jaśniejszy i bardziej przestronny. 

Przeczytaj poradnik: Jak wygospodarować miejsce na schowki w małym mieszkaniu 

Podłoga również nie powinna kolorystycznie odbiegać od całości. Można zastosować terakotę, wykładzinę, deski lub panele, jednak ważne, by ich barwa była raczej jasna i spójna z całością wnętrza.

W małym mieszkaniu sprawdzą się też przeszklone drzwi, ponieważ nie tworzą one podziałów, a wręcz łączą przestrzeń. Przez szybki w drzwiach przedpokój będzie doświetlony światłem dziennym, a i po zmroku rozjaśni go światło z przyległych pomieszczeń – pokoju, kuchni i łazienki. Szkło sprawdzi się też jako blaty stołów albo półki.

Dobrym rozwiązaniem jest też odpowiednie oświetlenie: podświetlane wnęki, halogeny skierowane na ściany, kinkiety oraz stojące lampy.

Lustra pełnią istotną rolę w optycznym powiększaniu powierzchni pomieszczenia, ale pamiętajmy, że odbija wszystko, co znajdzie się w jego pobliżu i tym samym może potęgować wrażenie bałaganu. Nie nadaje się więc do umieszczania nad blatami roboczymi w kuchni, chyba że jesteśmy perfekcjonistkami i zawsze mamy idealny porządek w kuchni. Idealne będą za to w wąskiej łazience, jeśli umieścimy je np. w formie opaski na wszystkich ścianach albo chociaż wzdłuż dłuższej ściany. A mały przedpokój powiększą lustra umieszczone w drzwiach szafek.

Im mniej mebli w małym mieszkaniu, tym lepiej

Optymalnie wnętrze powiększymy też za pomocą mebli. Wielozadaniowe sprzęty to sposób na niezagracenie pomieszczenia, np. pufy ze schowkami, rozkładany fotel czy szafka na książki, której drzwiczki po otwarciu mogą pełnić rolę biurka.

Warto przeczytać również porady: Urządzamy małe mieszkanie 

Mając małe mieszkanie, nie musimy rezygnować z praktycznych sprzętów AGD. Nawet w niewielkiej kuchni możemy mieć zmywarkę, kuchenkę wraz z piekarnikiem. Na maksymalną oszczędność miejsca w kuchni pozwolą zintegrowane zestawy sprzętu AGD. Takie trio to 3 w 1 - sprzęt o szerokości 60 cm mieści płytę grzejną, piekarnik i zmywarkę. 

Każde puste miejsce warto wykorzystać jako przestrzeń do przechowywania. Gdy zamiast dwóch krzeseł przy stole postawimy ławę z szufladami, będziemy mogli w nich ukryć np. obrusy lub inne rzeczy.

Kaloryfery w małych kuchniach często są montowane w takich miejscach, że trudno jest wykorzystać przestrzeń dookoła. Taki grzejnik warto obić płytą gipsowo-kartonową lub z MDF-u. Boki muszą pozostać odkryte, a odległość między grzejnikiem i górną częścią płyty powinna wynosić minimum 20 cm. Dzięki czemu nie będzie problemu z cyrkulacją ciepłego powietrza. Na płycie można umieścić blat, który będzie pełnił funkcje małego stolika i zaoszczędzi nam miejsca, dzięki czemu powiększymy małą kuchnię. Jeżeli grzejnik w kuchni jest, ale go nie używamy, to warto go zdemontować – czysta oszczędność miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom