Mieszkania TBS – warunki wykupu mieszkań

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Mieszkania TBSW przypadku sprzedaży, czyli „wykupu" mieszkań TBS, ustawodawca nie przewidział preferencji lub bonifikat finansowych dla najemców.
Mieszkania TBSW przypadku sprzedaży, czyli „wykupu" mieszkań TBS, ustawodawca nie przewidział preferencji lub bonifikat finansowych dla najemców. mk
Udostępnij:
Wykup mieszkania TBS w Polsce jest trudny. Na razie ani jeden najemca, mieszkający w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego, nie wykupił mieszkania. Piszemy, dlaczego tak się dzieje z wykupem tych mieszkań.

W Polsce działa około 250 Towarzystw Budownictwa Społecznego. Wybudowały one ponad 82 tysiące mieszkań. Każde TBS wynajmuje bowiem przeważnie kilkaset, czasem ponad tysiąc mieszkań. Do października 2011 roku nie można było w ogóle wykupić takiego lokalu. Bloki powstawały (nadal powstają) za nisko oprocentowane kredyty zaciągnięte w Banku Gospodarstwa Krajowego. Z tym że obowiązywał zakaz wykupu mieszkań od TBS.

Wykup mieszkań TBS po nowemu

Przepisy zmieniły się w październiku 2011 roku. – Ustawa z 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, po nowelizacji z 2011 roku wprowadziła możliwość wyodrębniania na własność lokali mieszkalnych towarzystw budownictwa społecznego, wybudowanych na wynajem z udziałem środków z kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego i nabywania tych mieszkań przez najemców – wyjaśnia Krzysztof Ludwiczak, radca prawny Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Wiek budynku TBS ma znaczenie przy wykupie mieszkania

Ekspert kontynuuje: – Możliwość taka dotyczy mieszkań w budynkach użytkowanych dłużej niż 5 lat, budowanych w systemie partycypacji najemców w kosztach ich budowy, ale przede wszystkim wymaga to decyzji zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki. W przypadku Bydgoskiego TBS, aktualnie nie przewiduje się sprzedaży mieszkań pozostających w zasobie spółki, jako wybudowanych w systemie budownictwa społecznego, czyli na wynajem. Ciągle wiele osób zainteresowanych jest wynajęciem mieszkania BTBS, a zainteresowanie kupnem wynajmowanych już mieszkań jest znikome.

Chętnych na wykup mieszkań TBS nie widać

Mimo, że w praktyce można wykupić mieszkanie należące do TBS, chętnych brak w całym kraju. – Najemcom się to nie opłaca – mówi jeden z prezesów TBS, chcący zachować anonimowość. – Sam bym też w to nie wszedł.

Znasz różnice?: Mieszkanie od gminy i mieszkanie z TBS 

Kierowane przez niego wybudowało ponad 500 mieszkań. Prezes przyznaje, że w ciągu 15 lat, czyli tak długo, jak w TBS pracuje, przyszły tylko 3 osoby podpytać o warunki wykupu mieszkania. – Tak szybko, jak przyszły, tak szybko poszły – dodaje pan prezes. – Jeśli najemca płaci nam przykładowo 600 złotych miesięcznie za 50-metrowe mieszkanie, nie opłaca mu się zaciągać kredytu na wykup tego mieszkania. Warunki, w jakich mieszka, przecież mu się nie zmienią. Wzrosną mu wydatki. Gdy np. zaciągnie 100 tysięcy złotych kredytu na wykup mieszkania, będzie musiał oddać o przynajmniej kilkanaście tysięcy więcej.

Ceny nieokazyjne

Prezes mówi o jeszcze jednej rzeczy, która nie mobilizuje najemców do tego, żeby zostali właścicielami mieszkań, jakie obecnie zajmują. – Tych lokali nie można kupować w preferencyjnych cenach. Ceny są ustalane w oparciu o stawki rynkowe na rynku komercyjnym – zaznacza prezes. – Jaki ma więc sens, żeby najemca świadomie zadłużał się i kupował mieszkanie, w którym i tak czuje się, jak u siebie?

Tutaj mieszka rodzina

Pojawia się następna kwestia. – Po śmierci najemcy, w mieszkaniu TBS może mieszkać jego rodzina, tzn. współmałżonek, dzieci, ale też dalsza rodzina, jeżeli zmarły nie miał bliższych krewnych, a dalszy krewny nie ma własnego mieszkania – tłumaczy dalej prezes. – Zgodnie bowiem z ustawą o ochronie praw lokatorów, po śmierci najemcy prawo zamieszkania w tym lokalu przejmuje jego rodzina.

Ludwiczak podkreśla natomiast, że w przypadku sprzedaży („wykupu") mieszkań TBS, ustawodawca nie przewidział preferencji lub bonifikat finansowych dla najemców. – Przepisy mówią, że cena sprzedaży lokalu nie może być niższa niż jego wartość rynkowa, ustalona przez rzeczoznawcę w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami – informuje. – Jednocześnie, co aktualne i istotne, ostatnia nowela do ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 2015 roku (weszła w życie 25 października 2015 roku) uruchamiająca nowy rządowy program wspierania społecznego budownictwa czynszowego, wprowadza zakaz sprzedaży mieszkań wybudowanych w ramach tego nowego programu. Lokale mieszkalne wybudowane przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego nie mogą być, pod rygorem nieważności, wyodrębnione na własność. 

Pożar budynków na stacji PKP Grudziądz - Owczarki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie