Mieszkania komunalne: czynsz 3 razy wyższy? To możliwe

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Średnia stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w kraju to 3,63 złote za m kwŚrednia stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w kraju to 3,63 złote za metr kwadratowy
Średnia stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w kraju to 3,63 złote za m kwŚrednia stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w kraju to 3,63 złote za metr kwadratowy Sxc
Zdaniem Janusza Nowaka z Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości czynsz w mieszkaniach komunalnych powinien być przynajmniej dwukrotnie taki, jak teraz.

Państwo Kowalscy mieszkają w kamienicy zarządzanej przez Administrację Domów Miejskich. Za 34 metry kwadratowe płacą 180 złotych czynszu. Możliwe, że od 2012 roku będą mieli wyższą opłatę.Wszystko przez propozycje zmian w Ustawie o ochronie lokatorów w mieszkaniowym zasobie gminy, które dotyczą najemców mieszkań komunalnych.

Najemcy bez prawa własności dziedziczą lokal

W wielu lokalach komunalnych mieszkają nadal rodziny, które w latach 50-tych czy 60-tych dostawały tak zwany kwaterunek. Po śmierci rodziców albo dziadków, potomkowie zajmowali te lokale. I nadal w nich są. W Bydgoszczy takich rodzin może być ponad 200.

– Nie podoba nam się, że bez prawa własności do lokalu najemcy je dziedziczą – mówi Janusz Nowak, sekretarz generalny Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości. – Sporo z nich mogłoby płacić normalne, a nie zaniżone stawki czynszu, bo ich na to stać. Z jakiej racji 10 procent osób z mieszkań komunalnych, jest utrzymywana przez 90 procent ludzi mieszkających w innych lokalach?

Średnia stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w kraju to 3,63 złote za metr kwadratowy. – To nie wystarcza na bieżące utrzymanie mieszkań, a miasto nie może dopłacać do interesu – twierdzi Nowak. – Według naszych wyliczeń stawka czynszu powinna wynosić 12,97 złotych. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa najemcom, a nie o pazerność.

Jak będzie wyglądać weryfikacja lokatorów? – Musieliby podpisać oświadczenia o dochodach albo pokazać PIT-a administracji – dodaje Nowak. Lokatorom taki pomysł się nie spodoba, bo może oznaczać 3-krotnie wyższe opłaty.

Cyfry a ludzie

Co na to inni zarządcy? – Ekonomicznie podwyżka jest uzasadniona: byłyby pieniądze na remonty – przyznaje Jarosław Skopek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zjednoczeni. Trzeba jednak myśleć o lokatorach: będzie ich stać na podwyżkę? U nas średnia stawka, już z funduszem remontowym, wynosi 3,76 złotych. Nie wszyscy płacą w terminie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom