Meble do bardzo małej kuchni. Jak wygospodarować więcej miejsca

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zlewozmywak wielofunkcyjnyZlewy mogą służyć nie tylko do zmywania naczyń. Mogą pełnić też inne funkcje - kosza na drobne śmieci, np. z obierków, stojaka na noże i deskę do krojenia. Podobnie jak urządzenia biurowe, spełniające funkcje skanowania, drukowania i kopiowania potocznie nazywamy je "kombajnami". Idealnie sprawdzą się w małej kuchni.
Zlewozmywak wielofunkcyjnyZlewy mogą służyć nie tylko do zmywania naczyń. Mogą pełnić też inne funkcje - kosza na drobne śmieci, np. z obierków, stojaka na noże i deskę do krojenia. Podobnie jak urządzenia biurowe, spełniające funkcje skanowania, drukowania i kopiowania potocznie nazywamy je "kombajnami". Idealnie sprawdzą się w małej kuchni. Kuchinox
Mała kuchnia może oznaczać duży problem związany z jej urządzeniem. W jaki sposób ją umeblować?

Odpowiednio rozmieszczone meble kuchenne, lodówka mniejszych rozmiarów, podobnie pozostałe sprzęty AGD pozwolą wygospodarować trochę więcej miejsca w ciasnej kuchni.

Czarne wyszczupla, więc zainwestuj w jasne meble kuchenne

W myśl zasady „Czarne wyszczupla", zrezygnujmy z ciemnych mebli w małej kuchni. Zainwestujmy w jasne odcienie szafek i półek. Jasna jednokolorowa tonacja optycznie powiększy pomieszczenie. Do białych czy pastelowych mebli pasują gładkie, do tego jasne blaty. Dobrze, jeżeli będą odbijały światło. Gdy do naszej kuchni przez większość dnia wpadają promienie słoneczne, nie kupujmy błyszczących drzwiczek mebli. Te w niewielkiej kuchni w nadmiarze mogą oślepiać. Nie ma też co przesadzać z dekoracjami na okno. Wystarczą same firanki (np. do połowy okna albo zazdrostki – mogą być gładkie albo w delikatne wzorki), bez zasłonek i szala. Nie chcesz firanek? Zamontuj rolety wewnętrzne.

Zobacz również: Rolety rzymskie: idealne rozwiązanie dla każdego okna i wnętrza 

Kuchnia z fototapetą na ścianie

Ściany też nie powinny być ciemne. Połóż jasne tapety kuchenne albo płytki. Sprawdzają się też fototapety. Te z motywem kilka razy powiększonych kwiatów lub zdjęć sprawią, że na ich tle meble będą wydawały się mniejsze. Co za tym idzie – pomieszczenie będzie optycznie większe. Nadadzą wrażenia trójwymiarowości.

Przeczytaj: Kuchnia, czyli planowanie praktycznej i wygodnej przestrzeni 

Zrezygnujmy z zabudowy od podłogi pod sam sufit. Lepiej zainwestować w głębsze, bardziej pakowne, za to niższe szafki. W dolnych szafkach nie montujmy cokołów, zostawmy tylko nóżki. Wówczas meble będą wyglądały lekko. Niskie szafki, sięgające najwyżej bioder lub pasa, to dobre rozwiązanie. Im większa odległość między dolnymi i górnymi szafkami, tym optycznie więcej miejsca w pomieszczeniu. Miejsce między blatem roboczym a wiszącymi szafkami można maksymalnie zagospodarować, montując tam listwy z haczykami na kubki, łyżki i pozostałe akcesoria kuchenne. Praktyczne są również drzwiczki otwierane do góry, niczym luk bagażowy w samolocie.

Meble wielofunkcyjne, czyli jakie?

Do małej kuchni pasują tzw. meble wielofunkcyjne. Praktyczny jest półwysep. Taki niepełny półwysep stanowi sposób na wykorzystanie do maksimum powierzchni małej kuchni. Pozwala wygodnie przygotować jedzenie i stołować się w kuchni. Przestrzeń pod półwyspem można zarezerwować do przechowywania drobnego sprzętu AGD (np. miksera, młynka) oraz innych kuchennych drobiazgów. W tym miejscu można też zainstalować gniazdko elektryczne.

Jeśli kuchnia ma wnęki, można je wykorzystać, montując w nich szafki. Ich nadmiar może jednak przytłaczać. Lekkości dodadzą półki, na których zmieści się tyle, co w szafkach. Gdy jednak uprzemy się na szafki, niech mają przeszklenia.

A może to Ci się podoba: Meble modułowe na miarę każdej kuchni 

Dodatki i akcesoria kuchenne decydują o tym, czy kuchnia jest stylowa. Nawet mała może taka być. Przyciągnie wzrok gości, jeżeli np. górne szafki będą miały oryginalny wygląd, np. z przeszkleniami, witrynami z mlecznym szkłem w złotych ramkach. Uchwyty i gałki też mogą być niestandardowe, m.in. chromowane kule lub owale odbijające światło. Takie kształty spowodują, że kuchnia wyda nam się rozbudowana.

Zamiast tradycyjnego stołu kuchennego

Jeśli w kuchni brakuje miejsca na tradycyjny stół, zdecydujmy się na wysuwany spod blatu. Można też kupić stolik rozkładany, a do niego takie same krzesła. Nie stawiajmy na stole figurek i bibelotów, bo niepotrzebnie "ukradną" miejsce i wprowadzą chaos.

Wygospodarujemy więcej przestrzeni na akcesoria, płyny, ręczniczki, jeśli w szafce pod zlewem zamontujemy dodatkowe półki. Sprzęty AGD też mogą zająć mniej miejsca. Do małej kuchni przyda się jedno-, a nie 2-komorowa lodówka czy sprzęty typu dwa w jednym, np. piekarnik z funkcją mikrofalówki czy toster z gofrownicą. Jeśli zlew, to jedno-, albo najwyżej 1,5-komorowy.

Światło w małej kuchni

Ważne jest również oświetlenie kuchni. Wspomniane wnękowe półki można podświetlić punktami świetlnymi zamontowanymi w ścianie albo jarzeniówkami. Takie rozwiązanie wyróżni cienie, a to spowoduje, że wnętrze będzie wyglądało na głębsze. Jeżeli stawiamy na tradycyjną lampę, niech nie wisi zbyt nisko, bo będzie przytłaczała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom