Maszynka do mielenia mięsa. Nie tylko przed świętami się przyda. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Maszynka do mielenia mięsaDzisiaj ten sprzęt praktycznie nie przypomina popularnych modeli sprzed lat.
Maszynka do mielenia mięsaDzisiaj ten sprzęt praktycznie nie przypomina popularnych modeli sprzed lat. Kenwood
Maszynka nawet około półtora kilograma mięsa może zmielić w ciągu minuty. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu agd.

Maszynki do mielenia mięsa były popularne w czasach PRL-u. Metalowe, ciężkie maszynki z czerwoną rączką były standardem pewnie w co drugim domu w latach 80-tych. Teraz maszynki znowu cieszą się zainteresowaniem pań domu.

Maszynka do mięsa jako sprzęt wielofunkcyjny

Maszynki z czasów młodości naszych rodziców miały jedno zadanie: mielić mięso. Nowoczesne sprzęty kuchenne to właściwie maszynki wielofunkcyjne. Są wyposażone w przystawki i sitka krojące oraz mielące, służą m.in. do rozdrabniania grzybów i kapusty do farszu w pierogach czy pasztecikach lub sera do sernika.

Maszynka do mięsa to sprzęt zazwyczaj niewielkich rozmiarów, ale wytrzymały i odporny na uszkodzenia, ponieważ jest najczęściej wykonany ze stali nierdzewnej. Korpus odpowiedzialny za mielenie, też zazwyczaj stalowy, odgrywa główną rolę w tym sprzęcie. Jego podstawowa część to gardziel. Do niej wkłada się składniki. Po zmieleniu, przy pomocy popychacza, wydostają się zazwyczaj prosto do miski lub większego talerza.

Rodzaje maszynek do mielenia mięsa

Są dwa rodzaje maszynek do mielenia mięsa: ręczne i elektryczne. Kto ma ten pierwszy model, musi też mieć siłę, żeby kręcić rączką, czyli: mielić mięso. Minus ręcznych maszynek do mięsa jest taki, że trzeba je najpierw przymocować do blatu stołu (no chyba, że maszynka ma antypoślizgowe nóżki z tzw. przyssawkami). Jeśli maszynka nie jest stabilna, mięso może być gorzej (mniej dokładnie) rozdrobnione. Kupując więc maszynkę ręczną, najlepiej zwrócić uwagę na to, czy została ona wyposażona w specjalny system umożliwiający właściwe przykręcenie do blatu.

Maszynka z napędem elektrycznym

Maszynki ręczne są coraz częściej zastępowane tymi elektrycznymi. Nic dziwnego: w tym drugim przypadku nie trzeba używać siły, żeby kręcić korbką, bo nas wyręczy mechanizm, tzn. napęd elektryczny. Maszynki elektryczne są jednak podobne do tych tradycyjnych. Maszynek elektrycznych nie trzeba mocować do blatu stołu, ponieważ zwykle mają one przyssawki. Są jednak cięższe i większe od maszynek tradycyjnych.

Czym kierować się przy zakupie maszynki do mięsa

Moc silnika to jedno z głównych kryteriów zakupu maszynki do mięsa. Powinniśmy zdecydować się na zakup maszynki o mocy przynajmniej 500W. Im wyższa moc, tym bardziej wytrzymała maszynka. To znaczy: szybko poradzi sobie ze zmieleniem mięsa i rozdrobni twardsze produkty, przy tym nie przegrzewając się.

Masz taki?: Sprzęt pomocny przy robieniu domowych przetworów 

Wydajność maszynki to kolejny parametr. Urządzenie potrafi zmielić nawet około półtora kilograma mięsa w ciągu minuty. Albo i więcej.

Sitka też decydują o pracy maszynki do mielenia mięsa. Z reguły w zestawie są minimum dwa sitka: jedno z małymi otworkami, drugie z większymi. Przy użyciu tych najdrobniejszych sitek można np. mielić mak na makowiec. Duże sitka wykorzystuje się np. do mielenia mięsa na kiełbasę lub przygotowania farszu na pierogi czy paszteciki.

Praktyczne jest zabezpieczenie silnika przed uszkodzeniem. Dzięki tej funkcji maszynka zatrzymuje silnik, gdy ten za długo pracuje. Wtedy silnik nie przegrzeje się, więc maszynka nie zepsuje się.

Wyposażenie dodatkowe maszynek do mięsa

Praktyczna jest tarka do rozdrabniania na drobne wiórki np. sera żółtego, marchwi, selera, gotowanych buraków. Jest też tarka służąca do rozdrabniania produktów na grube wiórki. Często w komplecie znajduje się tarka do krojenia warzyw w plastry albo wyciskarka do cytrusów. Przystawka masarska pozwala na szybkie robienie kiełbas: zmielone mięso wpuszczane jest od razu do wcześniej przygotowanych flaków. Zdarza się, że jest w komplecie przystawka do formowania krokietów. 

Następna dodatkowa funkcja to tzw. rewers. Przyda się np. do mielenia żylastego albo twardego mięsa. Można wówczas szybko je zmielić, a poza tym cofnąć obrót maszynki i wyrzucić chrząstkę utrudniającą mielenie. 

Poczytaj: Gotowanie na parze, czyli jak gotować w parowarze i kombiwarze

W dodatkowym wyposażeniu maszynki (zwłaszcza tej większej) często pojawia się schowek na akcesoria, jest przydatny do sitek, przystawek i innych małych, ruchomych elementów, które mogą się zagubić. Taki schowek może przydać się też na kabel sieciowy.

Ceny maszynek do mielenia mięsa

Tradycyjne maszynki, te ręczne, można kupić już za około 90 złotych. Nowoczesne, elektryczne
sprzęty kosztują przeważnie minimum 200 złotych. Za najdroższe damy nawet prawie tysiąc.

Przepis na pierogi z kapustą i grzybami

Do ciasta pierogowego potrzebujemy:

  • 4 szklanki mąki,
  •  2 łyżeczki soli,
  • 2 łyżeczki oleju,
  • 2 szklanki przegotowanej ciepłej wody.

Na farsz potrzebne są:

  • litrowy słoik suszonych grzybów,
  • 1 kg kiszonej kapusty,
  • 1 marchewka,
  • 1 pietruszka,
  • 3 cebule, pokrojone w kostkę,
  • sól i pieprz do smaku,
  • 2-3 łyżki oliwy.

Grzyby należy opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na parę godzin lub najlepiej na noc. Potem zagotować, dodać obraną marchewkę, pietruszkę i gotować, aż będą miękkie. Dodać soli i pieprzu. Kapustę (lekko osoloną) trzeba gotować, aż będzie miękka. Później trzeba odcedzić grzyby, marchewkę i pietruszkę. Nie wylewaj wywaru. Przyda się choćby do wigilijnej zupy grzybowej.

Potem trzeba dokładnie odcisnąć z wody i razem z kapustą zmielić w maszynce do mięsa. Użyj sitka o jak największych oczkach. Na oliwie usmaż cebule i dodaj je do farszu. Cały farsz wymieszaj, ewentualnie dopraw jeszcze raz solą i pieprzem. Mąkę przesiej na stolnicę, zrób w niej wgłębienie, dodaj soli i oleju. Dodawaj z umiarem ciepłej wody i wyrabiaj ciasto. Powinno być gotowe po 15 minutach. Przykryj ściereczką, aż wyrośnie.

Ciasto podziel na dwie części i rozwałkuj na placki. Małą szklanką lub specjalną foremką wycinaj w nim kółeczka. Na środek nakładaj farsz, składaj na pół, jak serwetkę i łącz brzegi w pierogi. Potem gotuj przez kilka minut, aż będą miękkie. Na świątecznym półmisku można je serwować ze smażoną na oleju cebulką w plasterkach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom