Masz te narzędzia ogrodnicze? Uważaj, mogą być niebezpieczne. Nie przeszły pozytywnie kontroli Inspekcji Handlowej

Przemysław Zańko-Gulczyński
W wyniku kontroli narzędzi ogrodnicznych nieprawidłowości wykryto w aż 8 przypadkach na 15.
W wyniku kontroli narzędzi ogrodnicznych nieprawidłowości wykryto w aż 8 przypadkach na 15. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Narzędzia ogrodnicze dostępne na rynku zostały skontrolowane przez Inspekcję Handlową. Na 15 zbadanych modeli podkaszarek oraz nożyc do żywopłotu 4 miały wady konstrukcyjne zagrażające bezpieczeństwu, a 5 – braki formalne. Najwięcej problemów wykryto w urządzeniach produkcji chińskiej. Sprawdź, na jakie maszyny ogrodnicze uważać.

Spis treści

Narzędzia ogrodnicze po kontroli Inspekcji Handlowej. Na te 4 modele uważaj

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach testów przeprowadzonych na rynku maszyn ogrodniczych (podkaszarek i nożyc do żywopłotu) Jak się okazuje, na 15 zbadanych urządzeń aż 8 nie przeszło pozytywnie kontroli Inspekcji Handlowej. W większości wyłapano braki formalne, takie jak np. brak odpowiednich ostrzeżeń, jednak były też poważniejsze nieprawidłowości.

4 modele narzędzi ogrodniczych uznano za niebezpieczne z powodu istotnych wad konstrukcyjnych. Używanie ich niesie ze sobą ryzyko zranienia. Chodzi o następujące maszyny:

  • kosa spalinowa TMK 325, HANDY TK330-B-2, EAN: 5903357105495 – brak wymaganej osłony transportowej;
  • kosa spalinowa NAC BP254-10-V, EAN: 5902067851302 – brak wymaganej osłony transportowej;
  • spalinowe nożyce do żywopłotu RM-HTB26D, EAN: 5901694465012 – nieprawidłowa osłona transportowa oraz nieprawidłowe dzialanie wyłącznika;
  • spalinowe nożyce do żywopłotu SPN260, HANDY PRIME MQE-3SPK-560, EAN: 5903357102173 – nieodpowiednie oznakowanie elementu sterującego uruchomieniem silnika.

– Stwierdzone niezgodności stwarzają ryzyko dla użytkowników, np. brak lub zastosowanie nieprawidłowej osłony transportowej grozi zranieniem podczas przenoszenia sprzętu, ryzyko takie stwarza również nieprawidłowe działanie przełącznika (urządzenie wyłącza się dopiero po jego dłuższym przytrzymaniu) – ostrzega w raporcie z badań Inspekcja Handlowa.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

5 modeli maszyn ogrodniczych ma groźne braki formalne

Kontrola wykazała też w przypadku wielu modeli tzw. braki formalne, czyli m.in. brak odpowiednich oznaczeń lub błędy w instrukcji obsługi. Choć są one mniej poważne niż np. źle działający przełącznik, również mogą zagrażać użytkownikom.

– Niezgodności o charakterze formalnym, takie jak nieprawidłowa instrukcja bądź oznaczenia, mogą być także źródłem zagrożeń dla użytkownika, np. brak jasno sformułowanej informacji o sposobie korzystania ze sprzętu może prowadzić do jego niewłaściwego użycia i w konsekwencji obrażeń – informuje IH.

Jakie modele podkaszarek i nożyc do żywopłotu zakwestionowano? Były to:

  • elektryczne nożyce do żywopłotu AW Tools model: HT01-D, typ: AW70060, EAN: 5902198745327 – brak wymaganych ostrzeżeń;
  • nożyce do żywopłotów RYOBI RHT5150, EAN: 4892210146984 – brak wymaganych ostrzeżeń i oznaczeń;
  • podkaszarka żyłkowa Gardena SmallCut 300/23, EAN: 4078500016506 – brak wymaganych ostrzeżeń i oznaczeń;
  • spalinowa podkaszarka / kosa Riwall RPB510, EAN: 8591002225550 – brak wymaganych ostrzeżeń i oznaczeń, nieprawidłowa deklaracja zgodności, nieprawidłowa instrukcja obsługi;
  • kosa spalinowa NAC BP254-10-V, EAN: 5902067851302 – nieprawidłowa deklaracja zgodności (w tym samym modelu wykryto też groźną wadę konstrukcyjną).

Jak informuje IH, spośród wszystkich 8 zakwestionowanych z różnych przyczyn modeli 7 było produkcji chińskiej, zaś jeden miał nieustalone pochodzenie. Sugeruje to, że przy zakupie narzędzi ogrodnicznych warto zwracać uwagę na kraj pochodzenia urządzenia.

– 4 razy inspektorzy IH wystąpili do przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie maszyn do obrotu, z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych – czytamy w raporcie z badań. – 2 sprawy zostaną skierowane do Prezesa UOKiK z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego. W 4 przypadkach zostaną skierowane zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania.

Kupujesz urządzenia do pracy w ogrodzie? Stosuj te zasady bezpieczeństwa

Specjaliści IH nie tylko podali wyniki kontroli na rynku maszyn ogrodniczych, ale także podzielili się wskazówkami, jak bezpiecznie kupować tego typu urządzenia. Najważniejsze zasady to:

  • sprawdź, czy urządzenie jest oznaczone prawidłowym znakiem CE,
  • obejrzyj maszynę przed zakupem – szukaj pęknięć, wgnieceń, luźnych elementów (przewody, przełączniki, osłony),
  • upewnij się, że narzędzie ma deklarację zgodności w języku polskim z oświadczeniem producenta, że urządzenie spełnia wszystkie wymogi prawne,
  • poszukaj na maszynie wyraźnie widocznych oznaczeń z nazwą producenta, oznaczeniem serii lub typu oraz ostrzeżeniami dla użytkownika,
  • skontroluj, czy do urządzenia dołączono wyczerpującą instrukcję w języku polskim.

Eksperci IH przypominają także, by przed użytkowaniem narzędzi przeczytać instrukcję obsługi. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – m.in. nie nosić podczas użytkowania urządzenia luźnych ubrań czy biżuterii, odłączyć zasilanie każdorazowo po zakończeniu pracy oraz odkładać urządzenie tak, by nie mogło spaść i uszkodzić się np. w wyniku pociągnięcia za kabel zasilający.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom