Marzec w ogrodzie. Jak dbać o ogród wiosną

Joanna Turakiewicz
Wiosenne porządki w ogrodzieW marcu prace w ogrodzie ruszają pełną parą. Trzeba m.in. zadbać o jakość ziemi, przyciąć drzewa i krzewy owocowe, można także zaczynać pierwsze siewy.
Wiosenne porządki w ogrodzieW marcu prace w ogrodzie ruszają pełną parą. Trzeba m.in. zadbać o jakość ziemi, przyciąć drzewa i krzewy owocowe, można także zaczynać pierwsze siewy. amaxim (123RF)
Na wiosnę do ogrodu warto wybrać się, gdy tylko zniknie śnieżna pierzynka. Wytyczanie grządek w warzywniaku, wyrównanie przekopanej jesienią ziemi, by zapobiec stratom wilgoci i walka z chwastami to coroczne rytuały ogrodnika. Zaglądamy też na zagonki obsiane jesienią.

Przed mrozami glebę w warzywniku przekopaliśmy, pozostawiając na zimowe miesiące w ostrej skibie, by nabrała wilgoci również w głębszych warstwach i poprawiła swą strukturę. Szczęśliwcy mający dostęp do obornika lub posiadający kompostownik w trakcie tego zabiegu obficie zasilili ją również nawozami organicznymi. Inni mogli wówczas dodać nawozów mineralnych: fosforu i potasu.

Zadbaj o ziemię na wiosnę

Wiosną warto wzbogacić ziemię również o azot, a w miarę potrzeby i o inne składniki: magnez, wapń, potas i fosfor (jeśli nie aplikowaliśmy ich jesienią). Z wiosennym nawożeniem powinno się jednak zachować ostrożność. Dawkujemy z umiarem, najlepiej na 2-3 tygodnie przed siewem. Bezpośrednio przed możemy za to sięgnąć po kompost lub dobrze przerobiony obornik (najlepiej 2-3 letni).

Dowiedz się: Jak i czym nawozić rośliny ogrodowe na wiosnę

O tej porze ponownego przekopywania lepiej unikać, ale jeśli okaże się ono konieczne np. na grządkach, które przez zimę zajmował  jarmuż, czy poplon, wybieramy na tę czynność dzień bezsłoneczny: najlepiej pochmurny i nieco wilgotny, by nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia gleby. Sytuacją, w której przewietrzenie i lekkie obsuszenie gleby byłoby wskazane, będzie ciężka gliniasta gleba, wyraźnie bardzo mokra. Mniej inwazyjnym i nieznacznie ingerującym w strukturę gleby zabiegiem jest motyczenie, które nie sięga do głębszych jej warstw.

Przygotowując grządki do siewu należy je starannie wyrównać, by uniknąć zagłębień, w których mogłaby się zbierać woda, powodując gnicie nasion. Niewyrównane wzniesienia będą z kolei szybciej wysychać, co utrudni kiełkowanie i prawidłowy wzrost młodych roślinek.

Sprawdzamy efekty siewów zimowych

Niektóre warzywa i jednoroczne rośliny ozdobne wysiewać można przed zimą, dzięki czemu wczesną wiosną szybciej nabierają wilgoci i kiełkują, co może dać plony nawet o dwa tygodnie wcześniejsze. Sukces tej metody uprawy zależy od wielu czynników: jakości nasion, przebiegu zimy, pogody na przedwiośniu. Jeśli ciepłe słoneczne dni pojawią się, jak to często bywa, pod koniec lutego lub z początkiem marca, w nagrzanej nagle i wilgotnej ziemi nasiona mogą zacząć kiełkować. Wiele im nie trzeba – czasem wystarczy 4–5 dni ładnych dni, by pobudzić nasionka do życia.

Przeczytaj równieżSprawdzone sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

I tutaj czyha na nie śmiertelne niebezpieczeństwo w postaci nagłego powrotu zimy. Czujny i troskliwy ogrodnik bacznie śledzi prognozy pogody i w razie zapowiadanego spadku temperatury poniżej 0°C, okrywa grządki, na których nieśmiało zaczęły zielenić się marchewka, czy cebula. Jeśli przymrozki utrzymują się jedynie w nocy, a dnie pozostają ciepłe i słoneczne, osłony układamy wieczorem i zdejmujemy przed południem. Rośliny ozdobne, jak chabry, nagietki, czy cynie radzą sobie na ogół samodzielnie, ale jeśli młode roślinki dopadnie fala mrozów, to i one nie przetrwają. Może się zdarzyć, że zarówno z nich, jak i z warzyw wzejdzie niewiele albo zgoła nic – jeśli aura jest niesprzyjająca: mokro, chłodno i bezsłonecznie przez dłuższy czas. Nasiona mogą wówczas po prostu spleśnieć.

Warzywa z siewu zimowego: mrozoodporne, wczesne odmiany marchwi, pietruszki, czosnku, cebuli i kopru i szpinaku.

Warto wiedzieć: Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe 

Rośliny ozdobne z siewu zimowego: chaber bławatek, nagietek lekarski, eszolcja, dzierotka, ostróżka polna i ogrodowa, maczek kalifornijski, czarnuszka damasceńska.

Pierwsze wiosenne siewy

Z wysiewem czekamy aż ziemia w ogrodzie nieco się nagrzeje i obeschnie, tak by nie kleiła się do narzędzi. Jeśli pogoda pozwoli, zaczynamy je mniej więcej od połowy marca. Na rabatach wysiewamy groszek pachnący. Pierwsze gruntowe uprawy w warzywniku warto okryć osłonami. Aby w trakcie pierwszych batalii z chwastami nie usunąć i własnych siewek, warto te wolniej wschodzące, jak marchew, poprzetykać szybciej kiełkującymi sałatą, rzodkiewką, cebulką z dymki. Od początku marca w rozmarzniętą glebę sadzimy ząbki czosnku.

Grządki, które obsiewać zamierzamy później, warto wczesną wiosną przykryć czarną agrowłókniną lub folią nierzepuszczającą światła. Zapobiegnie to rozwojowi chwastów, dusząc te, które zdążyły już wykiełkować. 

Przeczytaj poradnik: Kiedy siać, przesadzać i zbierać? Wpływ faz Księżyca na uprawę roślin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom