Była to już 20, jubileuszowa, edycja konkursu, podczas którego, jak co roku, wytypowano zwycięzców w pięciu różnych kategoriach. Tym razem zgłoszonych zostało 16 obiektów o zróżnicowanym charakterze.
W kategorii budownictwo mieszkalne, wielorodzinne tytuł Lubuskiego Mistera Budowy otrzymał budynek Polan Apartamenty, który znajduje się w Zielonej Górze przy ul. Staszica 9AB. Co zdecydowało o zwycięstwie? Przede wszystkim atrakcyjna i oryginalna bryła budynku, umiejętne połączenie części mieszkalnej z częścią wielofunkcyjną i wyższa od liczby mieszkań, liczba miejsc garażowych. Apartamentowiec powstał w miejscu mało atrakcyjnego, dawnego hotelu Polan. Inwestor: Przedsiębiorstwo Budowlane „Ekonbud-Fadom" L.E. Jarząbek Spółka Jawna w Zielonej Górze.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek wielofunkcyjny przy ul. Piaskowej 1 w Zielonej Górze, który został wyposażony w nowoczesne instalacje inteligentne, a jego bryłę idealnie wkomponowano w istniejącą zabudowę. Inwestor: Marczenia Deweloper Spółka Komandytowa w Świdnicy.
Kolejną kategorią było budownictwo użyteczności publicznej. Tu tytuł Lubuskiego Mistera Budowy przyznano Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Dom Dziecka w Świebodzinie. Głównymi przesłankami do przyznania tytułu było utrzymanie harmonii kolorystycznej i oryginalne rozwiązanie funkcjonalno-użytkowe. Komisja zwróciła również uwagę na świetne zagospodarowanie otaczającego terenu. Inwestorem był powiat świebodziński.
Wyróżnionym budynkiem użyteczności publicznej został Supermarket InterMarche przy ul. Zacisze 6 w Zielonej Górze. Komisja postanowiła przyznać to wyróżnienie głównie za estetyczną i bardzo dobrą jakościowo elewację, a także za nowoczesne zaplecze. Inwestor: Nanik sp. z o.o. w Zielonej Górze.
W kategorii zabytkowe obiekty budowlane nie przyznano tytułu Mistera Budowy. Zamiast tego, komisja postanowiła wyróżnić zrewitalizowany budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Reja 3 w Zielonej Górze. Doceniono współpracę inwestorów z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, co dało w efekcie wspaniałą elewację w stylu secesji. Zwrócono również uwagę na bardzo dobrze wykonaną połać dachową wraz z jego opierzeniem. Inwestorem była Wspólnota Mieszkaniowa ul. Reja 3.
Zwycięzcą kategorii adaptacje i remonty został budynek dydaktyczny Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego. O zwycięstwie przesądziło dostosowanie do współczesnych wymagań procesu dydaktycznego budynku oraz wysoka jakość wykonania amfiteatralnych sal wykładowych. Inwestor: Uniwersytet Zielonogórski.
Wyróżnienie za oryginalne ukształtowanie elewacji otrzymał budynek biurowy firmy Asinit przy ul. Poznańskiej 18A w Zielonej Górze. Inwestor: Asinit Anna Góralczyk w Zielonej Górze.
Ostatnią kategorią były drogi i mosty. Tutaj tytuł Lubuskiego Mistera Budowy otrzymała popularna droga ekspresowa S3 – odcinek Międzyrzecz południe – Sulechów. Doceniono szczególne znaczenie obiektu dla rozwoju społeczno-gospodarczego województwa lubuskiego. Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad z oddziałem w Zielonej Górze.
Lubuska Izba Budownictwa postanowiła przyznać również nagrodę specjalną dla najlepszego obiektu budowlanego naszego województwa. Tytuł otrzymały budynki mieszkalne, wielorodzinne znajdujące się przy ul. Augustowskiej 1-3 w Zielonej Górze (os. Mazurskie). Ich inwestorem była firma PKM „Zachód" sp. z o.o. w Zielonej Górze. Zwrócono uwagę głównie na udane wkomponowanie osiedla w otaczającą infrastrukturę i nowoczesną koncepcję jego rozbudowy. Doceniono również kompleksowe rozwiązanie funkcji mieszkalno-usługowo-wypoczynkowych uwzględniających dodatkowe miejsca parkingowe oraz placówkę opiekuńczą „Dom Spokojnej Starości".
Nagrody dla zwycięzców były przyznawane przez Elżbietę Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Zenon Bambrowicz, prezes Lubuskiej Izby Budownictwa.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?