Spis treści
Cięcie hortensji zależy od gatunku
Hortensje to wyjątkowo piękne i niezbyt trudne w uprawie krzewy. W ogrodach najczęściej uprawiamy trzy gatunki: ogrodowe, bukietowe i krzewiaste. O ile na co dzień niezbyt musimy przejmować się ich rozróżnieniem, to w przypadku cięcia ma to zasadnicze znaczenie. Jeśli nie zachowaliśmy etykiety rośliny i nie pamiętamy, którą mamy, to nic straconego, bo łatwo je rozpoznać. Wystarczy przypomnieć sobie (lub sprawdzić na zdjęciach), jak kwitły.

- hortensje ogrodowe – mają duże kuliste kwiatostany w różnych kolorach – od niebieskiego i różowego, przez fiolet; są mogą być też białe,
- hortensje krzewiaste (drzewiaste) – również mają kuliste kwiatostany, ale tworzące je kwiaty są drobniejsze niż u hortensji ogrodowych. Kwitną na biało, zielonkawo, są też mniej popularne odmiany o delikatnie różowych kwiatach,
- hortensje bukietowe – ich kwiatostany są wydłużone, stożkowate. Mają kwiaty białe lub zielonkawe, a w czasie kwitnienia często zmieniają kolor na odcienie różu.
Kiedy już wiemy, jaką mamy hortensję, wiosną powinniśmy przystąpić do cięcia tych krzewów.
Jak przycinać hortensje ogrodowe?
Tych hortensji nie przycina się prawie wcale! Wynika to z faktu, że kwitną one na starszych pędach, a pąki zawiązują już w poprzednim sezonie. Jeśli mocno przytniemy je wiosną, nie będą miały kwiatów. W przypadku hortensji ogrodowych należy tylko: