Łóżko wodne: kupić, nie kupić takiego łóżka

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Łóżko wodneŁóżko wodne to dobre rozwiązanie dla osób mających problemy z kręgosłupem, dla alergików oraz ciężarnych kobiet
Łóżko wodneŁóżko wodne to dobre rozwiązanie dla osób mających problemy z kręgosłupem, dla alergików oraz ciężarnych kobiet hiwtc.com
Wygoda, relaks, ciepło i masaż – to kilka plusów łóżka wodnego. Minusem jest wysoka cena. Mebel może kosztować nawet grubo ponad 10 tysięcy złotych.

Łóżko wodne to takie, w którym znajduje się podgrzewana woda. Wyglądem nie różni się ono od typowych tapczanów. Pościel, poduszki lub koce są takie same, jakie mamy na tradycyjnych kanapach. Jest za to inny materac.

Materac umieszczony w... wannie

Otóż materac łóżka wodnego jest umieszczony w tzw. wannie i szczelnie zabudowany. Mebel może mieć różne intensywności falowania. Różny jest także czas, po którym fale zanikają. Istnieją łóżka, w których moc ruchu fal i temperaturę steruje się pilotem. Takie łóżka są o tyle praktyczne, że dostosowują się do użytkownika, a nie odwrotnie. To dlatego, że materac wodny – w odróżnieniu od twardych tapczanów – dopasowuje się do kształtu i pozycji ciała. Kręgosłup, obojętnie, jaką pozycję przybierze, nie będzie obciążony. W efekcie tego nie odczuwamy bólów pleców lub głowy czy szyi. Taki mebel odciąża również układ krążenia. Nogi są lżejsze niż górne partie ciała i dlatego leżą nieco wyżej. Za sprawą łóżka wodnego nie odczuwamy bólu mięśni i dysku, ponieważ działa ono niczym masażer.

Szybciej zaśniesz

Na łóżku wodnym zasypia się szybciej niż na tradycyjnej kanapie. Wszystko dzięki przyjemnemu ciepłu, które odczuwamy. Łóżko wodne gwarantuje jednakowy klimat snu za sprawą termostatycznie sterowanego ogrzewania. System grzewczy posiada czujnik temperatury, który utrzymuje ciepło na stałym poziomie. Grzejnik jest zabezpieczony specjalną folią. Następna dodatkowa folia izolacyjna znajduje się pomiędzy materacem wodnym a systemem grzewczym.

Warto zobaczyćŁóżko domek do pokoju dziecięcego

Co więcej: materac wodny... zatrzymuje nas podczas spania. Co to znaczy? Tyle, że mniej wiercimy się w czasie snu, gdyż łatwiej jest nam znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję do spania. Naukowcy udowodnili, że osoby śpiące na łóżku wodnym trzy razy rzadziej zmieniają pozycję ciała.

Dla kogo łóżko wodne najlepsze

Łóżka wodne zalecane są alergikom, osobom mającym problemy z bolącym kręgosłupem lub układem krążenia oraz kobietom w ciąży. Te ostatnie nawet w bardzo zaawansowanej ciąży mogą leżeć na boku albo na brzuchu, bo łóżko stabilizuje położenie ciała odciążająco.

Zadbaj o łóżko wodne

Łóżka wodne łatwo utrzymać w czystości. Pokrycie można ściągnąć i wyprać, natomiast osłonę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Można też kupić środki, które przedłużą żywotność łóżka wodnego. W sklepach są np. antybakteryjne płyny lub proszki, tzw. klimatyzatory, których zadaniem jest odświeżanie wody w materacu. Preparaty zapobiegają rozwojowi bakterii i alg. Wlewa się je podczas wlewania wody do łóżka. Producenci oferują również pompki odpowietrzające. Przydadzą się one, gdy np. trzeba usunąć bąbelki powietrza z materaca. Jeśli się ich nie zlikwiduje, mogą pojawić się wewnątrz grzyby i bakterie.

Możliwa powódź w mieszkaniu

Przeciwnicy twierdzą, że łóżko wodne może spowodować w mieszkaniu powódź. Przebicie od góry nie sprawi, że woda wyleje się z materaca. Przebicie boków materaca, które nie mają zabezpieczeń, może jednak grozić potopem w sypialni.

Przeczytaj poradnikJaki materiał na pościel wybrać najlepiej

Łóżka wodne są z reguły kilka razy droższe niż typowe kanapy. Najtańsze kosztują 1500 złotych. Za najdroższe modele trzeba dać nawet 10 razy tyle (a do tego niektóre ekipy za sam montaż biorą około tysiąc złotych). Taniej wychodzi zakup samego materaca wodnego. Takie rozwiązanie mogą zastosować osoby, które w domu już mają wytrzymałą konstrukcję, czyli łóżko bez materaca. Gwarancja na łóżko wodne obejmuje maksymalnie 5 lat. Materace mogą służyć maksymalnie 30 lat 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom