Lokal za grunt – będzie więcej mieszkań komunalnych? Sejm przyjął ważną ustawę

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
lokal za gruntOpcja nazwana „lokal za grunt” ma ułatwić budownictwo mieszkaniowe w gminach.
lokal za gruntOpcja nazwana „lokal za grunt” ma ułatwić budownictwo mieszkaniowe w gminach. Krzysztof Kapica
Sejm uchwalił ustawę stanowiącą część pakietu mieszkaniowego. Nowe przepisy mają wspomóc gminy w budowie mieszkań komunalnych.

Lokal za grunt i grant na infrastrukturę to dwa nowe rozwiązania zawarte w ustawie, którą 16 grudnia 2020 r. przyjął Sejm. To element tzw. rynkowej części pakietu mieszkaniowego, który ma m.in. ułatwić gminom powiększanie swojego zasobu mieszkań komunalnych. Nowe prawo powinno bowiem zachęcić inwestorów do budowania i remontowania na samorządowych działkach.

Lokal za grunt, czyli rynkowa część pakietu mieszkaniowego. Jak pomoże gminom?

Przypomnijmy, że pakiet mieszkaniowy to zbiór ustaw mających wspierać mieszkalnictwo w Polsce. Obecnie działa już pierwsza, społeczna część pakietu, w której znalazły się rozwiązania korzystne dla najemców (m.in. dopłaty do czynszu) i budownictwa społecznego (m.in. wsparcie finansowe dla TBS-ów).

Teraz trwają prace nad zapowiadaną od dawna rynkową częścią pakietu mieszkaniowego. Jego elementem jest wspomniana ustawa, którą Sejm przyjął niemal jednogłośnie: 436 posłów głosowało „za", nikt nie był przeciw, a 16 osób wstrzymało się od głosu. Nowe prawo wprowadza rozwiązanie znane jako „lokal za grunt". Będzie ono działać następująco:

Zobacz: Społeczna część pakietu mieszkaniowego przyjęta przez Sejm

  1. gmina wystawia na sprzedaż grunt (koniecznie objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub z wydaną decyzją o warunkach zabudowy);
  2. inwestor kupuje działkę od gminy i stawia na niej budynek albo remontuje/przebudowuje już istniejący;
  3. po zakończeniu budowy inwestor przekazuje samorządowi wcześniej ustaloną liczbę lokali (jest to część rozliczenia za nabyty grunt);
  4. gminy mogą potraktować nowo uzyskane lokale jako mieszkania komunalne albo wnieść je do spółek gminnych (np.TBS-ów) lub państwowych.

Warto dodać, że najemcy mieszkań uzyskanych przez samorząd w ramach opcji „lokal za grunt" będą mogli starać się o dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start".

Korzyści dla inwestorów i samorządów

Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które przygotowało przepisy, na modelu „lokal za grunt" skorzystają zarówno inwestorzy, jak i gminy. Ci pierwsi uzyskają dostęp do gminnego zasobu działek pod zabudowę, a takich terenów deweloperom coraz bardziej brakuje. Warto przypomnieć, że według GUS w 2019 r. samorządy posiadały blisko 30 tys. ha gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe, z czego uzbrojenie miało 45,3 proc. powierzchni.

Z kolei samorządy uzyskają nowe lokale mieszkalne bez konieczności samodzielnego prowadzenia inwestycji, na co zwykle brakuje pieniędzy. Uwolnią przy tym ze swojego zasobu działki, z którymi od lat nic się nie działo, a za których utrzymanie gmina wciąż musiała płacić. Gminom łatwiej będzie także remontować już posiadane budynki, z których wiele jest obecnie w złym stanie technicznym.

Przeczytaj: Użytkowanie wieczyste. Kto musi nadal za nie płacić i do kiedy ma czas?

– Dodatkowo wprowadzone zostaną zachęty do prowadzenia prac remontowych w budynkach zabytkowych oraz do inwestowania na terenach poddawanych rewitalizacji – czytamy w komunikacie na stronie gov.pl.

Jeśli inwestor (np. deweloper) nie będzie chciał współpracować z gminą na opisanych zasadach, nowa ustawa daje mu jeszcze kilka opcji. Strony mogą np. ustalić, że w zamian za przekazanie gruntu pod zabudowę gmina uzyska mieszkania w innej lokalizacji albo otrzyma lokale niemieszkalne (do wykorzystania np. pod działalność kulturalną czy zdrowotną).

Grant na infrastrukturę. Dodatkowe fundusze dla gmin inwestujących w budownictwo

W ramach rynkowej części pakietu mieszkaniowego rząd przewidział także rozwiązanie określone mianem „grantu na infrastrukturę". Ma to być dodatkowa zachęta finansowa dla gmin, by inwestowały w budownictwo mieszkaniowe. Dziś, jak wspomniano, znaczna część gruntów samorządowych zwyczajnie się marnuje z powodu braku pieniędzy na inwestycje. Nowe przepisy umożliwią jednak samorządom uzyskanie dodatkowych środków.

Gminy, które będą prowadzić aktywną politykę mieszkaniową (np. budując mieszkania komunalne, mieszkania TBS czy uczestnicząc w opcji „lokal za grunt"), będą mogły otrzymać grant na przedsięwzięcie infrastrukturalne powiązane z budowanymi mieszkaniami. Mogą to być np.:

  • środki na budowę drogi dojazdowej do budynków,
  • środki na rozbudowę sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej w okolicy,
  • środki na budynek potrzebny mieszkańcom nowych lokali (np. przedszkole, żłobek).

Wysokość grantu na infrastrukturę wynosić będzie do 10 proc. wartości realizowanego przedsięwzięcia (ale nie więcej niż wkład gminy w inwestycję mieszkaniową). Dodatkowo samorządy uzyskają też inne korzyści:

– Ponadto, gminy realizujące programy mieszkaniowe będą preferowane przy naborze wniosków na inne programy rządowe wspierające samorządy w budowie dróg gminnych oraz zapewnianiu przewozów autobusowych – informuje resort rozwoju.

Jak podano w serwisie gov.pl, zaproponowane rozwiązania miałyby wejść w życie od 1 kwietnia 2021 r. Obecnie nowe przepisy trafią pod obrady Senatu.

Sprawdź: Nowe domy i mieszkania wyrastają jak grzyby po deszczu. Dziwny rok 2020

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom