Lodówka do zabudowy – jaki model wybrać. Wady, zalety i ceny lodówek do zabudowy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Lodówka do zabudowyNawet najlepiej wykonana lodówka wolnostojąca nie wygląda lepiej niż wkomponowana w meble lodówka do zabudowy.
Lodówka do zabudowyNawet najlepiej wykonana lodówka wolnostojąca nie wygląda lepiej niż wkomponowana w meble lodówka do zabudowy. Liebherr
Nadal większość klientów decyduje się na lodówki wolnostojące. Rośnie jednak grono tych, którzy w swoich kuchniach decydują się na lodówki do zabudowy.

Taki wybór to poważna decyzja, a podjęta pochopnie albo bez przeanalizowania plusów i minusów każdego rozwiązania, może ciążyć przez lata. Kiedy więc lepiej wybrać model do zabudowy i jaki z dostępnych na rynku modeli wybrać?

Lodówki do zabudowy są droższe od wolnostojących. A to tylko jedna ich wada. Są też zwykle o wiele mniejsze, przez co źle sprawdzają się w większych rodzinach – te potrzebują dużo miejsca nie tylko w chłodziarce, ale również w zamrażalniku i zdecydują się raczej na lodówkę typu side by side.

Co powoduje, że klienci decydują się na zakup lodówki do zabudowy

Chodzi przede wszystkim o estetykę. Nawet najlepiej wykonana lodówka wolnostojąca nie wygląda lepiej niż wkomponowana w meble lodówka do zabudowy. Nie tylko jest dyskretna i nie rzuca się w oczy, ale zajmuje również mniej miejsca w kuchni. Sprawdza się w kompaktowych, niewielkich kuchniach, w których każdy metr wykorzystanej powierzchni jest na wagę złota. Takie rozwiązanie jest również oczywiste dla tych, którzy urządzają tradycyjną czy rustykalną kuchnię – w nich biała czy w kolorze inox wolnostojąca lodówka będzie prezentowała się po prostu fatalnie.

Poczytaj więcej: Lodówka czy chłodziarko-zamrażarka 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki do zabudowy

Przede wszystkim na wielkość lodówki. Jak już wspomnieliśmy, lodówki do zabudowy są zwykle dużo mniejsze niż wolnostojące. Wynika to z ich specyficznej konstrukcji. Przyjmuje się, że na jedną osobę w rodzinie powinno przypadać minimum 50 litrów samej chłodziarki. Dobrze więc zdecydować się na odpowiedni model zwracając uwagę na to, czy lodówka to tylko chłodziarka, czy towarzyszy jej również zamrażalnik. Warto, by obie składowe lodówki były napędzane oddzielnymi agregatami. Dlaczego? Bo wyjeżdżając na przykład na wakacje, będziemy mogli odłączyć chłodziarkę bez konieczność rozmrażania produktów, które pozostaną w zamrażalniku.

Klasa energetyczna

Jak w każdym urządzeniu pobierającym prąd liczy się jego pobór, a więc i koszty użytkowania. Standardem jest klasa energetyczna A, w rozsądnych cenach dostępne są modele w klasach A+, a nawet A++. Przy zakupie jeszcze bardziej energooszczędnych urządzeń warto przeliczyć, czy oszczędności wynikające z mniejszego użycia prądu będą większe niż cena, jaką przyjdzie zapłacić za najbardziej ekologiczne modele.

Ceny lodówek

Najtańsze, proste i niewielkie lodówki można kupić za niewiele ponad 1000 złotych. Najdroższe, najnowocześniejsze i największe lodówki do zabudowy potrafią kosztować ponad 5 tysięcy.

Komfort użytkowania

Rozumiany jest tutaj jako zastosowanie nowoczesnych technologii typu no Frost. Taka lodówka będzie łatwiejsza w utrzymaniu i konserwacji. Pamiętać jednak warto, że technologia no frost (lodówki bezszronowe) może powodować wysychanie żywności wewnątrz lodówki na skutek zastosowania suchego, zimnego powietrza. W takiej lodówce powinny znajdować się strefy np. dla warzyw, które będą chronione przed „agresywnym" suchym powietrzem.

Hałas generowany przez urządzenie

Nie ma nic bardziej denerwującego, niż hałaśliwe sprzęty AGD – zwłaszcza w małych mieszkaniach, w których pokoje sąsiadują z kuchnią. Hałas wytwarzany przez lodówkę w zabudowie nie powinien przekraczać 35 decybeli i warto sprawdzić w specyfikacji, czy tej granicy nie przekracza.

Warto wiedzieć: Jak przechowywać owoce w domu, by cieszyć się ich smakiem 

Komfort obsługi lodówki

Im więcej dowolności w modyfikowaniu zawartości lodówki, tym lepiej. Im więcej wymiennych półek o regulowanej wysokości, pojemników na jajka, uchwytów na napoje, tym większa możliwość wygodnej aranżacji przestrzeni lodówki. Niektórzy producenci w zamrażalnikach stosują siatkowe półki, które umożliwiają szybki przegląd zawartości wnętrza bez konieczności wysuwania wszystkich półek.

Elektroniczne sterowanie

Znajdujący się na zewnątrz lodówki wyświetlacz elektroniczny pozwala zarządzać temperaturą lodówki i innymi jej funkcjami, a także sprawdzić godzinę. Dzięki niemu nie ma potrzeby jej otwierania bez powodu.

Alarm otwartych drzwi

Funkcja przydatna zwłaszcza wtedy, gdy w domu znajdują się dzieci. Po kilku minutach, gdy lodówka pozostaje otwarta, wydaje sygnał alarmujący o niedomkniętych drzwiach. Dzięki niemu można uniknąć nie tylko strat prądu, ale również zapobiec popsuciu się produktów znajdujących się w chłodziarce.

Gwarancja i jakość wykonania

W lodówkach do zabudowy niezwykle istotna jest jakość produktu. Każda usterka powodować może spore komplikacje, gdy lodówka jest już zabudowana frontami mebli. Dlatego warto spojrzeć nie tylko na długość gwarancji udzielanej przez producenta, ale przede wszystkim na opinie użytkowników poszczególnych modeli. Taka wiedza pozwoli wybrać dla siebie sprzęt nie tylko pasujący do oczekiwań, ale również spełniający kryteria solidności i długowieczności. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom