Kwiaty na balkonie to nic trudnego! Radzimy, jak zacząć przygodę z kwiatami. Przewodnik sadzenia i pielęgnacji krok po kroku

Katarzyna Laszczak
Jeśli marzymy o balkonie w kwiatach, nie bójmy się wyzwania. To nic trudnego!
Jeśli marzymy o balkonie w kwiatach, nie bójmy się wyzwania. To nic trudnego! pixabay.com
Kwiaty na balkonie może mieć każdy. Jednak nie każdy wie, jak zacząć przygodę z kwiatami. I choć kuszą nas piękne sadzonki i lekko zazdrosnym okiem patrzymy na balkony sąsiadów, to sami nie mamy śmiałości zacząć. Jednak uprawa kwiatów na balkonie to nic trudnego. Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziecie naprawdę potrzebne informacje. Oto pielęgnacja i uprawa kwiatów balkonowych dla początkujących.

Spis treści

Kwiaty balkonowe dla początkujących. Od czego zacząć? Ziemia i doniczka

Wybór kwiatów to jedno, ale zacząć trzeba od zapewnienia im odpowiednich warunków, by dobrze rosły. Podstawa to podłoże. Ziemię do kwiatów kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, a wiosną – nawet w większości supermarketów (jednak nie kupujmy najtańszych „marketowych” podłoży, bo ich jakość nie zawsze jest dobra). Bez trudu nabędziemy również odpowiednie doniczki. Na balkonach dobrze sprawdzają się typowe skrzynki, w których możemy posadzić różne kwiaty. Ważne jest to, żeby w doniczkach były otwory odpływowe. Zaopatrzmy się też w podstawkę, bo woda kapiąca na balkon sąsiadów nie jest niczym miłym dla nich. Jeśli mamy balkon typu loggia, na parapecie możemy też ustawić okrągłe doniczki.

Jak sadzić kwiaty balkonowe w doniczce?

Sadzenie kwiatów w doniczce to żadna filozofia i nawet jeśli nie robiliśmy tego nigdy wcześniej, nie mamy czego się obawiać. Na dno doniczki warto wysypać keramzyt (to drobne kulki z wypalonej gliny) – bez problemu kupimy go w poręcznych paczkach w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Dzięki niemu woda nie będzie zalegała na dnie doniczki. Następnie wysypmy kilkucentymetrową warstwę ziemi i delikatnie potrząśnijmy lub postukajmy doniczką o podłoże, żeby podłoże dobrze osiadło.
Kolejny krok to planowanie kompozycji i układanie kwiatów. Jeśli chcemy mieć kompozycję złożoną z kilku gatunków lub kolorów, to dobry moment, żeby wypróbować różne warianty kompozycji. Na tym etapie możemy dowolnie poprzestawiać kwiaty, tak żeby całe zestawienie podobało nam się. Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu – przestrzenie między kwiatami uzupełniamy ziemią i delikatnie ją ugniatamy (do sadzenia kwiatów można założyć rękawiczki). Pamiętajmy, że jeśli chcemy mieć kwiaty o wiszących pędach, to powinny one znaleźć się przy krawędzi doniczki.

Pierwszy raz sadzisz kwiaty? Oto cztery ważne podpowiedzi

  1. Kwiaty musimy wyjąć z doniczek, w których są sprzedawane. Róbmy to ostrożnie, żeby nie urwać rośliny. Jeśli nie chce „wyjść” z doniczki, co się czasem zdarza, sprawdźmy, czy korzenie nie przerosły przez otwory w dnie doniczki. Jeśli to one „trzymają” roślinę, zetnijmy te, które wystają z doniczki. Wyjęcie rośliny ułatwi też lekkie ugniatanie plastikowej osłonki w dłoniach.
  2. Nie sadźmy roślin w jednym rządku, ale ułóżmy je w rodzaj szachownicy. Dzięki temu, gdy kwiaty nieco rozrosną się, kompozycja będzie pełniejsza.
  3. Sadząc rośliny, nie umieszczajmy ich przy samej górnej krawędzi doniczki, ani nie sypmy ziemi po brzegi. Dzięki temu łatwiej będzie nam je podlewać.
  4. Pamiętajmy też, że kwiaty rozrosną się, dlatego muszą mieć nieco miejsca. Nie upychajmy ich zbyt ciasno.

Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Na początek warto wybrać gatunki, które są łatwe w uprawie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę warunki, jakie panują na naszym balkonie, czyli przede wszystkim to, czy jest na nim więcej słońca, czy cienia. Jednak w obu przypadkach mamy w czym wybierać:

Pielęgnacja kwiatów balkonowych. Trzy najważniejsze rzeczy

Jednak nawet o kwiaty łatwe w uprawie będziemy musieli co nieco się zatroszczyć. Oto najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

  1. Podlewanie. Jak często podlewać kwiaty? Wszystko zależy od pogody, bo częstotliwość jest inna, gdy panują upały i inna, gdy jest chłodno i pada. Większość roślin należy nawadniać, gdy górna warstwa podłoża lekko przeschnie. Nie mogą mieć stale mokrej ziemi, nie dopuszczajmy też do jej mocnego przesuszenia. Podczas upałów może być konieczne codzienne podlewanie, podczas chłodniejszych okresów – co drugi, trzeci dzień. Najlepiej nawadniać rośliny rano lub wieczorem. Starajmy się nie moczyć liści i kwiatów, a nigdy nie lejmy wody na rośliny, gdy świeci na nie słońce!
    Wygodny patent to napełnienie konewki od razu po tym, gdy skończymy podlewać. Dzięki temu woda będzie miała dobrą temperaturę i pozbędzie się związków używanych do jej uzdatniania.
  2. Nawożenie. Przy okazji podlewania warto stosować nawóz. Najłatwiejszy i najwygodniejszy w użyciu jest biohumus. Ma tę zaletę, że praktycznie nie można go przedawkować. To naturalny nawóz, który kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, a w sezonie również w supermarkecie. Ma on postać płynną i dolewa się do go wody, w proporcji polecanej przez producenta.
    Można też kupić płynny nawóz dla roślin kwitnących balkonowych. W tym przypadku trzeba się trzymać dokładnie zaleceń dotyczących proporcji i częstotliwości stosowania, bo można go przedawkować, co nie będzie korzystne dla roślin.
  3. Porządek. Warto też wiedzieć, że dobrze jest usuwać kwiaty, które już przekwitły (najlepiej je obcinać, np. małymi nożyczkami do paznokci). Dzięki temu rośliny nie „śmiecą”, ładnie wyglądają, a co najważniejsze – to dla nich zachęta do wytwarzania nowych kwiatów. Usuwajmy też zaschnięte liście, które będą szpecić rośliny.
Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Eliza
nad tymi kwiatami to za dużo sie trzeba nalatać, sztuczne z megasceny wyglądają równie pięknie a nie wymagają tyle zachodu
Wróć na regiodom.pl RegioDom