Kwiaty jednoroczne wysiewane wprost do gruntu. Jakie warunki trzeba im stworzyć

Agata Kaźmierczak
Aksamitki w ogródku Najpopularniejsza w naszych ogrodach jest aksamitka drobna, o żółtych lub pomarańczowych kwiatach. Ten kwiat świetnie nadaje się na obwódki lub rabaty.
Aksamitki w ogródku Najpopularniejsza w naszych ogrodach jest aksamitka drobna, o żółtych lub pomarańczowych kwiatach. Ten kwiat świetnie nadaje się na obwódki lub rabaty. _Alicja_ (Pixabay.com)
Kwiaty wysiane do gruntu zakwitną później niż z rozsady, ale to mniej kłopotliwa metoda uprawy. Podpowiadamy, co posiać w kwietniu i maju.

Kwiatów jednorocznych wysiewanych wprost do gruntu jest wiele. Przyciągają wzrok swoją barwą, niebanalnym kształtem kielichów kwiatowych. Nie ma ogólnych warunków, które należałoby im stworzyć, by zdrowo rosły. Każdy kwiat wymaga innego podłoża, miejsca i ilości wody. Wiele z nich będziemy dopiero wysiewać, gdyż to już najwyższa pora! Ich wysiewa z reguły nie jest pracochłonny. Wystarczą nasiona, przygotowana rabata, słońce i trochę chęci do pracy.

Zobacz też: Jak uprawiać warzywa kapustne, korzeniowe i rzepowate w przydomowym ogrodzie 

Przegląd kwiatów jednorocznych wysiewanych wprost do gruntu i czas ich wysiewu:

Dimorfoteka Złocista – wysiewamy ją n a miejsca stałe w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja (lubi ogrzaną ziemię), zakwitnie po około 5 tygodniach od siewu. Siejemy w rzędy co 30 cm. Odstępy między roślinami w rzędzie powinny nie być większe niż ok. 20 cm. Siejemy ją na glebie żyznej, w miejscu bardzo słonecznym, tylko wtedy będzie kwitła w czerwcu i przez kolejne dwa miesiące. Pamiętajmy, że kwiat ten nie znosi nadmiaru wody! Chrońmy także dimorfotekę od wiatru.

Słonecznik – nasiona wysiewamy do gruntu od połowy kwietnia do połowy maja. Zakwita jednak dopiero po 3 miesiącach. Odstępy miedzy roślinami powinny być nie mniejsze niż 40 cm. Jeśli zaś siejemy je rzędowo, rzędy wyznaczamy co ok. 50 cm. Słoneczniki kochają wodę, a więc podczas upalnego lata nie powinno im jej zabraknąć. Ale nie tylko woda jest dla nich życiodajna, urosną bowiem tylko na glebach żyznych, w miejscach bardzo słonecznych. Pamiętajmy, że kwiaty te wyczerpują glebę ze składników pokarmowych, zanim zatem wysiejemy słoneczniki, należy taką glebę intensywnie nawozić.

Fasola wielokwiatowa – nasiona siejemy wprost do gruntu w drugiej dekadzie maja, ze względu na to, że fasola jest mało odporna nawet na małe przymrozki. Wysiana w tym czasie zakwitnie na początku lipca i pozostanie z nami aż do września. Kwiat ten nadaje się do okrywania altan, ponieważ dorasta do 4 metrów i pnie się wokół podpór. Roślina ta ma wiele zalet, jedną z nich jest fakt, że jest mało wymagająca; wystarczy żyzna gleba o średniej wilgotności.

Aksamitki – mało wymagające i łatwe w uprawie. Uprawiane z rozsady kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków. Natomiast wysiane do gruntu zakwitną później. Dobrze znoszą upały i suszę. Ich zaletą jest to, że urosną właściwie na każdej glebie; także co do miejsca nie są wybredne, zakwitną w słońcu lub półcieniu. Do gruntu sieje się je po połowie maja (są wrażliwe na mróz).

Przeczytaj też: Jak urządzić ogród, by był miejscem relaksu (WIDEO) 

Cynia – cynie wysokie wysiewamy co 30 cm, niskie co 15 cm. Wysiewane wprost do gruntu kwitną później, bo dopiero w sierpniu. Pamiętajmy jednak, że cynie wysiewany do gruntu kwitną mniej intensywnie niż cynie z rozsady. Pielęgnacja wszystkich rodzajów cynii w dużej mierze opiera się na intensywnym podlewaniu i utrzymywaniu stałej wilgoci gleby. Ale także na odchwaszczaniu miejsc lub ich ściółkowaniu. Szczególnie w czasie suszy należy intensywnie podlewać cynie. Cynia to roślina wymagająca co do gleby. Przede wszystkim potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej, o sporej wilgotności. Dobrze też, by była bogata w składniki pokarmowe.

Łubin – nasiona łubinu wysiewamy z początkiem maja lub końcem kwietnia (w przypadku ciepłych dni), gdyż łubin nie jest odporny na wiosenne przymrozki. Rzędy wyznacza się co 30 cm, w rzędach umieszczamy po 3 nasiona w odstępach ok. 15 cm. Wysiany w tym czasie zakwitnie najprędzej z końcem czerwca. Kwiat kocha słońce, zatem najefektowniej będzie rósł tylko na stanowisku słonecznym. W półcieniu też zakwitnie, ale cała roślina będzie „licha". Najlepiej sadźmy łubin w miejscu osłoniętym od wiatru, po pierwsze dlatego, że łodyga rośliny jest w środku pusta i może się złamać, po drugie – duże, dorodne kwiatostany może łatwo uszkodzić wiatr. Łubin nie ma konkretnych wymagań glebowych, będzie rósł dobrze nawet na piaszczystej, przeciętnej ziemi ogrodowej. Poza poza jednorocznym, są też odmiany wieloletnie (łubin trwały).

Gipsówka letnia – nasiona wysiewamy przez cały kwiecień lub na początku maja. Gipsówkę letnią wysiewamy rzutowo, a siewki przerywamy. Jeśli jednak siejemy rzędowo, to rzędy wyznaczamy co 20 cm. Gipsówka kwitnie od czerwca aż do końca sierpnia. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, nawet piaszczystych, o odczynie zasadowym. Wymaga intensywnego słońca, zatem starajmy się nie wysiewać jej pod drzewami, lub budynkami dającymi cień.

Smagliczka – kwiat ten wysiewamy w kwietniu lub maju (można też jesienią). Zakwitnie po ok. 7 tygodniach a zatem jej drobnymi, bardzo miododajnymi kwiatami będziemy cieszyć się dopiero w połowie czerwca. Wysiewamy w rzędy rozmieszczone co ok. 20 cm a po wzejściu przerywamy, pozostawiając rośliny co ok. 5 cm. Smagliczka wymaga sporo słońca, tylko wtedy intensywnie kwitnie, co do gleby nie ma szczególnych wymagań, urośnie nawet na glebach piaszczystych.

Smagliczka nadmorska to roślina jednoroczna o wysokości od 10 do 30 centymetrów. Ma silnie rozgałęzione i pokładające się łodygi. Nadaje się na rabaty,
Smagliczka nadmorska to roślina jednoroczna o wysokości od 10 do 30 centymetrów. Ma silnie rozgałęzione i pokładające się łodygi. Nadaje się na rabaty, obwódki, do ogrodów skalnych oraz do uprawy w pojemnikach. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Maciejka – kwiaty wysiewamy przez cały kwiecień i maj, wtedy maciejka zakwitnie po 8 tygodniach. Siejemy w rzędy co 20 cm. Nasiona są drobne, a więc ciężko nam będzie siać rzadko, zatem maciejkę po wzejściu starannie przerywamy. Maciejka ma skromne wymagania co do gleby, urośnie na glebach lekkich i średnio żyznych. Nawet w miejscach mało nasłonecznionych doskonale zakwita.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom