Wkrótce ogródki zazielenią się, bo pierwsze siewy już za nami. Ne ma nic lepszego niż warzywa prosto z ogródka; smaczne, chrupiące a przede wszystkim zdrowe. By jednak takie były należy je odpowiednio siać i pielęgnować. Zobacz, jak dbać o niektóre warzywa...
Polecamy: Topinambur, wężymord, pasternak i jarmuż
Warzywa kapustne – siew i uprawa w warzywniku
Kapusta biała (lub czerwona) – kapustę siejemy już w pierwszych dniach marca. Tu warto zwrócić uwagę na odmianę „Najwcześniejszą" oraz „Ditmarska". Możemy siać ją także w pierwszej połowie kwietnia. W zależności od pogody. Pamiętajmy, że kapusty nie należy, przede wszystkim, narażać na suszę. Wymaga bowiem wilgoci w glebie. Od maja do czerwca systematycznie ją podlewajmy, gdyż to okres kiedy potrzebuje najwięcej wilgoci. Odmiany kapusty białej dość wczesnej to np. „Jubileuszowa" lub „Sława". Odmiany późniejsze „Klassendrup" i „Holenderska". Plon kapusty zbieramy w lipcu, wtedy kiedy osiągnie odpowiednią twardość główki. W tym czasie też pamiętajmy o zwalczaniu szkodników, głównie mszyc i piętnówek.
Kalafior – dobrze urośnie tylko na glebach żyznych, wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe. Mimo że jest wytrzymały na chłody, zimno mu nie sprzyja. Pamiętajmy, że w maju należy róże kalafiora dobrze chronić przed słońcem, w tym celu załamujemy wewnętrzne liście lub je wiążemy tak, by chroniły różę przed nadmiernym słońcem. W lipcu zbieramy kalafiory wczesne i sadzimy na miejsca stałe rozsadę kalafiorów odmian średnio wczesnych.
Kalarepa – do gruntu sadzimy ją w połowie kwietnia. Kalarepa uwielbia temperaturę umiarkowaną. Do wczesnej uprawy nadają się odmiany „Wiedeńska biała" i „Wiedeńska fioletowa". Najwcześniejszą kalarepę zbieramy w maju. W lipcu możemy siać na rozsadniku kalarepę na zbiór jesienny.
Brokuł – siejemy go tam, gdzie wcześniej nie były uprawiane rośliny kapustne. Warto pamiętać, że plon wyda tylko na glebie dobrze uprawionej. Nie znosi gleb zakwaszonych. Brokuł jest mało wrażliwy na bardzo wysokie temperatury.
Zobacz przepisy: Odkryj nietypowe warzywa w kuchni polskiej
Warzywa korzeniowe w ogródku
Warzywa korzeniowe wysiewamy zwykle wtedy, kiedy gleba nadaje się już do uprawy, zatem bardzo wcześnie, bo nawet w marcu. Po siewach należy spulchnić ziemię między rzędami i na bieżąco ją odchwaszczać. Pamiętajmy także o przerywce roślin, wykonujemy ją wtedy, gdy łatwo można odróżnić rośliny od siebie oraz wtedy, gdy gleba będzie wilgotna, najlepiej po obfitym deszczu.
Marchew – przed siewem glebę należy zagrabić, a po siewie lekko przyklepać. W kwietniu możemy siać odmiany późniejsze „Perfekcja" czy „Amager". W maju przerywamy marchew, jeśli wyrosła zbyt gęsto, możemy ją jeszcze siać. W lipcu siejemy jeszcze marchew na zbiór jesienny. W tym miesiącu także nawozimy ją saletrą amonową.
Pietruszka i pasternak – uwielbiają wodę i nie znoszą miejsc cienistych. Wymagają gleby wilgotnej i próchniczej. W maju przerywamy warzywa i przerzedzamy w rzędach, tak by odstęp między nimi był mniej więcej 6 cm. Uwaga! Pasternak przerywamy gdy ma ok. 5 liści. Także w maju dokarmiamy warzywa, najlepiej saletrą amonową. Odmianą pasternaku proponowaną do uprawy jest „Półdługi Biały". Odmianami pietruszki, które warto uprawiać to „Berlińska" i „Lenka".
Seler – wymaga gleby wilgotnej, żyznej, dość głęboko uprawionej. Jeśli nasiona siejemy wprost do gruntu, warto do ziemi dodać torfu. Od maja do lipca seler intensywnie nawadniamy, na początku miesiąca wakacyjnego – nawozimy seler saletrą amonową. Do uprawy warto zakupić odmiany: „Jabłkowy", „Globus", „Odrzański".
Warzywa rzepowate w warzywniku – jak siać i jak o nie dbać...
Rzodkiewka i rzodkiew – siejemy ją w pełnym słońcu, gdy tylko gleba nadaje się do uprawy, pamiętając, że rzodkiewka nie toleruje cienia. Gdy nie zapewnimy jej odpowiedniego naświetlenia, rzodkiewka będzie się „wyciągała", straci swój naturalny kształt. Wymaga gleby żyznej o dużej zawartości próchnicy. Przez cały kwiecień powtarzamy siew rzodkiewki co ok. 10 dni. Podlewamy i odchwaszczamy. W lipcu możemy wysiewać jeszcze rzodkiew, nie wysiewajmy natomiast rzodkiewki, gdyż może nie przetrwać upałów, raczej wysiejmy ją w sierpniu a plon uzyskamy we wrześniu. Jeśli rzodkiewkę wysiejemy we wrześniu, pamiętajmy, by w październiku nakryć ja tunelem. Siew w innych miesiącach przeprowadzamy tak samo jak w marcu.
Rzepa – podobnie jak rzodkiewkę, siejemy ją jak najwcześniej. Pamiętajmy, że nie należy jej uprawiać po innych warzywach rzepowatych. A co należy? Należy ją intensywnie podlewać, bo od tego zależy plon. Im gleba wilgotniejsza pod nią, tym rzepa dorodniejsza. Pierwsze plony zbieramy pod koniec maja. W lipcu możemy siać rzepę jako poplon. Do odmian najpopularniejszych należą „Śnieżka" oraz „Złota Kula".
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?