Kupujemy telewizor dla dziecka. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Miś Polarny jako telewizorTelewizor HANNspree Novelty model Miś Polarny
Miś Polarny jako telewizorTelewizor HANNspree Novelty model Miś Polarny HANNspree Novelty
Telewizor dla małego widza musi być nie tylko bezpieczny, ale i nieszkodliwy dla zdrowia. Jaki sprzęt wybrać dla kilkulatka?

Modele z płaskim ekranem można dostać w dużo większych rozmiarach niż te tradycyjne, kineskopowe. Nowoczesne odbiorniki (plazma lub LCD) powodują, że nie musimy ich oglądać z dużej odległości, bo jeśli nie, to psuje nam się wzrok. Wystarczą 2 metry odległości od odbiornika telewizyjnego, który ma 37 cali albo około 1,7 metra, gdy to telewizor 32-calowy.

Zdrowe oczy brzdąca

Eksperci twierdzą, że odległość powinna wynosić przynajmniej 3-krotnie tyle, co wysokość ekranu. Tak jest w przypadku dorosłych. U małych widzów odległość powinna być podwojona z tego względu, że małe oczka szybciej się męczą. Godzinne oglądanie bajek czy innych programów dla dzieci jednorazowo (bez przerwy) to wystarczająco długo. Takich „sesji" można dziecku zafundować maksymalnie 3 dziennie.

Stonowany obraz

Zbyt jasny obraz i intensywne kolory też wpływają niekorzystnie na oczy brzdąca. Telewizor w pokoju dziecięcym powinien mieć kolory stonowane, bo te są spokojniejsze, mniej drażliwe dla oka. Obraz plazmowy jest ciemniejszy i mniej błyszczący niż w telewizorze LCD, a co za tym idzie: mniej męczący dla widza. Nowoczesne telewizory plazmowe mają autokontrolę jasności obrazu, w odróżnieniu od modeli LCD.

Odporność telewizora na uszkodzenia mechaniczne

Podatność na uszkodzenia mechaniczne też odgrywa rolę przy zakupie telewizora dla dziecka. Uszkodzenia te nie są zależne od powierzchni ekranu, tylko od wykonania telewizora. Mały szkrab będzie dotykać ekranu, naciskać guziki, pukać w ekran. Zdarzy się też rzucenie zabawką.

Efekt? Na obrazie pojawiają się plamy, smugi. To znak, że został on uszkodzony. Niektóre modele mają wzmocnione zabezpieczenie ekranu przed takimi przypadkami, np. ekrany plazmowe są wyposażone w hartowane szyby.

Ustaw TV z dala od malucha

Inna rada: wystarczy postawić telewizor w miejscu niedostępnym dla malucha. Tam, gdzie go nie dosięgnie, choćby na wysokiej półce lub głębokiej szafce, tuż przy ścianie. A może zawiesić tak wysoko na ścianie, żeby nie dotknął go?

Maluchowi może podobać się nie tylko film w telewizji, ale i sam telewizor.

Pluszowe telewizory

Na rynku są odbiorniki specjalnie dla dzieci, np. pluszowe telewizory. Novelty to seria 19-calowych telewizorów LCD do pokoju dziecka. Tradycyjny ekran ma niestandardową obudowę w postaci zwierząt. Do wyboru mamy więc zebrę, misia polarnego, są również żyrafa i wielbłąd.

Rozdzielczość obrazu wynosi 1440 x 900 pikseli. Matryce mają czas reakcji 5 ms. Pokryte są warstwą antyodblaskową. Odbiornik ma wbudowane stereofoniczne głośniki oraz cyfrowy tuner DVB-T. Cena każdego modelu telewizorów HANNspree Novelty to około 1200 złotych za sztukę. Produkt objęty jest 2-letnią gwarancją.

TV jak z bajki

Są i telewizory, w których ekran przytrzymuje Stitch – genetycznie zmutowany pies szalonego naukowca z bajek Walta Disneya. To seria 20-calowych telewizorów o rozdzielczości 1680 x 1050 pikseli i złączach HDMI oraz VGA. Mają także wbudowany tuner telewizyjny i dwa 5-watowe głośniki. Niestety to duży wydatek. TV Disneya kosztuje ponad 3 tysiące złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom