Krzewuszka cudowna to krzew łatwy w uprawie. Jak pielęgnować krzewuszkę i kiedy ją przyciąć, żeby dobrze kwitła? Poznaj atrakcyjne odmiany

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Szczególnie atrakcyjnie prezentują się krzewuszki o kolorowych liściach.
Szczególnie atrakcyjnie prezentują się krzewuszki o kolorowych liściach. _Alicja_ (pixabay.com)
Krzewuszka cudowna (wajgela) wygląda bardzo ładnie, a nie jest szczególnie wymagająca. Ten krzew ma piękne kwiaty w różnych odcieniach różu, ale też czerwone i białe, które przypominają wydłużone dzwonki. Są też wajgele o kolorowych liściach. Wszystkie mogą zdobić nasz ogród, wystarczy zadbać o ich podstawowe potrzeby. Jeśli chcemy, żeby krzewuszka dobrze kwitła, ważne jest także jej przycinanie oraz jego termin. Radzimy, jakie krzewuszki warto wybrać i jak uprawiać te krzewy.

Spis treści

Krzewuszka cudowna (inne jej nazwy to: wajgela oraz weigela, a łac.: Weigela florida) pochodzi z Dalekiego Wschodu. To krzew wieloletni, dorastający do około 2-3 metrów wysokości. Bywa, że tak się rozrośnie, że ma prawie tyle samo średnicy. Istnieją też mniejsze odmiany, nadające się do małych ogrodów.

Polecamy: Krzewy ozdobne, które zachwycają kwiatami. Polecamy 15 krzewów pięknych i bardzo łatwych w uprawie. Zobacz, co wybrać

Jak i kiedy kwitnie krzewuszka?

– Krzewuszka kwitnie od maja do czerwca, zazwyczaj na różowo, ale także purpurowo, czerwono, rzadziej kremowo czy biało – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Gdy krzewuszka zaczyna kwitnąć, to kwitnie nawet do połowy jesieni, jednak po późnowiosennym, pełnym rozkwicie wytwarza już mniej kwiatów. Ma kwiaty w kształcie wydłużonych dzwonków – dodaje ekspert. Nie tylko kwiaty krzewuszki są ozdobne. Jej liście – podobnie. Standardowo liście krzewuszki przyjmują zieloną barwę, ale mogą być jaśniejsze na obrzeżach, czerwono-brązowe, żółte, a nawet kremowe.

Uprawa krzewuszki. Podstawowe wymagania

Krzewuszka najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej glebie, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Powinno się sadzić ją w miejscu słonecznym i zacisznym. Niektóre odmiany, szczególnie nowsze i bardziej ozdobne, są dość wrażliwe na mróz, dlatego na zimę warto je osłonić. W czasie suszy krzewuszki należy też podlewać. Jesienią krzewuszki dobrze jest ściółkować kompostem, a wiosną zasilić nawozem do krzewów kwitnących. Krzewuszkom nie przeszkadza zanieczyszczone powietrze, więc krzew spotykany jest czasem na miejskich skwerach i w parkach. Nadaje się także na żywopłoty.

Polecamy też:

Odmiany krzewuszki

Krzewuszka cudowna zwykle ma jasnoróżowe kwiaty oraz zielone liście. W takiej postaci wygląda bardzo ładnie, jednak ma sporo ozdobnych odmian o zróżnicowanej wielkości, a także kolorach kwiatów, a nawet liści.
Nana variegata to jedna z najpopularniejszych odmian krzewuszki. Ma różowe kwiaty i zielone liście o jasnych brzegach. Ciekawie prezentuje się Nana Purpurea o ciemnoróżowych kwiatach i bordowych liściach. Obie Nany dorastają do 1 m wys. Do wyjątkowo atrakcyjnych odmian należy też niewysoka (0,5 m) krzewuszka Monet o różowych kwiatach, ale liściach „pomalowanych” na biało-różowo-zielono. Wyższa jest krzewuszka Bristol Snowflake, która ma białe kwiaty (dorasta do ok. 1,8 m) oraz weigela Eva Rathke (2,2 m) o czerwonych kwiatach. Bristol Ruby o ciemnoczerwonych kwiatach może być jeszcze wyższa (do 2,5 m). Na purpurowo kwitnie Red Prince (1,5 wys.) o ładnych, przewieszających się pędach. Występuje również odmiana Versicolor, która zmienia kolor od ciemnoróżowych, przez jasnoróżowe do kremowych.

Zobacz rośliny o najbardziej kolorowych liściach. Przejdź do kolejnych zdjęć. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Te rośliny mają najbardziej kolorowe liście. Są ładniejsze n...

Krzewuszka na pniu

Różne odmiany krzewuszek są dostępne jako pienne, czyli krzewuszki na pniu. Wyglądają wyjątkowo efektownie, bo w tym przypadku korona krzewu z kwiatami jest osadzona na prostym, gładkim pniu (nie rośnie on wzwyż, rozrasta się tylko korona). Krzewuszki na pniu bywają bardziej wymagające i mniej odporne na mróz niż zwykłe.

Przycinanie krzewuszki. Ważny jest termin!

Krzewuszka jest łatwą w uprawie rośliną. – Jeżeli ma jednak ładnie i intensywnie kwitnąć, potrzebne jest jej regularne cięcie – zaznacza Mikietyński. – Pierwsze cięcie można przeprowadzić krótko po zasadzeniu krzewu, czyli jeszcze tej samej wiosny. W następnych sezonach kwitnące pędy warto skracać. Obcina się je nad młodymi, tegorocznymi pędami, które jeszcze nie miały kwiatów. Najstarsze pędy co kilka lat warto usuwać. Dzięki temu młode gałęzie będą lepiej i silniej rosły. Zyskają również lepszy dostęp do słońca. Ważne jest to, by krzewuszkę przyciąć, kiedy przekwitnie – na początku lata. Zdąży wtedy wytworzyć pędy, na których zakwitnie w następnych sezonie. Wiosną usuwa się tylko uszkodzone, połamane czy przemarznięte pędy (cięcie sanitarne).

Sprawdź:

Szybka regeneracja krzewu krzewuszki

Krzew dobrze znosi przesadzanie, zwłaszcza ten, który ma już minimum 2 lata. Młode rośliny są mało odporne na mróz. To dlatego powinno się je okryć na zimę. Jeżeli jednak nawet mróz im zaszkodzi, krzewuszka dosyć szybko się odbuduje, zregeneruje. Wypuści nowe pędy u podstawy krzewu. Kolejny plus: krzewuszka jest odporna na choroby oraz szkodniki.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom