Jak stworzyć dziecku odpowiednią przestrzeń do nauki w domu? Wyjdź poza pokój ucznia! O tych zasadach warto pamiętać

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Dom to przyjazna przestrzeń do skutecznej nauki. Trzeba tylko pozwolić dzieciom maksymalnie z tego korzystać
Dom to przyjazna przestrzeń do skutecznej nauki. Trzeba tylko pozwolić dzieciom maksymalnie z tego korzystać 123rf.com
Nauka nie ogranicza się do szkolnych ławek. Uczniowie muszą w domu odrabiać lekcje pisemne, tworzyć projekty manualne lub na komputerze, uczyć się na pamięć słówek, czy też czytać lektury. Kącik do nauki w pokoju ucznia jest potrzebny, ale w domu można zrobić jeszcze więcej, aby nauka była przyjemna i skuteczna. Czy wiesz, że zmiana otoczenia wpływa na efektywność zapamiętywania? W tym artykule dowiemy się, dlaczego warto stworzyć różnorodne miejsca w domu, które będą sprzyjały nauce i jak je zaaranżować. Zainspiruj się!

Spis treści

Kącik do nauki poza pokojem dziecka. Gotowe porady

Biurko w pokoju ucznia jest niezastąpione, zwłaszcza gdy potrzebujemy cichego i spokojnego miejsca do rozwiązywania zadań. Jednak monotonia otoczenia może czasem doprowadzić do znużenia i braku motywacji. Dlatego warto stworzyć w naszym domu różnorodne miejsca, które będą sprzyjały nauce.

Spokojnie, obejdzie się bez generalnego remontu! Wystarczy dobranie właściwego oświetlenia lub małe przemeblowanie, a przede wszystkim zmiana nawyków. Oto gotowe propozycje na kącik do nauki w domu:

  • Jasne miejsce przy stole w kuchni — duży stół w kuchni lub jadalni może być doskonałym miejscem do rozłożenia książek i notatek. Ta przestrzeń jest idealna do nauki w grupie (chociaż dzieci i młodzież równie chętnie rozłożą się z praca twórczą na dywanie), lub do bardziej interaktywnych form nauki, takich tworzenie projektów: zielnika, gazetki szkolnej, ręcznie robionych prezentów na dzień chłopaka itd.
  • Balkon lub ogród — gdy tylko pozwala na to pogoda, warto wykorzystać balkon lub ogród jako miejsce do nauki na świeżym powietrzu. Nawet na niewielkiej przestrzeni można ustawić wygodne krzesło. Ponadto dzieci mogą przeczytać lekturę bujając się na hamaku lub nauczyć się na pamięć słówek spacerując boso po trawniku. W słoneczny dzień warto pamiętać o rozłożeniu parasola.
  • Przytulna przestrzeń do czytania — fotel przy kominku lub oknie z widokiem na zieleń byłby idealny! Nie masz takiej możliwości? Wykorzystaj fototapetę, odpowiednią kolorystykę i oświetlenie. Warto, aby fotel do czytania był wygodny (warto rozważyć opcję z podnóżkiem), i wizualnie odseparowany od reszty pomieszczenia. Uda się to dzięki odpowiedniemu ustawieniu mebli, wykorzystaniu kwiatów doniczkowych czy optycznym odcięciu miejsca do czytania kontrastującym kolorem na ścianie.
książka ręce
W ogrodzie lub na balkonie wystarczy ustawić stolik, nawet mały i przenośny, na którym rozłożymy się z książkami. Dotlenieni lepiej przyswoimy wiedzę Unsplash

Dlaczego zmiana miejsca nauki ma znaczenie?

Zmiana otoczenia w skutecznej nauce jest potwierdzona naukowo. Radek Kotarski, autor książki „Włam się do mózgu”, podkreśla metodę„zmiany miejsca” jako jednej z 13 sposobów sprzyjających skutecznemu uczeniu się i zapamiętywaniu. Każdorazowa powtórka materiału w innym miejscu zmusza nasz mózg do ponownego wysiłku, co może zwiększyć efektywność nauki.

Umiejętność szybkiego i dokładnego do odtworzenia informacji w innym środowisku, niż ją nabyliśmy, przydaje się także podczas egzaminów, kiedy uczniowie muszą skorzystać z nabytej wcześniej wiedzy w zupełnie nowych warunkach, często stresujących, do których nie są przyzwyczajeni (duża sala, nowe twarze, presja czasu).

Dlatego też zmiana otoczenia podczas nauki, nawet we własnym domu, przygotowuje mózg na takie wyzwania. Oprócz tego ważny jest także ruch.

Już po 10 minutach ćwiczeń aerobowych następuje poprawa procesów poznawczych u dzieci i młodzieży. U osób, które się ruszają, komunikacja między dwiema półkulami przebiega szybciej i w bardziej zintegrowany sposób. To z kolei sprawia, że z większą łatwością przyswajamy nową wiedzę czy umiejętności. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych - wyjaśnił dla Strefy Edukacji dr Jacek Szalewski, z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Dlaczego więc nie pozwolić dzieciom uczyć się słówek spacerując po ogrodowym trawniku, chodząc po pokoju, lub skacząc na piłce gimnastycznej. Wymaga to jedynie zachęty i zmiany nawyków, bez konieczności inwestowania pieniędzy czy zmiany aranżacji mieszkania.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia wnętrz z Instagrama i zainspiruj się do zmian we własnym domu!

Wystrój wnętrz, który inspiruje do nauki

Wspieranie naturalnej dla dzieci ciekawości i chęci nauki może odbywać się poprzez otaczanie młodego człowieka inspirującymi przedmiotami. Gadżety edukacyjne, które można wykorzystać w przestrzeni domu to:

  • Mapa świata — zamiast obrazu, powieśmy na ścianie np. w przedpokoju mapę świata. To doskonały sposób, aby zachęcić dzieci do odkrywania geografii i poznawania nowych miejsc.
  • Biblioteczka — warto umieścić biblioteczkę z różnorodnymi książkami dla dzieci i dorosłych. To nie tylko ozdoba, ale także zaproszenie do czytania i dyskusji. Pamiętajmy, że dzieci chętniej sięgną po książkę, jeśli zobaczą, że i dorośli to robią!
  • Półki dostosowane do wzrostu dzieci — przenieśmy na grunt domowy prostą zasadę z przedszkolnych sal i umieśćmy półki z książkami tak, aby było łatwo po nie sięgnąć małemu człowiekowi. Dodatkowo warto ustawiać książki okładka do przodu (a nie rantem) i co jakiś czas zmieniać układ w tej mini biblioteczce.
  • Kolory — pamiętajmy, że kolory silnie wpływają na nasz nastrój. Niebieski, zielony i różowy mogą poprawić koncentrację i kreatywność, natomiast biel, beż i pastele uspokoją i wyciszą.
Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez House🏡andme🧍‍♀️


Mapa na ścianie robudzi podróżniczą pasję!

Nie odcinajmy dzieci od reszty rodziny, nalegając, aby wszystko — łącznie z nauką — wykonywały w swoich pokojach. Dajmy im przestrzeń do nauki, ale także do zabawy i odpoczynku we wspólnych miejscach, takich jak salon czy kuchnia.

Jak widać, dom może stać się miejscem, gdzie nauka staje się naturalną częścią życia każdego członka rodziny. Wystarczy odrobina kreatywności, aby przestrzeń mieszkalna była inspirująca i sprzyjała efektywnemu uczeniu się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom