Kreda w większości z nas kojarzy się ze szkołą, kiedy to nauczyciel za jej pomocą pisał temat lekcji lub różne zadania matematyczne. Drugim oczywistym zastosowaniem kredy, jest rysowanie nią po chodniku – to jest świetna zabawa, która pochłania dziecko na wiele godzin na świeżym powietrzu.
Kreda to rodzaj skały osadowej, która tworzy się na dnie mórz i oceanów. W naturze występuje w postaci marmuru, wapienia czy szpatu wapiennego. Kreda, którą pisze się po tablicy i jest tak lubiana przez dzieci, powstaje z wapiennej skały osadowej oraz domieszki gipsu i substancji wiążących i ma silne właściwości higroskopijne. A jak można ją wykorzystać w inny sposób? Wszystko zależy od jej rodzaju.
Przeczytaj: Soda oczyszczona, ocet i cola. Niezwykłe zastosowanie zwykłych rzeczy!
Rodzaje kredy
Zastosowania kredy różnią się w zależności od jej rodzaju. Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka typów kredy, które zaskakują swoimi właściwościami.
- Kreda jeziorna – wykorzystuje się ją do produkcji farb i nawozów;
- Kreda syntetyczna - wykorzystuje się bardzo często w przemyśle kosmetycznym, farmakologicznym, spożywczym. Jest również składnikiem plasteliny, farb emulsyjnych, modeliny, mleczek do czyszczenia oraz innych produktów chemii gospodarczej;
- Kreda nawozowa – stosowana do nawożenia ziemi;
- Kreda pastewna – dodawana jest do pasz dla zwierząt;
- Kreda szkolna to sprasowany węglan wapnia bądź gips i oprócz pisania nią po tablicy można wykorzystać w domu.
Usuwa wilgoć
Kreda ma właściwości higroskopijne, dlatego przyda się przy pochłanianiu wilgoci. Jeśli w twoim mieszkaniu są takie miejsca, które narażone są na wilgoć, z pomocą przyjdzie kreda. Można ją także wsadzić do szafy z ubraniami, butów lub tam, gdzie trzymacie ręczniki.
Pochłania brzydkie zapachy
Kreda usunie brzydki zapach np. stęchlizny. Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś wyjąć z szafy ubrania, które brzydko pachniały. Włóż kredę do woreczka z płótna, a następnie do szafy. Pamiętaj, by wymieniać ją co najmniej raz do roku.
Chroni srebro przed czernieniem
Sztućce i srebrna biżuteria mogą zachować swój wygląd dzięki kredzie szkolnej. Wystarczy, jak do szuflady lub pudełka, w którym trzymasz srebro, włożysz kredę. Dzięki temu zachowa ona swój naturalny blask i nie trzeba będzie jej tak często czyścić. Kreda chroni także rzeczy przed rdzą.
Usunie plamy z zamszowych butów
Kreda usunie plamy z zamszowych butów. Jeśli potrzesz nią zabrudzone miejsce i pozostawisz tak na całą noc, a rano dobrze wyszczotkujesz buty, to plamy znikną!
Usunie tłuste plamy
Tłuste plamy na ubraniach nie jest łatwo usunąć. Pomocna w tym przypadku będzie kreda. Pokrusz ją drobno i wysyp na plamę. Po upływie kilku minut zetrzyj proszek, a plama będzie mniej widoczna. Następnie wypierz ubranie w pralce.
Kreda na mrówki i ślimaki
Masz problem z mrówkami, które wchodzą do domu, zmiel kredę i rozsyp ją w miejscach, przez które insekty dostają się do mieszkania. Przez taką zaporę z pewnością się nie przejdą. Rozdrobniona kreda pomoże również w walce ze ślimakami w ogrodzie.
Czyści mosiądz i spód żelazka
Rzeczy z mosiądzu doczyścisz za pomocą mikstury z rozgniecionej kredy i octu. Na sam koniec wypoleruj ładnie przedmioty. Kreda poradzi sobie również z przypalonym spodem żelazka. Smarujemy nią lekko rozgrzaną stopę urządzenia, a następnie wycieramy czystą szmatką.
Kreda a pielęgnacja paznokci
Kreda rozjaśni twoje paznokcie. Wystarczy, jak na szczoteczkę nałożysz rozkruszoną kredę i będziesz nią szorować paznokcie. Po zakończonym procesie zmyj ciepłą wodą. Po tym zabiegu z pewnością będą jaśniejsze i pozbawione plam czy zażółceń.
Kreda jako warstwa antypoślizgowa
Jeżeli ślizgają ci się ręce przy otwieraniu słoika, potrzyj je kredą – zadziała ona jak talk. A jeśli twoje narzędzia zostały wykonane z gładkich materiałów i są śliskie, posmaruj je kredą. Dzięki temu nie powinny ślizgać się w rękach.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?