Nietypowe zastosowanie piwa. Do czego wykorzystać piwo w domu i ogrodzie?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Piwo do czyszczenia biżuteriiPiwo nie tylko do picia, ale i do czyszczenia różnych powierzchni!
Piwo do czyszczenia biżuteriiPiwo nie tylko do picia, ale i do czyszczenia różnych powierzchni! 123 RF
Sięgasz po kufel piwa, raczysz się smakiem i zapachem złotego napoju z pianką, a możesz nie znać innego zastosowania piwa. Piszemy, do czego ono jeszcze się przydaje.

Prawie co 4. Polak i niemal co 5. Polka przyznają, że lubią pić piwo – wynika z niektórych statystyk. Ten napój z pianką jest nie tylko swoistym „czasoumilaczem". Jest on u nas popularniejszy, niż wódka. Warto wiedzieć, że piwo poza konsumpcyjnym sposobem użycia, może przydać się w domu do wielu innych czynności.

Piwo do marynowania mięsa

Grillowane mięso z grilla (np. karkówka) będą lepiej smakowały, jeżeli przed przygotowaniem na grillu porcje namoczymy w piwie i potrzymamy je w nim mniej więcej 1,5 godziny. Piwo pełni tutaj rolę marynaty. Mięso zyska niestandardowy aromat i smak. Nie tylko grillowane mięso można serwować zamarynowane w piwie. Łopatka pieczona w piwie, karp wigilijny w piwie albo duszone żeberka w piwie są smaczne. Coraz popularniejsze stają się również kiełbasy przyrządzane z piwem, choćby kiełbasa biała parzona w piwie.

Piwo do czyszczenia mebli drewnianych

Z szaf, stołów i komód wykonanych z drewna znikną tłuste plamy, jeżeli przetrzemy je szmatką, zwilżoną w piwie (najlepiej takim, które wywietrzało). Mebel pocieramy w kierunku przebiegu słojów i od razu wycieramy do sucha, by następnie pokryć mebel woskiem, olejem lub innym preparatem. W ten sposób odświeżymy powierzchnię mebli i nadamy im blasku. Uwaga: ciemne drewniane meble mogą się odbarwić po długotrwałym, intensywnym szorowaniu ich powierzchni gąbką z piwem.

Poznaj teżDomowe triki z wykorzystaniem octu 

Piwo do biżuterii

Złote kolczyki i pierścionki oraz srebrne bransoletki i łańcuszki będą lśniły, jak nowe, o ile wyczyścimy je piwem. To znaczy: należy przetrzeć je szmatką (ewentualnie szczoteczką do zębów) zwilżoną w piwie. Równie dobrze, złotym czy srebrnym ozdobom można zafundować kąpiel w piwie, trzymając je przez przynajmniej 10 godzin w naczyniu wypełnionym piwem. Trzeba być jednak ostrożnym – piwo nie nadaje się do czyszczenia biżuterii z kamieniami, ponieważ może je odbarwiać.

Piwo do śrubek

Gdy trzeba odkręcić śrubkę czy śrubę, a ta mocno trzyma, bo zardzewiała, można znowu przypomnieć sobie o piwie. Gdy polejemy nim śrubę, po kilku minutach powinna się poluzować. Piwo to bowiem swoisty odrdzewiacz. Podobnie działa ono na zardzewiałą kłódkę, która uparła się i nie chce się dać otworzyć.

Warto przeczytać: Nietypowe zastosowanie coli w domu 

Piwo do prania

Bluzki, swetry lub spodnie, które straciły intensywny kolor, czasem da się uratować, przygotowując im kąpiel z dodatkiem piwa. W tym celu należy przyszykować płukankę: piwo plus letnia, przegotowana woda i moczyć w niej odzież przez kilka godzin, a następnie normalnie wyprać. 

Piwo do kąpieli

Swojego rodzaju piwne spa dobrze wpływa na naszą skórę. Staje się ona gładsza, nabiera koloru. To przede wszystkim za sprawą ekstraktu z drożdży piwnych. Poza tym, kąpiel w piwie odpręża i odstresowuje.

Kosmetyczne zastosowanie piwa

Dzięki zastosowaniu piwo możemy wzmocnić cebulki włosowe oraz złagodzić podrażnienia skóry głowy. W tym celu można kupić szampon piwny albo samemu przygotować płukankę: otworzyć butelkę lub puszkę piwa, a około pół godziny później przelać płyn do naczynia i rozcieńczyć letnią, przegotowaną wodą. Regularnie stosowany kosmetyk oczyszcza skórę głowy i włosów, dodaje też włosom blasku i sprężystości. Zapobiega ich wypadaniu, gdyż cebulki włosów stają się mocniejsze.

Z kosmetycznych właściwości piwa mogą skorzystać również osoby narzekające na zgrubienia na piętach. Wystarczy przelać napój do miski z letnią, przegotowaną wodą i moczyć w takiej kąpieli stopy przez przynajmniej 15 minut. Stopy odpoczną, a pięty staną się gładsze. Po takiej kąpieli trzeba jeszcze usunąć zgrubiały naskórek na piętach, używając do tego pumeksu albo tarki do pięt.

Warto również poczytaćNietypowe domowe zastosowania soku z cytryny 

Piwo w trosce o trawnik

Jeśli trawa w twoim ogrodzie słabo rośnie, możesz spróbować ją doprowadzić do ładu, podlewając ją piwem, dolanym do konewki z wodą. Jedni twierdzą, że to marnotrawstwo trunku. Niektórzy ogrodnicy przekonują natomiast, że piwo działa na trawnik lepiej, niż niejedna odżywka lub inna substancja, mająca ożywić i odżywić źdźbła trawy. Potrzeba jednak systematyczności, aby trawa rosła mocniejsza i zdrowsza.

Piwo w walce ze ślimakami

Gdy na trawniku zagościło sporo nieproszonych gości – ślimaków, można je wyeliminować właśnie za pomocą piwa. Należy przygotować pułapkę: do wiaderka lub miski nalać piwa, a o brzeg oprzeć deseczkę lub listwę, aby pełniły rolę mostu, po którym ślimaki dostaną się do środka wiadra czy miski. Mięczaki zwabione zapachem piwa wpadną w pułapkę, ale samodzielnie już się z niej nie wydostaną. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom