Korek na podłodze - w mieszkaniu robi się cieplej i ciszej

Edyta Hanszke
Podłoga korkowa w salonieRóżnorodna kolorystyka i ciekawa faktura podłóg z korka sprawia, że pasują one do różnych aranżacji. Wyglądem mogą przypominać też inne dostępne na rynku materiały podłogowe, takiej jak: drewno, skóra lub kamień.
Podłoga korkowa w salonieRóżnorodna kolorystyka i ciekawa faktura podłóg z korka sprawia, że pasują one do różnych aranżacji. Wyglądem mogą przypominać też inne dostępne na rynku materiały podłogowe, takiej jak: drewno, skóra lub kamień. Tolrys
Korek na podłogę jest bardzo ciekawą alternatywą dla paneli i desek podłogowych. Korek jest materiałem elastycznym. Ma naturalne właściwości izolacyjne: akustyczne i termiczne.

Korek kojarzymy albo z zatyczką do dobrych win (te tańsze coraz częściej są zatykane zakrętkami lub sztucznymi korkami), albo z podkładkami na stół, o których trwałości niewiele dobrego można powiedzieć. 

Tymczasem korek na podłogę, choć pozyskiwany z tego samego źródła jest tak przygotowany, że nie powinniśmy się obawiać o jego kruszenie. Jest on bowiem prasowany, a na wierzchu utrwalany warstwą lakieru. 

– Korek jest twardy, ale na tyle sprężysty, że parokrotnie uratowałem kubki spadające ze stołu, oczywiście niechcący – pisze zwolennik korka na jednym forum budowlanym.

Zobacz również:Jak wygłuszyć ścianę w mieszkaniu

Podłoga korkowa w postaci paneli lub parkietu

**– Panele korkowe przypominają w budowie panele laminowane. Składają się z trzech warstw: podkładu korkowego o grubości 1–2 mm, płyty HDF z klikiem montażowym oraz dekoru korkowego. W sumie panele korkowe mają grubość 11 mm – wyjaśnia Daniel Dobrzański, z firmy i-korek.pl. Układa się je tak jak panele laminowane, łącząc jeden z drugim. Jest to tak zwana podłoga pływająca.

Parkiet korkowy (wykonany z samego korka o grubości 4 mm) to płyty, które mocuje się do podłoża (najlepiej betonowego) za pomocą kleju.

Ile kosztuje korek na podłogę

Panel korkowy kosztuje od 85 do 150 zł za metr kwadratowy, a parkiet – od 52 do 110 zł za mkw. Ścieralność paneli z korka w skali podawanej dla paneli laminowanych mieści się w klasie AC3–AC5.

Przeczytaj równieżPodłogi z korka: miękkie, ciepłe, ciche 

Gdzie podłoga z korka?

Podłogi korkowe najlepiej spisują się w sypialniach, pokojach dziecięcych, salonach. Jeśli montujemy go w przedpokoju czy kuchni, musimy pamiętać, że lakierowana powierzchnia szybciej się zużyje i taka podłoga będzie wymagała częstszych renowacji. 

Ale kolejna rzecz, która odróżnia korek od paneli, to właśnie możliwość odnowienia takiej podłogi. Jak zapewnia ekspert może to wykonać każdy z nas: ścierając warstwę lakieru i nakładając nową. – Ważne jest, aby podczas użytkowania podłogi korkowej nie dopuścić do zupełnego zdarcia lakieru i naruszenia warstwy dekoracyjnej korka, bowiem wówczas konieczne będzie szpachlowanie ubytków, a to już trudno ukryć pod przezroczystym lakierem – tłumaczy Daniel Dobrzański.

Dodaje on, że znane są także przypadki montowania parkietu z korka w łazienkach. Jednak korek wymaga wówczas dodatkowego zabezpieczenia lakierem, aby nie doszło do zamoczenia takiej podłogi.

Korek ma naturalne właściwości izolacyjne: zarówno akustyczne, jak i termiczne. Położony nawet w zimnym pomieszczeniu jest ciepły w dotyku, tak że z przyjemnością chodzi się po nim boso.

Zdania co do stosowania ogrzewania podłogowego pod korek są podzielone. Jedni uważają, że ponieważ jest on dobrym izolatorem, to nie warto montować pod nim "podłógówki". Inni twierdzą, że o ile warstwa korka nie jest w sumie grubsza niż 4 mm, to taki rodzaj ogrzewania można z powodzeniem montować pod korkową podłogą.

Dla miłośników paneli: Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli laminowanych

Na forach internetowych pojawiają się też opinie, że korek jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Eksperci twierdzą, że jest idealnym materiałem na podłogę dla alergików, bowiem nie przyciąga on kurzu. – Niektórzy klienci wyrażają opinie, że korek pozytywnie wpływa na schorzenia reumatyczne i niweluje działanie żył wodnych – dodaje Daniel Dobrzański.

Wbrew pozorom, korek zachowuje swe właściwości przez wiele lat, nawet jeśli nie jest specjalnie impregnowany. Podłogę korkową łatwo też utrzymać w czystości – wystarczy użyć preparatów do podłóg lakierowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom