Koniec listopada – najwyższy czas na zasadzenie cebul kwiatowych

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Cebule kwiatoweCebule kwiatowe powinny zdążyć się ukorzenić jeszcze przed zimą.
Cebule kwiatoweCebule kwiatowe powinny zdążyć się ukorzenić jeszcze przed zimą. Obi
Cebulki tulipanów, żonkili, narcyzów czy krokusów należy zasadzić jesienią, zanim nadejdą mrozy. Tłumaczymy, jak zrobić to prawidłowo.

Późną jesienią nie trzeba wykonywać prawie żadnych prac w ogrodzie. Sadzenie cebulek kwiatowych należy pod tym względem do wyjątków. Nie bez powodu właśnie jesienią w sklepach ogrodniczych jest największy wybór cebul, z których kwiaty mają zakwitnąć wiosną.

 Polecamy poradnik: Jakie karpy, bulwy i cebule wykopać, a jakie zasadzić przed zimą 

Zanim przyjdzie mróz

– Koniec listopada to najwyższa pora, żeby zasadzić cebule kwiatowe, bo później mróz może skuć glebę – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W ten sposób sadzimy tulipany, żonkile, narcyzy i krokusy. One z reguły dobrze znoszą mrozy.

 Więcej: Narcyz to wiosenny kwiat, który lubi samotność 

Kolejnymi takimi roślinami z cebul są cesarskie korony, lilie, czosnki ozdobne oraz drobniejsze kwiaty – m.in. przebiśniegi, szafirki czy cebulice. Najlepiej jest wybrać żyzną, przepuszczalną glebę, a miejsce umiarkowanie słoneczne. To dlatego, że zbyt dużo słońca może rozgrzać ziemię. To natomiast spowoduje, że cebulka wyczuje ciepło i zacznie zbyt szybko się rozwijać, a gdy młoda roślina wyjdzie na powierzchnię i ujrzy światło dzienne, mróz ją zniszczy.

Glebę warto wcześniej kompostować, chociaż nie jest to konieczne. Przekopanie też jest wskazane przed zasadzeniem cebul. Nawożenie nie jest tutaj potrzebne.

Moczenie przed sadzeniem

Aby mieć pewność, że cebula nie zgnije w glebie, można ją przez 20 minut przed zasadzeniem wymoczyć w roztworze fungicydu. – Cebulkę należy odcedzić i wsadzić na głębokość jeszcze raz taką, jak ona sama – dodaje Mikietyński. – To znaczy, że jeśli cebula ma przykładowo 4 centymetry, powinniśmy ją zasadzić na głębokość 8 centymetrów. Wówczas zimno z zewnątrz tak szybko nie przeniknie do środka.

Koszyczki do sadzenia cebul

Istnieją nawet specjalne koszyczki do sadzenia cebul kwiatowych. Ochronią one cebulę przed szkodnikami, choćby gryzoniami, bytującymi w glebie. – Koszyczki sprawią też, że korzenie młodej rośliny, które coraz bardziej wnikają w ziemię, nie wciągną za sobą całej rośliny – zaznacza dalej nasz ekspert. - Koszyczki mają jeszcze jeden plus: potem wykopie się taki koszyczek i nie trzeba będzie szukać rośliny pod ziemią.

Zasadzonych cebul kwiatowych nie trzeba podlewać jesienią i zimą. – W tych porach roku cebula czerpie wilgoć z podłoża – precyzuje ogrodnik. – Cebule powinny zdążyć się ukorzenić jeszcze przed zimą.

Warstwa izolacyjna

Aby mrozy nie przedostały się do środka gleby i nie zaszkodziły cebulom, można przykryć ziemię warstwą kory, torfu albo igliwia. Będą stanowiły dla cebul pod ziemią swoistą kołderkę lub warstwę izolacyjną. Ten zabieg powinno się wykonać nie szybciej niż przełom listopada i grudnia, bo inaczej cebule mogą przedwcześnie wyrosnąć.

 Polecamy poradnik: Prace ogrodowe w listopadzie 

Sadzarka do cebul

Kto chce podejść do tematu profesjonalnie, a nie ma doświadczenia, może kupić specjalną sadzarkę do cebul. Urządzenie to robi otwory w glebie w miejscu, gdzie ma zostać cebula kwiatowa. Niektóre posiadają wskaźniki głębokości, mechanizm zgarniający i odsypujący ziemię. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom