Kominki-grille w ogrodzie

Agata Kaźmierczak
Kominek kamiennyKominki z kamieni to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących wiejskie klimaty.
Kominek kamiennyKominki z kamieni to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących wiejskie klimaty. Agata Kaźmierczak
Kominki ogrodowe mogą być murowane, z kamieni oraz z cegieł. Najczęściej wykorzystujemy je do grillowania, ale nowoczesne kominki dodają ogrodowi przytulności i swojskiego klimatu.

Latem, ale i późną jesienią, gdy tylko dopisuje piękna pogoda, przebywanie na świeżym powietrzu to priorytet wielu ludzi. W tym celu amatorzy świeżego powietrza stawiają na działkach altany a przy nich kominki-grille. Te mogą być różnorakie, wszystko zależy od inwencji twórczej gospodarza oraz od dostępnych mu w danym momencie materiałów. Pamiętać jednak należy, że kominek ogrodowy to trwały element działki więc zanim zaplanujemy dla niego miejsce, warto się dobrze zastanowić.

Czytaj też: Przygotowujemy kominek przed sezonem grzewczym. Poradnik 

Solidnie wykonane kominki kamienne i ceglane idealne do ogrodu i na działkę

W kominku kamiennym czy ceglanym przede możemy przyrządzać różnorakie potrawy lub tylko ogrzać się jego ciepłem. Takie kominki świetnie współgrają z wiejskim, sielankowym klimatem. Wkomponują się idealnie w naturę. Nic, tylko patrzeć...! Najczęściej wyposażone są w ruszt, kominek dający ciepło, a także osobne miejsce do smażenia warzyw, gdyż gospodarze wychodzą z założenia, że wielofunkcyjność kominka to podstawa.

– Murowany grillo-kominek ogrodowy może występować w konfiguracji z wędzarnią, piecem chlebowym lub piecem do pizzy. Grillo-kominki najczęściej stanowią integracyjna część altanki. Posiadanie takiego miejsca w ogrodzie wzbogaca go nie tylko funkcjonalnie, ale też wizualnie. Otrzymujemy dodatkową przestrzeń użytkową, miejsce do rozwoju kulinarnych pasji, a przede wszystkim oryginalny element architektury krajobrazu – tłumaczy Wojciech Kordylas, właściciel firmy Grillbud.

Polecamy również: Kominek w domu. Jaki ogrzeje salon, a jaki dom? Poradnik 

O tym pomyśl przed budową grilla...

Jest kilka spraw, o których warto pamiętać, jeszcze przed budową. Przede wszystkim to mocny, stabilny fundament, gdyż grille kamienne i z cegły są zazwyczaj ciężkie. Ale nie tylko. Liczy się także funkcjonalność. Każdy domownik powinien przed budową określić, do czego będzie mu użyteczny kominek. Materiał, którego użyjemy do wykonania grilla, musi być odporny na czynniki atmosferyczne, najczęściej w tym celu wykorzystuje się kamień polny i kostki granitowe oraz cegły ozdobne. Granit nie pozwala jednak na pomysłowość, zazwyczaj grille z kostek granitu mają bardzo prosty kwadratowy lub prostokątny kształt.

Budowę zaczynamy od ścian bocznych, w tym celu stosujemy zaprawę murarską. Uwzględniamy obecność wszystkich półek. Palenisko powinno być wykonane z betonu lub z blachy. Czasem wystarczy takie własnej roboty. Ruszt powinien być wykonany ze stali nierdzewnej, najlepiej jeśli kupimy gotowy i nie przymocujemy go na stałe do grilla.
Gdy chcielibyśmy wykonać łuki, ważne jest zbrojenie, ale w momencie, kiedy nie jesteśmy pewni, czy kominek własnej roboty spełni nasze oczekiwania, lepiej zlecić pracę fachowcom, a tych nie brakuje.

To może Ci się przydać: Budowa grilla z bloczków z betonu komórkowego

Jak rozpoznać dobry kominek...

Kiedy nie wiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze czy budowie kominka, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Według nich dobry, porządny kominek powinien być:

  • zbudowany z trwałego materiału – przede wszystkim odpornego na warunki atmosferyczne
  • wielofunkcyjny – tzn. spełniać wiele funkcji jednocześnie, np. w kominku powinien znajdować się ruszt oraz miejsce na np. smażone warzywa,
  • funkcjonalny – powinien być użyteczny dla wszystkich członków rodziny,
  • spełniać funkcję estetyczną – czyli być wkomponowany w architekturę ogrodową dopasowany do stylu, w jakim zbudowany został dom oraz ogród,
  • mieć mocną, trwałą konstrukcję – jednym słowem mówiąc, powinien być solidny.

Koszt wykonania kominka w ogrodzie jest zróżnicowany, bo uzależniony od materiału, z jakiego zostanie wykonany. Bywa, że cena sięga nawet kilku tysięcy złotych.

Warto przeczytać:Altany na działce lub w ogrodzie. Jakie są najpraktyczniejsze 

Kominki a także grille należą do małej architektury, co decyduje o tym, że nie wymagają zgłoszenia, ani żadnego pozwolenia na budowę. To właściciel posesji decyduje, w którym miejscu usytuowany ma być kominek i w jakiej odległości od budynku mieszkalnego. Zazwyczaj jest tak, że stawiamy je przy altanach, co ułatwia przygotowanie oraz spożywanie przygotowanych grillowanych potraw. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom