Kominki wentylacyjne na dachu: podstawa prawidłowego funkcjonowania domu

mk, Klöber HPi Polska Sp. z o.o.
Kominek wentylacyjny zamontowany na dachuDla wielu osób kominek jest hasłem zarezerwowanym dla ogrzewania. To duży błąd, bo kominek, ten najistotniejszy dla prawidłowego funkcjonowania domu, to kominek wentylacyjny montowany na dachu.
Kominek wentylacyjny zamontowany na dachuDla wielu osób kominek jest hasłem zarezerwowanym dla ogrzewania. To duży błąd, bo kominek, ten najistotniejszy dla prawidłowego funkcjonowania domu, to kominek wentylacyjny montowany na dachu. Klöber HPi Polska Sp. z o.o.
Montowany na dachu kominek wentylacyjny jest jednym z najistotniejszych elementów dla prawidłowego funkcjonowania domu. Odpowiada za odprowadzenia nadmiaru pary wodnej z wnętrza budynku.

Wentylacja dachu, jak również całego budynku jest bardzo ważna, ponieważ przekłada się ona na funkcjonalność i trwałość domu. Wentylacyjny kominek dachowy to nie pojedynczy element, a cały system. Zadaniem systemu jest przeprowadzenie przez połać dachu kanałów wentylacyjnych, jak również wywietrzników, term gazowych czy przejść antenowych.

Zapobieganie wilgoci w domu

Wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym. Z tego też względu tak ważna jest prawidłowa wentylacja, która umożliwi pozbycie się nadmiaru pary wodnej, w celu uniknięcia jej kondensacji i osadzania na ścianach wewnątrz budynku. Prawidłowa wentylacja z użyciem kominków dachowych to system kompatybilnych i niezbędnych elementów do prawidłowego i szczelnego przeprowadzenia przewodów wentylacyjnych przez połać dachową. System, który pozwala na montaż kominków wentylacyjnych, wywietrzników kanalizacyjnych, przejść przewodów do solarów, przejść antenowych itp.

Przy wyborze kominka dachowego ważne jest, żeby znaleźć taki system (najlepiej jednego producenta), który składa się z kompletu akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową:

  • szczelne przewody elastyczne,
  • kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej,
  • specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej.

Komfort mieszkania z prawidłowo działającą wentylacją

Elementy systemu wentylacji dachowej muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry. Jakość jest w tym przypadku jest kluczowa –  choć system jest niewidoczny, to najmocniej wpływa na to, jak "oddycha" nasz dom. Wymiana źle funkcjonującego kominka wentylacyjnego to duże koszty, dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być przemyślany. W takim przypadku oszczędność, nie jest najlepszym kryterium wyboru, tym bardziej, że trwałość domu, wykończonego porządnymi materiałami jest o wiele dłuższa niż materiałami o niższych parametrach.

Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz.
Jego geometria powinna zapewniać niezakłóconą wentylację oraz umożliwiać odprowadzenie skroplin (kondensatu) na pokrycie dachowe. 

Bardzo istotną kwestią jest także zachowanie się kominka wentylacyjnego zimą, który niestety czasami traktowany jest jak zabezpieczenie śniegowe. Tymczasem w celu uniknięcia niekontrolowanych obsunięć śniegu powinno montować się odpowiednie zabezpieczenia w postaci płotów przeciwśniegowych, belek, rur lub śniegołapów. Należy pamiętać, że kominek oddalony od kalenicy więcej niż o 1 metr wymaga zabezpieczenia przed osuwającym się śniegiem, np. poprzez układ 3 śniegołapów lub krótki 0,5 płotek przeciwśniegowy o dł. 0,5 m.

Dachowy kominek wentylacyjny musi być odpowiednio zamontowany. Skręca się go z płytą podstawową, dopasowaną do danego pokrycia dachowego. Tak zmontowany zestaw należy solidnie połączyć z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Inaczej żadna wentylacja nie spełni swojej funkcji. A jakie połączenie będzie najlepsze? Takie, które można wygiąć pod dowolnym kątem i dowolnie ustawić, inaczej mówiąc elastyczne. Pamiętać trzeba jeszcze o uszczelnieniu wszelkich połączeń. Służą do tego specjalne taśmy czy kołnierze. Muszą być one wytrzymałe, trwałe przez wiele lat, niezależnie od pogody, temperatury i innych czynników atmosferycznych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom