Kominek z płaszczem wodnym a ogrzewanie podłogowe

Rafał Durda, ekspert z firmy TECE
KominekKominek z płaszczem wodnym to nie tylko wkład kominkowy. To przede wszystkim skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji i zabezpieczeń. Jej wykonanie należy zlecić fachowcowi. Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Ze względu na bezpieczeństwo taki system może pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego. W odróżnieniu od zwykłego wkładu kominkowego, w tym wypadku spaliny nie ogrzewają powietrza tylko wodę.
KominekKominek z płaszczem wodnym to nie tylko wkład kominkowy. To przede wszystkim skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji i zabezpieczeń. Jej wykonanie należy zlecić fachowcowi. Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Ze względu na bezpieczeństwo taki system może pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego. W odróżnieniu od zwykłego wkładu kominkowego, w tym wypadku spaliny nie ogrzewają powietrza tylko wodę. ES
Są rejony Polski, w których coraz częściej wykorzystuje się kominek z płaszczem wodnym jako równoległe do kotła źródło ciepła dla ogrzewania domu.

Jednak, żeby instalacja z kominkiem z płaszczem wodnym funkcjonowała prawidłowo i spełniała nasze oczekiwania, co do komfortu cieplnego w domu, należy odpowiednio zestawić poszczególne elementy systemu grzewczego.

Z historii rozwoju kominków

Kominek od zawsze miał jedną podstawową funkcję – ogrzewał pomieszczenia. Tradycyjny kominek oddaje ciepło do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Sprawność takiego ogrzewania nie przekracza 15% – to bardzo mało. W miarę rozwoju techniki przekonstruowano kominki tak, aby podgrzewały powietrze w pomieszczeniu. Rozwiązano również problem rozprowadzania tego ciepłego powietrza do innych pomieszczeń.

Warto przeczytać: DGP - na czym polega dystrybucja gorącego powietrza 

Kolejnym rozwiązaniem jakie zaadoptowano do nowoczesnych kominków było wzbogacenie jego konstrukcji o płaszcz wodny do podgrzewania wody użytkowej. Rozwiązanie to jest często spotykane we Włoszech i innych krajach Śródziemnomorskich. W Polsce postanowiono wykorzystać płaszcz wodny jako równoległe z kotłem źródło ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania w domkach jednorodzinnych.

Lecz tu pojawia się bardzo istotne pytanie: Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym pracujący w systemie otwartym z kotłem c.o. pracującym zazwyczaj w układzie zamkniętym. Jest to możliwe lecz rozwiązanie takie jest dosyć drogie i skomplikowane.

Podłączenie kominka z płaszczem wodnym do układu grzewczego składającego się z ogrzewania grzejnikowego i podłogowego.
Podłączenie kominka z płaszczem wodnym do układu grzewczego składającego się z ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Fot. www.tece.pl

Innym problemem jest zagospodarowanie nadmiaru ciepła z kominka, szczególnie gdy zapotrzebowanie na ciepło będzie małe. Często zdarza się, że woda w układzie grzewczym zaczyna się gotować i jej nadmiar musi zostać usunięty z układu np. do kanalizacji.

Czy istnieje dobre rozwiązanie tego problemu i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Bufor cieplny

Aby połączyć w domu równolegle dwa źródła ciepła, można zastosować tzw. bufor cieplny, poprzez który będziemy zasilać całą instalację grzewczą.

– Wielkość bufora cieplnego dla 20 kW źródła ciepła powinna wynosić około 800–1000 l. Konieczna jest też dosyć kosztowna inteligentna automatyka i dodatkowe układy pompowe. Oczywiście niezbędne jest do tego pomieszczenie o odpowiednio dużej powierzchni. Z mojej praktyki wynika, że takie rozwiązania, z uwagi na wysoki koszt i znaczny stopień skomplikowania, są wykonywane niezbyt często. Najczęściej instalatorzy proponują inwestorowi rozwiązania znacznie uproszczone a według nich równie efektywne – mówi Rafał Durda, ekspert z firmy TECE.

Najczęściej proponuje się dosyć drogą automatykę regulującą proces spalania drewna w kominku. Jednak spalanie drewna w kominku to nie to samo, co spalanie gazu lub oleju opałowego. Jeśli wystąpi nadwyżka ciepła, czyli woda grzewcza osiąga zbyt wysoką temperaturę, to jedynym rozwiązaniem jest spowolnienie procesu spalania. Jak to się robi? Poprzez zmniejszenie dopływu powietrza. I tu pojawiają się poważne komplikacje.

– Zdaniem fachowców, kominki wyposażone w płaszcz wodny pracują dobrze zazwyczaj tylko wtedy, gdy czas ich pracy wynosi kilkanaście godzin na dobę, i nie jest przekraczana moc nominalna.
Mamy wtedy pewność, że spaliny będą dopalone, a w kominie nie osadzi się zbyt dużo cząstek smolistych – wskazuje Rafał Durda.

Trzeba pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym używany jedynie wybiórczo przez kilka godzin w ciągu dnia lub tygodnia i to z zasady w chłodniejsze dni może się zepsuć. – Powodem uszkodzenia kominka może być zbyt niska temperatura w komorze spalania. Podczas niecałkowitego spalania drewniany opał może nadmiernie dymić, co z kolei szybko doprowadzi do powstania szkodliwych cząstek smolistych w przewodzie kominowym – dodaje Rafał Durda.

Kominek bez płaszcza wodnego

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem o dużej bezwładności cieplnej i wyłączenie go, np. na noc, spowoduje duże wychłodzenie bardzo masywnego grzejnika, jakim jest podłoga i rano trzeba będzie długo czekać, aż grzejnik ten zaabsorbuje na tyle dużo ciepła, że będzie go mógł przekazać do pomieszczenia. Przed zdecydowaniem się na taką instalację warto zatem pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wymaga, aby źródło ciepła pracowało w sposób ciągły lub było gotowe w każdej chwili dostarczyć do układu żądaną ilość ciepła. Kominek z płaszczem wodnym tej funkcji nie spełni – ponieważ nie jest on kotłem, w którym proces spalania jest o wiele łatwiej kontrolować.

Więcej informacji o Ogrzewaniu podłogowym wodnym - jego plusy i minusy oraz zastosowanie

Rozwiązaniem, które znacznie lepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym jest kominek podgrzewający tylko powietrze.
– W sytuacji, gdy temperatura w pomieszczeniu lub pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym podniesie się o 2°C, to ilość ciepła przekazywanego przez ogrzewanie podłogowe zmniejszy się o ponad 40%. Najprostsza automatyka pomieszczenia sterująca tym ogrzewaniem wyłączy go – bez potrzeby stosowania bardzo drogich sterowników sprzęgających to źródło ciepła z instalacją grzewczą. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że kominki bez płaszcza wodnego znakomicie sprawdzają się, jako dodatkowe źródło ciepła i, co najważniejsze, nie komplikują w sposób niepotrzebny układu grzewczego – mówi ekspert.

Podsumowując powyższe uwagi eksperta pamiętajmy, że mimo podjętych wysiłków wodne ogrzewanie podłogowe sprzężone z kominkiem z płaszczem wodnym może nie funkcjonować tak efektywnie, jak tego oczekujemy. Problemem jest nie tylko konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na kotłownię, ale fakt, że automatyka, pompy i inne urządzenia towarzyszące nie są urządzeniami w pełni bezobsługowymi. Ponadto skomplikowane instalacje są bardziej podatne na awarie i wymagającymi fachowego serwisu oraz częstszej konserwacji. Co do oszczędności energii to należy wziąć pod uwagę, że tak skomplikowany układ grzewczy pochłonie znaczne ilości energii elektrycznej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom