Spis treści
Kokornak to rodzaj roślin, który liczy bardzo wiele gatunków roślin. Wśród nich jest sporo pnączy, a niektóre z nich uprawia się jako ozdobne. W Polsce, ze względu na klimat, ich wybór jest dość ograniczony i właściwie sprowadza się do dominującego w uprawie kokornaku wielkolistnego (Aristolochia macrophylla).
Kokornak wielkolistny. Co to za pnącze?
Kokornak wielkolistny jest pnączem. Zgodnie z nazwą tworzy imponujące liście, które mają kształt szerokich serc. Mogą mierzyć nawet 30 cm długości i tyle samo szerokości. Pędy pokrywa więc naprawdę solidna zielona masa. Starsze pędy drewnieją. Liście kokornaku opadają na zimę, a jesienią przebarwiają się na żółto.
Bardzo ciekawie wyglądają też kwiaty kokornaku. Mają one brudnożółty kolor i fajkowaty kształt. Przypominają nieco owadożerne dzbaneczniki, ale nie pożerają owadów (natomiast rzeczywiście „przetrzymują” je we wnętrzu kwiatu, lecz tylko w celu dokładnego oblepienia ich pyłkiem, który zaniosą do kolejnego kwiatu). Pewnym minusem jest zapach kwiatów, który ma zwabić muchówki, jednak nie jest on silny. Ciekawie wyglądają też owoce, które przypominają kanciaste ogórki.

licencjaMaja Dumat from Deutschland (Germany)/wikimedia.commons CC BY-SA 2.0
Jak szybko rośnie kokornak?
Kokornak wielkolistny należy do szybko rosnących pnączy. Jego pędy mogą przyrastać nawet około 1 m w ciągu sezonu. Docelowo osiągają około 15 m. Jednak kokornak wymaga pewnej cierpliwości, bo szybko zaczyna rosnąć ok. 2-3 lata po posadzeniu.
Przycinanie kokornaku
Nadmiernie rozrośnięte pędy można przycinać, najlepiej robić to wiosną, choć w praktyce można przez cały sezon. Poza kontrolą wzrostu cięcie sprawia, że pnącze rozgałęzia się i zagęszcza.
Uprawa kokornaku. Jakie wymagania ma to pnącze?
Kokornak wielkolistny jest stosunkowo łatwy w uprawie. Najważniejsze jest to, by nie sadzić go w mocnym słońcu. To idealna roślina do półcienia, a nawet cienia. Poza tym potrzebuje żyznej i próchniczej ziemi, która będzie lekko wilgotna. Kiedy nie pada, pnącze trzeba podlewać. Od wiosny warto je zasilać nawozami wieloskładnikowymi, doceni też kompost i mączkę bazaltową. Podłoże dla kokornaku powinno być wapienne, o lekko zasadowym odczynie.
Kokornak wielkolistny jest odporny na mróz, jednak w przypadku młodych okazów warto okryć podstawy roślin, np. stroiszem (można też pozostawić część liści, które opadną z pędów jako naturalną osłonę).