Gdzie ustawić wiatrak w czasie upałów? Najlepsze triki, żeby wentylator przyniósł ulgę w gorące dni

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Sprawdź, co zrobić, żeby wiatrak ochłodził pomieszczenie w upalne dni. Poznaj i przetestuj kilka sprawdzonych sposobów.
Sprawdź, co zrobić, żeby wiatrak ochłodził pomieszczenie w upalne dni. Poznaj i przetestuj kilka sprawdzonych sposobów. Freepek
Męczą cię upały i coraz trudniej wytrzymać w domu? Warto wykorzystać tani sposób na ochłodzenie pomieszczenia za pomocą wentylatora. Podpowiadamy, jak zapewnić sobie komfort cieplny bez instalacji kosztownej i nieekologicznej klimatyzacji. Zobacz, jak ustawić wiatrak w pomieszczeniu i poradzić sobie z uciążliwymi upałami w domu.

Spis treści

Triki, żeby wentylator działał efektywnie

Chcesz, żeby wentylator zapewnił ulgę w czasie upału i w pomieszczeniu dało się odpocząć czy efektywnie pracować? Koniecznie wietrz pomieszczenie regularnie – najlepiej w nocy, gdy na zewnątrz temperatura nieco spada i rano, gdy jeszcze nie jest gorąco. W pomieszczeniu nasłonecznionym zasłoń okna – roletami zaciemniającymi, termoizolacyjnymi plisami, folią termiczną, żaluzjami czy zasłonami blackout, które nie przepuszczają promieni słońca. Zadbaj o dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i staraj się nie włączać w ciągu dnia urządzeń, które mocno się nagrzewają, m.in. komputera stacjonarnego czy piekarnika i ogranicz do minimum gotowanie. Gdy za oknem jest upał, pozamykaj okna, chyba że na zewnątrz jest chłodniej niż w pomieszczeniu.

Gdzie ustawić wiatrak w czasie upału?

Kupiłeś dobrej jakości wentylator, ale urządzenie nie przynosi ci ulgi w czasie fali upałów? Musisz zadbać o to, żeby sprzęt chłodzący postawić w odpowiedni sposób, co zoptymalizuje jego działanie.  

  1. Najpierw zastanów się, w której części pomieszczenia panuje w ciągu dnia największa duchota. Sprawdzonym miejscem na wiatrak będzie centralna część pokoju, co ułatwi rozprowadzenie chłodnego powietrza po pomieszczeniu.

  2. Wentylator przenośny nie powinien jednak stać przy samej ścianie, a strumień zimnego powietrza najlepiej skierować w stronę drzwi, okien czy korytarza.

  3. Mniejszy wentylator stołowy umieść na szafce na wysokości ok. 1-1,5 metra od podłogi i skieruj jego głowicę w dół, gdzie panuje najniższa temperatura. Nawiew na podłogę sprawi, że chłodniejsze powietrze uniesie się do góry.

  4. Zadbaj o to, żeby w strefie działania wiatraka nie znajdowały się meble, zasłony, przepierzenia, czy inne sprzęty, które zakłócą przepływ i cyrkulację zimnego powietrza w schładzanym pomieszczeniu.

  5. Wieczorem i wcześnie rano, gdy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze, ustaw wentylator na parapecie lub przy oknie i skieruj wiatrak na zewnątrz, aby pozbyć się z wnętrza ciepłego powietrza i otwórz drugie okno, żeby do środka wpadło to świeże i chłodniejsze.

  6. Nie kieruj ziemnego strumienia powietrza prosto na siebie. Wprawdzie szybko poczujesz ulgę, ale efekt będzie krótkotrwały i może cię przewiać.

  7. Korzystaj z trybu oscylacji, który ułatwi rozprowadzanie chłodniejszego powietrze po całym pokoju i pozwoli obniżyć temperaturę.

  8. Jeśli chcesz ochłodzić większe pomieszczenie, musisz zainwestować w dwa, a nawet trzy wentylatory.

Jakie zalety ma wentylator?

Dobrej jakości wentylator sprawdzonego producenta:

  • może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o parę stopni Celsjusza;

  • zużywa zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż klimatyzator;

  • nie wymaga regularnej konserwacji i angażowania serwisu;

  • możesz go w każdej chwili przestawić i zabrać ze sobą do pomieszczenia, w którym akurat spędzasz czas;

  • ma bardzo niską cenę w porównaniu do klimatyzatora;

  • w okresie jesienno-zimowy możesz go schować, dzięki czemu nie zajmuje cennego miejsca w pomieszczeniu;

  • urządzenia 2 w 1 pełnią również funkcję oczyszczacza powietrza;

  • może stanowić designerski akcent we wnętrzu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom