Kaszmir – jak go prać? Jak dbać o kaszmirowy sweter, by zachował swój piękny wygląd? Poznaj sprawdzone sposoby!

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Grube kaszmirowe swetry najlepiej układać luźno na półkach, lekkie kardigany czy sukienki wieszamy w szafie, na drewnianych i wyprofilowanych wieszakach, które zapobiegną ich odkształcaniu.
Grube kaszmirowe swetry najlepiej układać luźno na półkach, lekkie kardigany czy sukienki wieszamy w szafie, na drewnianych i wyprofilowanych wieszakach, które zapobiegną ich odkształcaniu. belchonock/123RF.com
Kaszmir to bardzo drogi i delikatny materiał, dlatego powinniśmy obchodzić się z nim ostrożnie. Swetry, szale i sukienki wykonane z kaszmiru są aksamitne w dotyku i bardzo ciepłe. Kaszmirowe ubrania, to synonim stylu, dobrego smaku i luksusu. Dowiedz się, jak dbać o odzież z kaszmiru, żeby zachowała swój nienaganny wygląd i służyła nam jak najdłużej.

Spis treści

Kaszmir – co to za materiał i jakie ma właściwości?

Kaszmir to najdroższe włókno na świecie. Powstaje z wełny kóz kaszmirskich, a pozyskanie go jest niezwykle żmudnym i czasochłonnym procesem, dlatego to bardzo drogi materiał. Włókna kaszmiru są bardzo cienkie (ok. 16-18 µm), więc ubrania z tego włókna i z jego domieszką są niezwykle delikatne i puszyste. Zatrzymują powietrze, tworząc warstwę chroniącą przed zimnem, a równocześnie mają właściwości higroskopijne, dzięki czemu nasza skóra oddycha. Te wyjątkowe właściwości kaszmirowych włókien sprawiają, że często stosuje się je do produkcji eleganckich i markowych ubrań.

Ręczne pranie kaszmiru

Najbezpieczniej wyprać kaszmirowe ubranie ręcznie, w misce z chłodną wodą, z domieszką delikatnego płynu do prania dedykowanego do tego typu tkanin. Ubranie lekko ugniatamy lub obracamy przez kilka minut, a następnie moczymy przez ok. 15-20 minut. Następnie wymieniamy wodę, ponownie wkładamy odzież do miski i staramy się bardzo delikatnie ją wypłukać, bez wyciskania i pocierania. Nie możemy płukać tkaniny pod bieżącą wodą, bo odzież może się rozciągnąć. Nie zaleca się również mocno wykręcać materiału, ale możemy go delikatnie ugniatać lub zawinąć na parę chwil w czysty bawełniany ręcznik, który wchłonie część wody.

Nie używajmy podczas prania płynu do płukania i wybielaczy, bo tego typu preparaty mogą zaszkodzić delikatnym włóknom i zniszczyć ich strukturę.

Pranie kaszmiru w pralce automatycznej

Jeśli nie jesteśmy fanami prania ręcznego, wykorzystajmy do tego celu pralkę. Najpierw jednak sprawdźmy, czy na metce producent dopuszcza taką opcję (piktogram z symbolem miski z wodą i zalecaną temperaturą prania). Jeśli tak, to przewróćmy ubranie na lewą stronę i umieśćmy w specjalnym worku lub siatce, które są przeznaczone do ochrony ubrań delikatnych.

Wybierzmy dedykowany program (wełna, pranie ręczne, tkaniny delikatne) i zaprogramujmy minimalną temperaturę (maksymalnie 30°C), zastosujmy specjalny płyn do prania delikatnych tkanin wełnianych. Jeśli nasza pralka nie oferuje specjalnego programu, to zadbajmy o to, żeby cykl prania był krótki i zrezygnujmy z wirowania tkaniny w ostatniej fazie prania. Nie stosujmy płynu do zmiękczania i płukania tkanin, który może przykleić się do delikatnych włókien i je trwale uszkodzić. Nie powinniśmy często korzystać z opcji prania kaszmirowych ubrań w pralce automatycznej, bo odzież szybko straci pierwotny wygląd i swoje niezwykłe walory.

Jeśli kaszmirowe ubranie jest mocno zabrudzone albo ma trudne do usunięcia plamy, to warto skorzystać z usług profesjonalistów i zanieść ubranie do pralni chemicznej.

Jak suszyć kaszmir?

Po praniu musimy wycisnąć delikatnie materiał, unikając wykręcania i ściskania tkaniny. Nadmiar wody możemy usunąć bezinwazyjnie za pomocą bawełnianego ręcznika, zawijając w niego delikatnie ubranie na parę chwil.

Następnie układamy odzież na płasko (w pozycji poziomej) na jasnym ręczniku. Co jakiś czas warto obrócić ubranie na drugą stronę, co przyspieszy suszenie. Zadbajmy o to, żeby podczas suszenia odzież nie znajdowała się w świetle słonecznym. Nie umieszczajmy również mokrych kaszmirowych ubrań na rozkładanej suszarce w pozycji pionowej, bo pod wpływem ciężaru mogłyby się trwale zdeformować i rozciągnąć.

Kaszmirowy sweter, sukienka, szal – jak o nie dbać?

Grube swetry i szale najlepiej układać luźno na półkach, lekkie kardigany czy sukienki wieszamy w szafie, na drewnianych i wyprofilowanych wieszakach, które zapobiegną ich odkształcaniu.

Odpowiednio przechowywane kaszmirowe ubrania nie gniotą się. Jednak jeśli chcemy je delikatnie wygładzić żelazkiem, to prasujmy tkaninę przez lekko wilgotną ściereczkę.

Jeśli kaszmirowy sweter lekko się zmechaci, możemy to zniwelować za pomocą golarki do ubrań, ale róbmy to bardzo delikatnie i ostrożnie, żeby nie uszkodzić włókien.

Kaszmirowe ubrania uwielbiają mole, więc koniecznie musimy je przed nimi zabezpieczyć. Najlepiej wykorzystać do tego naturalne metody.

Ubrania najlepiej ochronią przed molami aromaty m.in.:

  • lawendy,
  • mięty,
  • cytrusów,
  • igieł sosnowych,
  • popularnych kuchennych przypraw – goździków, ziela angielskiego, szałwii i liści laurowych,
  • druku – gazety.

Sweter, szal lub kardigan z kaszmiru to marzenie wielu osób, bo jest niezwykle przytulny, bardzo ciepły i czujemy się w nim komfortowo. Niestety ubrania z dodatkiem kaszmiru mają wysokie ceny, więc kupujemy je rzadko. Kaszmirowy sweter może być więc idealnym pomysłem na prezent gwiazdkowy lub urodzinowy, dzięki któremu obdarowana osoba poczuje się wyjątkowo i stylowo.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom