Mole ubraniowe (odzieżowe) – jak się ich pozbyć i jakie szkody wyrządzają

Katarzyna Piojda
Mól odzieżowy (ubraniowy)Mól ubraniowy niszczy to, co w szafie się znajduje. Atakuje także meble tapicerowane oraz dywany.
Mól odzieżowy (ubraniowy)Mól ubraniowy niszczy to, co w szafie się znajduje. Atakuje także meble tapicerowane oraz dywany. Olaf Leillinger at 2006-06-13/License: CC-BY-SA-2.5 and GNU FDL - https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en
Otwierasz szafę, chcesz wyjąć ulubiony wełniany sweter, a tu przykra niespodzianka: na rękawach i przodzie widać dziurki. To może być sprawka moli odzieżowych. Wyjaśniamy, co to za insekty i w jaki sposób je zwalczyć.

Myli się ten, kto myśli, że mól odzieżowy to ten sam, co mól spożywczy, tylko przemieścił się z szafki w kuchni do szafy ubraniowej.

Mole ubraniowe kontra mole spożywcze

– Mole spożywcze są brązowoszare, długość ich ciała wynosi nawet kilkanaście milimetrów, podobnie, jak rozpiętość skrzydeł – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Mole spożywcze pojawiają się praktycznie przez cały rok. Mole ubraniowe, czyli odzieżowe, mają żółty odcień i są drobniejsze od moli spożywczych. Te ubraniowe są o połowę mniejsze, długość ich ciała zwykle nie przekracza 9 milimetrów. Mają rozpiętość skrzydeł wynoszącą do 10–11 milimetrów. W ich przypadku widać pewną sezonowość. Mole odzieżowe pojawiają się najczęściej w połowie wiosny, na początku i na końcu lata.

Poznaj: Sposoby na porządek w szafie i garderobie 

Mól odzieżowy (inaczej: mól włosienniczek) to mały motyl nocny, ale to nie jest ćma, chociaż ją przypomina z wyglądu. Istnieje jednak różnica pomiędzy molem ubraniowym a ćmą. – Mole są mniejsze i latają tylko samce, natomiast samice moli biegają – tłumaczy Mikietyński. – Poza tym, mól ubraniowy jest mniejszy i szczuplejszy od ćmy. Ćma jest włochata, a mól nie jest owłosiony. Ćma kieruje się w stronę światła, zaś mól ubraniowy – nie.

Larwy moli ubraniowych gorsze od dorosłych okazów

Dorosłe mole odzieżowe nie dają się we znaki zawartości naszej szafy. – Winowajcami są ich larwy (dorosłe mole już nie szukają pokarmu, gdyż wystarcza im to, co zgromadzili w sobie jeszcze będąc larwami). To larwy wygryzają dziury w rzeczach. Upodobały sobie materiały pochodzenia naturalnego, wełnę, futra, jedwab, ale nie pogardzą też tekstyliami, jeśli są z domieszką naturalnych tkanin – dodaje nasz ekspert. – Mole ubraniowe ciągną do brudu, ale w najczystszym, wydawałoby się, sterylnym, domu też niespodziewanie mogą zagościć. Przepocone ubrania albo te z resztkami pokarmów czy z plamami są bardziej narażone na występowanie moli ubraniowych. Meble tapicerowane czy dywany i wykładziny dywanowe także mogą zostać uszkodzone przez te mole. Małe szkodniki chętnie gromadzą się tam, gdzie są włosy i sierść.

Radzimy też:Jak zwalczyć robaki w mące, kaszy, ryżu, cukrze 

To, że zauważymy dorosłe osobniki, nie rozwiązuje sprawy, ponieważ za chwilę pojawią się jaja, z których wyklują się larwy, na swój sposób atakujące nasze swetry, kurtki, garnitury czy spodnie. Samice moli są wyjątkowo płodne. Są w stanie znieść nawet 200 jaj.

Mole ubraniowe – jak się ich pozbyć domowymi sposobami

Trzeba zatem działać. – Regularne pranie rzeczy to podstawa. Prasowanie to również wróg moli odzieżowych, ale przecież wiadomo, że nie wszystkie rzeczy da się wyprasować. Zapobiegawczo można przykładowo położyć pachnące mydło w szafie albo igliwie lub lawendę, ponieważ te szkodniki nie cierpią tych zapachów – wymienia ogrodnik. – Jeżeli mole odzieżowe już się pojawiły, to w walce z nimi przyda się wywieszenie ubrań na mróz lub na słońce (one nie lubią ani mrozu, ani ciepła) oraz umycie pustych już szaf wodą z octem i pachnącymi płynami. Może być choćby olejek cytrusowy, pomarańczowy.

Niektórzy wstawiają do szafy miskę z gorącą wodą i octem i zamykają szafę na parę minut. Zapach pomaga zwalczyć insekty. Wybrani polecają także wstawienie na pół godziny słoika z denaturatem zmieszanym z sokiem z cytryny. Skórki od pomarańczy albo cytryny też się przydadzą. Mole nienawidzą ponadto zapachu liści laurowych, goździków oraz mięty. Są i tacy, którzy wnętrze pustej już szafy ogrzewają... suszarką. Ten zabieg też ma na celu likwidację moli, które nienawidzą wysokiej temperatury.

Poradnik: Jak pozbyć się pluskiew domowych

Środki przeciw molom ubraniowym

W walce z molami ubraniowymi pomocne są saszetki (woreczki) zapachowe kupione w drogerii. W sprzedaży są również specjalne pokrowce antymolowe. Rzeczy, które w nich się znajdą, są zabezpieczane przed atakiem moli. Kolejnym rozwiązaniem na problem z molami są kulki z naftaliny. Można ponadto zainwestować w chemiczne środki w sprayu przeciw molom odzieżowym. Pułapki na mole z kolei przypominają czasem lep na muchy. Taka feromonowa pułapka wabi insekta swoim zapachem.

Odzież zaatakowana przez mole – jak ją uratować?

Jeżeli małe szkodniki zaczęły atakować rzeczy, ale zniszczenia nie są jeszcze sporych rozmiarów, to można próbować ratować sweter, sukienkę czy bluzkę. Trzeba je wyprać, wysuszyć, suche przełożyć do foliowego worka i włożyć do zamrażalnika na przynajmniej tydzień. Po tym czasie należy wyjąć zawiniątko i sprawdzić, czy mole zostały zlikwidowane. Potem jeszcze raz należy wyprać i wyprasować ubrania. Gdy rzeczy są bardzo zniszczone przez mole, wręcz jak poszatkowane, to trzeba je odseparować od pozostałych (nic nie da włożenie ich na pewien czas do worków foliowych). Zamiast wyrzucać je prosto do kontenera na śmieci, lepiej je spalić. Wtedy mole też zginą, a nie rozprzestrzenią się.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki 

Jeśli mole zaatakowały dywany i tapicerkę, trzeba zacząć od solidnego odkurzania. Potem jednak należy wymienić worek od odkurzacza, bo inaczej insekty wezmą się także za niego. Jeżeli moli jest mnóstwo i żaden z domowych sposobów nie zadziałał, skuteczne może okazać się jedynie skorzystanie z pomocy fachowca. Na rynku funkcjonują firmy, likwidujące m.in. takie kolonie insektów. Specjaliści już swoimi sposobami wyeliminują wroga. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom