„Kalie”, czyli cantedeskie. Jak zająć się tymi roślinami w domu, a jak w ogrodzie? Zobacz, co jest ważne w uprawie „kalii”

Katarzyna Józefowicz
Cantedeskie najczęściej są nazywane kaliami. To wyjątkowo piękne, ale też wymagające odpowiedniego potraktowania rośliny.
Cantedeskie najczęściej są nazywane kaliami. To wyjątkowo piękne, ale też wymagające odpowiedniego potraktowania rośliny. leoleobobeo (pixabay.com)
Kalia, czyli właściwie cantedeskia to piękna roślina. Obecnie coraz częściej można ją kupić w doniczce, bywają sprzedawane nawet w marketach. Kuszą pięknymi kwiatami i niezbyt wygórowaną ceną. Jednak o te kwiaty trzeba odpowiednio zadbać, żeby długo cieszyły urodą. Podpowiadamy, jak uprawiać cantedeskie w ogrodzie i jak zadbać o „kalię” w doniczce.

Spis treści

Kalie, czyli cantedeskie

Smukłe kwiaty cantedeskii (Zantedeschia) wyglądają elegancko i efektownie, dlatego trudno się dziwić, że cieszą się tak dużą popularnością. Do niedawna były kojarzone głównie z wiązankami pogrzebowymi (a także – ślubnymi), obecnie jednak są też cenionymi kwiatami doniczkowymi i ogrodowymi. Cantedeskie nazywane są powszechnie kaliami i choć nazwa ta nie jest już prawidłowa, nadal funkcjonuje, mimo iż rośliny przeniesiono do innego rodzaju.
Bez względu jednak na to, jak są nazywane, mogą stać się niezwykłą ozdobą domu, balkonu lub ogrodu. Jeśli jednak mają zachwycać pełnią swojej urody, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, inaczej nie zakwitną.

Gatunki cantedeskii i ich specyficzne wymagania

Ojczyzną cantedeskii jest Afryka. Rośliny zasiedlają tam różne środowiska, ale zawsze takie, gdzie panuje wyraźny podział na porę suchą i mokrą. Aby przetrwać takie warunki, wykształciły mięsiste korzenie, w których gromadzą składniki odżywcze i wodę. W okresach suszy przechodzą w okres spoczynku, odradzając się ponownie wtedy, gdy warunki znów stają się sprzyjające.
Znanych jest 8 gatunków cantedeskii, różniących się wymaganiami, cyklem rozwojowym i wyglądem, ale w uprawie najpopularniejsza jest cantedeskia etiopska oraz liczne mieszańce międzygatunkowe (wyprowadzone m.in. od cantedeskii Rehmanna i cantedeskii Elliotta).

Krokusy i przebiśniegi mogą zakwitać już w lutym i na początku marca. Zobacz 15 kwiatów, które pojawiają się najwcześniej.

Te kwiaty to prawdziwe zwiastuny wiosny! Niektóre już kwitną...

Cantedeskia etiopska – jak wygląda i kiedy kwitnie

Cantedeskia etiopska jest byliną o zgrubiałych, bulwiastych korzeniach i dużych, szerokich, strzałkowych, ciemnozielonych, pofalowanych na brzegach liściach, osadzonych na długich ogonkach. W czasie kwitnienia może dorastać do ok. 0,8-1 m wys. Tworzy wtedy wzniesiony, sztywny, nagi pęd, zwieńczony żółtym, kolbowym kwiatostanem, otoczonym okazałą, skórzastą, białą pochwą.
Kwiaty dzikich gatunków rozwijają się zimą (grudzień-luty), ale u roślin uprawianych w doniczkach lub ogrodach, terminy kwitnienia są różne.

Jak uprawiać cantedeskię etiopską

W naturze cantedeskia etiopska zasiedla wilgotne, a nawet podmokłe tereny na obrzeżach lasów, dlatego także w uprawie oczekuje jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale wilgotnej ziemi. Potrzebuje też okresu spoczynku, który powinna przechodzić w suchym, chłodnym pomieszczeniu.
Uprawa cantedeskii doniczkowych, kwitnących zimą oraz cantedeskii mieszańcowych (o kolorowych kwiatach i nakrapianych liściach), uprawianych sezonowo w ogrodach jest jednak różna.

Sprawdź:

„Kalia” w doniczce. Jak zadbać o taką cantedeskię

Cantedeskie doniczkowe po zakupie i przyniesieniu do mieszkania należy ustawić w widnym miejscu i zapewnić im systematyczne nawożenie oraz podlewanie przez cały okres kwitnienia (nie znoszą w tym czasie przesuszenia). Kiedy przekwitną (w kwietniu-maju), zaprzestajemy ich nawożenia, a podlewanie ograniczamy do minimum, pozwalając liściom zaschnąć. Roślinę umieszczamy na ok. 2 miesiące w chłodnym pomieszczeniu (12-15°C), gdzie będzie mogła przejść okres spoczynku.
Wczesnym latem (w lipcu) przenosimy ją na balkon lub do ogrodu i wznawiamy podlewanie oraz nawożenie. Pod koniec lata (we wrześniu) roślinę przesadzamy do nowej ziemi i ponownie umieszczamy ją w chłodnym, jasnym pomieszczeniu (12-15°C), gdzie powinna pozostać do późnej jesieni (listopad). Na początku zimy przenosimy ją w ciepłe i widne miejsce, gdzie znów powinna zakwitnąć.

W sypialni możemy mieć całkiem sporo kwiatów doniczkowych, ale nie wszystkie się nadają.

Chcesz mieć kwiaty w sypialni? Nie wszystkie się nadają! Zob...

Jak uprawiać cantedeskię w ogrodzie

Inaczej wygląda uprawa cantedeski mieszańcowych (kolorowych), uprawianych w ogrodzie. Ich kłącza sadzi się do doniczek wczesną wiosną (kwiecień-maj) i do czasu minięcia wiosennych przymrozków (połowa maja), przechowuje w widnym, chłodnym pomieszczeniu (ok. 15°C), systematycznie podlewając i nawożąc.
Następnie rośliny przenosi się na balkon lub dołuje w ogrodzie (kwitną w czerwcu-lipcu), a pod koniec lata (sierpień-wrzesień), gdy zaczną zasuszać liście, zaprzestaje się ich podlewania i nawożenia i ponownie przenosi do chłodnego, jasnego pomieszczenia, gdzie będą mogły przejść okres spoczynku.
Wiosną rośliny przesadza się do nowych doniczek (przy okazji możemy je też podzielić), a po minięciu przymrozków, ponownie wystawia na balkon lub do ogrodu.

Warto przeczytać:

Ważne w uprawie „kalii”

Bez względu jednak na to, jaką cantedeskię uprawiamy, musimy pamiętać o jej systematycznym podlewaniu i nawożeniu (nawozy z przewagą potasu) w okresie wegetacyjnym oraz zapewnieniu niezbędnego okresu spoczynku po kwietniu, bo tylko wtedy możemy liczyć na ich ponowne kwitnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w ...

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom