Jesień w ogrodzie może być pełna kwiatów i kolorów. Polecamy rośliny zdobiące jesienne rabaty

Joanna Turakiewicz
Odpowiednio dobrane kwiaty i krzewy sprawiają, że jesień w ogrodzie jest kolorowa i przyjemna bez względu na pogodę. Zobacz w galerii propozycje roślin zdobiących jesienną rabatę.
Odpowiednio dobrane kwiaty i krzewy sprawiają, że jesień w ogrodzie jest kolorowa i przyjemna bez względu na pogodę. Zobacz w galerii propozycje roślin zdobiących jesienną rabatę. kongxinzhu/Getty Images
Jesień w ogrodzie to rabaty pełne kwiatów, które często zadają kłam pochmurnej aurze. Teraz jest najlepszy moment, by uzupełnić kompozycje w cuda, które ucieszą oko już teraz, a jeszcze bardziej za rok. Prezentujemy najpiękniejsze krzewy i byliny na jesienne rabaty.

Spis treści

Jesienią sklepy ogrodnicze i targowiska mienią się kolorami. Warto wykorzystać ten fakt, by skomponować jesienną rabatę. Uprawiane w doniczkach sadzonki bylin kwitnących cieszą kwiatami, a rośliny o innych walorach mają właśnie teraz najpiękniej wybarwione liście czy połyskujące między nimi owoce. Teraz najłatwiej dobrać je pod względem wzrostu czy kolorystyki, a posadzone w październiku lub na początku listopada powinny dobrze się ukorzenić przed zimą. Warto od razu zapewnić im nawóz wieloskładnikowy i podlewać do przymrozków, co przyspieszy proces budowy systemu korzeniowego i ułatwi im bezpieczne przejście w zimowy wypoczynek.

Krzewy tworzące tło w jesiennym ogrodzie

Planując nasadzenia krzewów, warto wybrać chociaż kilka okazów zimozielonych, a także takich, których liście dość długo utrzymują się na roślinie, wybarwiając przy tym na najpiękniejsze czerwienie i odcienie złota. Dobrze też postawić na ozdobne owoce, z których wiele nada się na przetwory lub przekąskę dla ptaków.

Cudnie wybarwia się aronia, której czerwone liście pięknie kontrastują z czarnymi jagodami. Niezwykle urodziwe są o tej porze roku krzewy borówki amerykańskiej o czerwonych liściach i pędach. Absolutnie przecudny jest berberys: delikatne listki uzyskują odcienie od ciepłego pomarańczu do ciemnej purpury, z przebłyskami złota i subtelnej zieleni. Zaś podłużne czerwone jagody wyglądają jak niezła jubilerska robota. Jagody nadają się do jedzenia i mają działanie lecznicze. Prócz tego przyciągają ptaki.
Jesienny ogród zdobią także jadalne i bardzo wartościowe żółte jagody rokitnika, pięknie kontrastujące z jego srebrzystooliwkowymi liśćmi oraz (niejadalne) kuleczki ognika w odcieniach żółci i czerwieni. Nie do przecenienia są też o tej porze okazałe kwiaty, jak choćby pięknie wybarwiające się hortensje. Jesienią wiele odmian osiąga niezwykle intensywne odcienie purpury, fioletu i czerwieni.

Najpiękniejsze byliny, z którymi jesień w ogrodzie będzie wyjątkowa

Bylinowe rabaty są wdzięczne z wielu względów, ale przede wszystkim z jednego: najwięcej wysiłku wkładamy w nie tylko raz. Potem to one się za niego odpłacają. A czynią to przepięknie i kolorowo, jakby chciały zadać kłam oczywistej prawdzie, że zbliża się zima, dni są coraz krótsze, a słońca mniej. Dlatego ze wszech miar warto zasadzić je pomiędzy wcześniej kwitnącymi roślinami letnimi. Kiedy zaczną dominować na rabatach, przyćmią wszystko dojrzałą, kolorową urodą, tak inną od subtelności pierwszych wiosennych kwiatów. Taką jesienną rabatę skomponowaną z bylin i krzewów z powodzeniem można uzupełnić o rośliny jednoroczne, które są odporne na pierwsze przymrozki.

Chłodne wrzosy i fiolety na jesienną rabatę

Jesienna rabata może być wielokolorowa. Warto postawić np. na fiolety na tle słonecznych żółci, a także rdzawe czerwienie i pomarańcze przemieszane z wrzosami. Można też nadać jej określony charakter, wybierając kolory bazowe: chłodne fiolety, wrzosy i trochę bieli. Albo całkiem odmienne: żółcie, pomarańcze, nieco jesiennej rdzy. Pierwsze wydają się bardziej eleganckie, drugie – swojskie. Jak z babcinego ogródka. Kolory łatwo jest dopasować do stylu i charakteru domu oraz ogrodu.

Zacznijmy od chłodnej elegancji... w swojskim wydaniu! Gdyby chcieć usystematyzować byliny alfabetycznie, to już pod literą „a” znajdziemy niekwestionowaną królową (a może króla) jesiennych rabat. Zasługują na to miano niewątpliwie astry bylinowe, zwane potocznie Marcinkami. Tworzą pyszne, gęste kępy o różnej sile wzrostu (od 80 nawet do 160 cm wysokości), a nad intensywnie różową, pastelowo fioletową lub białą gęstwiną jak cudne broszki chmarami przysiadają trzmiele i motyle. Są to też rośliny o niewygórowanych wymaganiach pielęgnacyjnych. Ucieszy je nade wszystko stanowisko słoneczne o glebie umiarkowanie żyznej i średnio zasobnej w wilgoć. Gałązki często okazują się zbyt delikatne jak na bogactwo zdobiących je kwiatów: pod ich ciężarem łamią się i rozkładają. Warto pomyśleć o podporach czy choćby przepasaniu ich kolorową wstążką, jak wielkiego bukietu.

Niemniej okazale potrafi prezentować się sadziec purpurowy. Sztywne, czerwone pędy o zielonych liściach mogą osiągać 200 cm wysokości. Jego uroda jest inna niż astrów – bardziej stonowana, dystyngowana, rozłożona równomiernie między liście, kwiaty i całą roślinę. Różowe kwiaty zebrane są w gęste baldachogrona i przypominają nieco rozchodnik. Wabią motyle, trzmiele i pszczoły.

Sadziec purpurowy ma nietypowe kwiaty zebrane w gęste, purpuroworóżowe baldachogrona.
Sadziec purpurowy ma nietypowe kwiaty zebrane w gęste, purpuroworóżowe baldachogrona. RitaE (Pixabay.com)

Na podobnym piętrze znajdziemy jeżówkę. Ta lecznicza roślina osiąga 80-100 cm wysokości i kwitnie od lata, ale potrafi dotrwać do końca października lub pierwszych przymrozków, nieustannie wabiąc motyle.

Świecznica groniasta rozświetli stanowiska bardziej zacienione. Ta piękna roślina ma też mniej ładną nazwę: „pluskwica". Ciemnozielone po ciemnopurpurowe liście stanowią cudne tło dla smukłych kwiatostanów – białych po bladoróżowe. Zaczyna kwitnienie latem i kontynuuje w październiku.
Trójsklepka owłosiona to kolejna nieładnie brzmiąca nazwa dla pięknej rośliny o egzotycznych z wyglądu kwiatach, które przypominają storczyki. Kwiaty są niewielkie, o zgrabnie wykrojonych białych płatkach, ozdobionych ciemnofioletowymi cętkami. Kwitnie do przymrozków.

Egzotyczne skojarzenia mogą też nasuwać rozchodniki o mięsistych liściach sukulenta. Różne odmiany rozchodnika okazałego i rozchodnika wielkiego można sadzić w kępach, stopniując je wzrostem i barwą kwiatów w odcieniach różu. Dostępne są też odmiany o barwnych liściach. Kwitną do przymrozków, a zaschnięte nadal stanowią ozdobę rabat.

Zawilec ogrodowy to roślina, którą warto posadzić w zakątkach wymagających rozjaśnienia. Duże, subtelne kwiaty w odcieniach różu i fioletu lub białe mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, osadzone na długich łodygach. Piękne są pąki, kwiaty i owoce. Kwitnie do końca października.

Do obrzeżenia rabat posłużą nam niewysokie, acz efektowne zimowity, zwane jesiennymi krokusami (nie należy ich jednak mylić z prawdziwymi jesiennymi krokusami – Crocus sativus). Zachwycając się urodą zimowitów, pamiętajmy jednak, że rośliny w całości są bardzo trujące. Lepiej nie zrywać ich do bukietów, a jeśli już, to postawić je z dala od dzieci i starannie umyć ręce. Bezpieczniejszym obrzeżem wydaje się być [b zawciągowiec zwyczajny[/b] – niewysoka płożąca bylina o liściach wybarwiających się jesienią na czerwono oraz drobnych niebieskich kwiatach, które utrzymują się do przymrozków.

Polecamy poradnik: Kiedy kwitną zimowity i jak je uprawiać

Rośliny jednoroczne do uzupełnienia chłodnej kompozycji:
Wśród roślin uchodzących w naszym klimacie za jednoroczne, które stanowią ozdobę do przymrozków albo i dłużej, warto na pewno wymienić:

  • kapustę ozdobną,
  • begonię,
  • astry,
  • cynie: daliowe, wytworne,
  • czubatkę ubiorkolistną,
  • szałwię powabną.

Ogniste żółcie to m.in. nawłoć, rudbekia i topinambur. Jak wprowadzić czerwień na jesienną rabatę?

Zaczniemy od najwyższych? Pierwszy jest topinambur, czyli słonecznik bulwiasty. Strzeliste pędy potrafią osiągać nawet przeszło 3 metry wysokości! Niewielkie żółte kwiatki, przypominające małe słoneczniki niespecjalnie się w takiej sytuacji rzucają w oczy, ale posadzone w najwyższym piętrze – przy ogrodzeniu lub tarasie, wraz z ładną ciemną zielenią liści stanowią dobre tło dla innych roślin. Świetnie podkreślają charakter ogrodów wiejskich, rustykalnych. No i – co warto podkreślić – jadalne bulwy topinambura to kopalnia zdrowia, szczególnie dla diabetyków.

Kolejną wysoką i jak najbardziej słoneczną byliną jest kuzyn topinamburu, czyli słoneczniczek szorstki o złocistych kwiatach, często zebranych w luźne wiechy. Obfite i długie kwitnienie przedłużymy, usuwając przekwitłe kwiatostany. Jest łatwy w uprawie, ale bardzo ekspansywny. 

Dużo niższe, ale nadal zaliczające się do wysokich, są kępy nawłoci ogrodowej (50-200 cm). Drobne kwiaty zebrane w wiechowate grona o intensywnie żółtej barwie przeciążają wysokie łodygi, przez co roślina często potrzebuje podpór. Można sprowadzić do ogrodu nawłoć dziką, pamiętając jednak, że jest to roślina „wędrująca", silnie rozsiewająca się. Lubi pojawiać się w najmniej spodziewanych miejscach. Dlatego wybierajmy mniej ekspansywne odmiany hybrydowe, czyli właśnie ogrodowe.

Żółte rudbekie zdobią kwiaty przypominające małe słoneczka o wypukłym aksamitnym oczku. Albo kwiatki z dziecięcych rysunków. Płatki mogą być słonecznie żółte albo złoto-pomarańczowe. Wyobraźcie sobie teraz gęste kępy takich słoneczek. To właśnie rudbekia! Przekwitłe kwiatostany można pozostawić dla dekoracji ogrodu przez zimę. Wybierając ją do nasadzeń, warto zwrócić uwagę na odmiany, bo bardzo różnią się wzrostem – mogą mieć od 50 cm do 200 cm wysokości.

Pora na ciemniejsze akcenty: dzielżan jesienny to kolejna wysoka bylina. Na wyprostowanych pędach dzielżanów pysznią się licznie kwiaty o cieniowanych kilkukolorowych płatkach: żółto-pomarańczowych, ceglastych, czerwonych i brązowych. Roślina może wymagać podwiązywania.
Jesienią pięknie wyglądają też okazy miechunki z owocami zamkniętymi w ozdobnych, intensywnie pomarańczowych „lampionach”.

Warto przeczytać:

Płomienne liście jako ozdoba ogrodu

Wybarwiające się na soczyste barwy liście to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli jesieni. Cudnie intensywne plamy w odcieniach czerwieni dadzą jesienią wiesiołek, bodziszek dalmacki, piwonie czy tiarella sercolistna. Funkie ozdobnie wybarwiają się na żółto, a prawdziwą feerię barw potrafią stworzyć liście żurawki: w zależności od odmiany, wybarwić się mogą na żółto, rozmaite odcienie czerwieni, purpury, aż po fiolet. Cudo!

Kilka doniczek z chryzantemami dopełni kompozycję

Klimatycznym dodatkiem do jesiennych kompozycji mogą być doniczki z roślinami poustawiane na rabatach, tarasie, przy podjeździe. A co w donicach? Przede wszystkim jednoroczne królowe jesieni, czyli chryzantemy! Odmian nikt nie zliczy: o wielkich, średnich i drobnych kwiatkach, przeróżnych kształtów i w olbrzymiej liczbie kolorów.

Wybierając je, warto upewnić się, że odmianę cechuje podwyższona odporność na niskie temperatury – niektóre wytrzymają lżejsze przymrozki, inne mróz natychmiast „zwarzy”.
Kolejna propozycja jesieni to wrzosy o kwiatach w bardziej intensywnych lub delikatnych odcieniach bieli, wrzosu, ciemnego różu czy żółtawe.

No i na koniec prawdziwe cudo, potrafiące przetrwać nawet całą zimę, choć w tym celu lepiej wysadzić je do gruntu: kapusty ozdobne o mięsistych liściach. Układając się w kształtne rozety i bywają wybarwione na kremowożółto lub w odcieniach wrzosu i fioletu, oczywiście w połączeniu z zielenią. Cięte doskonale utrzymują się też w wazonach.

Kończąc, mamy świadomość, że temat pozostał niewyczerpany. Bo też trudno go wyczerpać. Dzielcie się z nami w komentarzach – co najpiękniej zdobi Wasza rabaty jesienią?

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie