Miechunka rozdęta – co to za roślina i jak ją uprawiać

Agata Kaźmierczak
Miechunka rozdętaMiechunka rozdęta to niezwykle dekoracyjna roślina ozdobna. Piękne kwiaty, w kształcie kielichów, zdobią nasze ogrody i domy. By jednak roślina była barwna, zaplanujmy dla niej miejsce słoneczne, wtedy jej kwiaty odwdzięczą się żywym, czerwonym kolorem. Miechunka rozdęta nazywana jest również pęcherznicą.
Miechunka rozdętaMiechunka rozdęta to niezwykle dekoracyjna roślina ozdobna. Piękne kwiaty, w kształcie kielichów, zdobią nasze ogrody i domy. By jednak roślina była barwna, zaplanujmy dla niej miejsce słoneczne, wtedy jej kwiaty odwdzięczą się żywym, czerwonym kolorem. Miechunka rozdęta nazywana jest również pęcherznicą. futuregardens.pl
Najpiękniej miechunka wygląda kiedy owocuje. Kwiaty zabarwiają się na czerwono-pomarańczowy kolor. Jej owoców nie widać, bo otacza je wspaniały kwiat, który silnie rozdyma się w trakcie owocowania. Zobacz, jak opiekować się tą rośliną, by zachowała swoje walory a owoce były pyszne!

Miechunka to roślina przede wszystkim ozdobna. Jej kwiaty mają niespotykany kształt, nie sposób jej nie zauważyć w przydomowym ogrodzie. Jednak nie tylko kwiaty wzbudzają zachwyt, cenne są również owoce rośliny, szczególnie polecane w kulinariach i w lecznictwie.

Kwiat stroi nasze ogrody aż do pierwszych przymrozków. Rozdęte kielichy osadzone na dość sztywnych łodygach powiewają lekko na wietrze, przypominając nam, że nadeszła jesień.

Zobacz teżChoroby grzybowe roślin. Jakie opryski wykonać na jesień i zimę 

Skąd znamy miechunkę rozdętą?

Miechunka rozdęta przywędrowała do nas z Ameryki Południowej. Najpierw pojawiła się w Afryce, zaraz potem w Europie. W naszym klimacie stanowi roślinę ozdobą, niestety niezbyt odporną na mrozy. Dlatego w naszym klimacie, miechunka, jest rośliną jednoroczną.

Czytaj też: Dlaczego warto jeść miechunkę? Jedz ten smaczny owoc dla zdrowia serca i skóry. Zobacz, co kryje w sobie miechunka peruwiańska i rozdęta

Pielęgnacja miechunki rozdętej

W październiku nadchodzi czas, kiedy powinniśmy przyciąć korzenie miechunki, po to, żeby zbyt silnie się nie rozrastała. A zatem za pomocą łopaty przycinamy korzenie rośliny. 

Garliczka, bo tak potocznie nazywamy miechunkę rozdętą, nie wymaga jednak szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie ma też wymagań co do uprawy. Jedyne, co powinniśmy jej zapewnić, to słoneczne stanowisko, dość sporą wilgotność podłoża i ochronę przed mrozem.

Nadziemna część rośliny obumiera gdy nadchodzą chłody. Podziemna część pozostaje po to, by wiosna na nowo kwiat mógł się odrodzić.

Jak wykorzystać owoce miechunki?

Owoc miechunki jest mały, ale taki odżywczy. Jest bogaty w witaminy np. A, C a także te z grupy B. Ma też fosfor i wapń. Owoce miechunki są także małokaloryczne. Polecane tym, którzy mają ochotę na małe co nieco, ale liczą kalorie.

Ale uwaga, nie każdą miechunkę wykorzystamy kulinarnie. Najlepsza jest miechunka peruwiańska. Ta jest jadalna. Miechunka rozdęta zaś stanowi raczej dekorację.

Owoce miechunki wykorzystywane są w kuchni, ale i leczniczo. Podawane do deserów, sałatek , a także jako dodatek do drinków. Wykorzystujemy ja na różne sposoby. Jako przysłowiową wisienkę na torcie albo przetwarzamy na dżem, syrop.

Przeczytaj: Zastosowanie i właściwości czarnego bzu

Jagody genialnie i szybko koją objawy przeziębienia, ze względu na wysoka zawartość witaminy C. Warto spożywać je na surowo, jeśli tylko odpowiada nam ich smak. A smakują dość specyficznie i nie każdy się nimi zajada. Owoce miechunki rozdętej przypominają wiśnie. Różnią się tylko kolorem, są bowiem żółte. Jagody, podawane jako przysmak w restauracjach, charakteryzują się gorzkim, niektórzy twierdzą kwaśno-słodkim smakiem. Mogą przypominać smak limonki albo agrestu, w zależności z czym je spożywamy. Pewne jest jedno pasują do wszystkiego, ze względu na swój specyficzny smak!

Owoce miechunki przygotowane jako napoje, nalewki, napary działają:

  • przeciwzapalnie,
  • zmniejszają obrzęki,
  • odżywczo,
  • regenerująco,
  • świetnie sprawdzają się podczas chorób stawów.

Kwiaty miechunki rozdętej świetnie nadają się na suszone bukiety. Wystarczy w początkowym etapie kwitnienia ściąć roślinę, umieścić w przewiewnym miejscu i poczekać aż zasuszy się. Wiszące na łodygach dzwonki, na pewno urozmaicą każdy bukiet! Jednak należy bardzo uważać, żeby podczas suszenia czy tworzenia bukietu nie uszkodzić, przypominających w dotyku papier, kwiatów rośliny. 

Polecamy przepis: Owoce miechunki w czekoladzie 

Owoce miechunki wyglądają bardzo zachęcająco - są pomarańczowe i okrągłe. Po przecięciu przypominają miąższ pomidora. W smaku owoce miechunki są sło
Owoce miechunki wyglądają bardzo zachęcająco - są pomarańczowe i okrągłe. Po przecięciu przypominają miąższ pomidora. W smaku owoce miechunki są słodko-gorzkie  Fot. hotblack (morguefile.com)

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom