Rudbekia może być wieloletnia. Zobacz, która odmiana: rudbekia błyskotliwa, lśniąca czy naga sprawdzi się w twoim ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Rudbekia to roślina o wyjątkowo atrakcyjnych kwiatach. Jej odmiany są mało wymagające i długo kwitną. Choć na pewien czas rudbekie odeszły w zapomnienie, to znów powracają do ogrodów, ponieważ ponownie zaczęliśmy doceniać ich urodę. Radzimy, jakie wieloletnie rudbekie posadzić i jak je pielęgnować, by pięknie i długo kwitły.

Spis treści

Rudbekie w ogrodzie. Jakie odmiany wybierać, by były wieloletnie?

Rudbekie mają obecnie sporo interesujących i atrakcyjnych odmian, choć nie wszystkie pozostaną z nami przez długie lata. Niektóre z nich nie wytrzymują zimy i w kolejnym sezonie znikają z ogrodu (głównie są to rudbekie owłosione), dlatego chcąc cieszyć się urodą tych kwiatów jak najdłużej, wybierajmy gatunki i odmiany wieloletnie. To przede wszystkim:

  • rudbekia błyskotliwa, osiągająca 0,7-1 m wysokości,
  • rudbekia lśniąca,
  • rudbekia naga, która jest najwyższym z uprawianych gatunków, gdyż dorasta do ok. 2 m wysokości.

Te odmiany rudbekii są nie tylko niezwykle urokliwe, ale też mało wymagające i łatwe w uprawie. Jeśli jednak mają kwitnąć obficie przez całe lato oraz jesienią (od czerwca do października), muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki.

Jakie warunki uprawy lubi rudbekia?

Rudbekie kochają słońce i chociaż poradzą sobie też w półcieniu, na słonecznym stanowisku będą kwitły obficiej. Preferują także żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże, gdyż nie lubią ciężkiej ziemi i wody zalegającej wokół ich korzeni. Na odpowiednim stanowisku kwitną obficie przez całe lato.

Kiedy jednak rudbekie przekwitają, nie należy ich od razu całkowicie ścinać, a jedynie skrócić pęd z przekwitłym kwiatostanem do poziomu pierwszej pary liści. Wtedy po krótkiej przerwie roślina znowu zakwitnie, wypuszczając pąki kwiatowe na pędzie poniżej miejsca cięcia. Rudbekie ścinamy całkowicie dopiero przed zimą, gdy już wszystkie ich kwiaty przekwitną. Dzięki temu obumarły pęd nie stanie się źródłem rozwoju chorób.

Rudbekie bylinowe to gatunki dostatecznie mrozoodporne, dlatego nie wymagają zimowego okrycia. Nie oczekują też częstego odmładzania. Jeśli jednak chcemy, by zachowały ładny, gęsty pokrój i wydawały duże, atrakcyjne kwiaty co kilka lat, warto je wiosną wykopać i podzielić na mniejsze sadzonki.

Rozmnażanie rudbekii

Wykopanie rudbekii i podzielenie jej na mniejsze sadzonki to dobry sposób na rozmnożenie tych roślin, ale znacznie mniej efektywny niż wysiew nasion. Tym bardziej, że rośliny dają obfity samosiew i pojawiają się w różnych częściach ogrodu. Siewki nie są kłopotliwe i łatwo jest je wyrwać. Jeśli jednak nie będą nam przeszkadzały, warto pozostawić je na stanowisku, które same sobie wybrały, gdyż właśnie w takim miejscu najpełniej zaprezentują swoją urodę. Rośliny otrzymane z siewek mogą nas też zaskoczyć swoim wyglądem, gdyż często wydają zupełnie inne kwiaty niż egzemplarz mateczny (np. dwukolorowe).

Jeśli nie lubimy takich niespodzianek lub zależy nam na konkretnych cechach odmianowych rośliny, pozostaje nam jedynie jej wegetatywne rozmnażanie poprzez podział lub odrosty korzeniowe. Roślina zwykle tworzy rozłogi korzeniowe, dzięki którym rozrasta się w ładne, duże kępy.

Rudbekie nie są podatne na choroby, ale grozi im mączniak. Co zrobić, gdy rudbekia choruje?

Rudbekie bylinowe to na ogół rośliny zdrowe, ale uprawiane na mokrych glebach, nadmiernie zacienionych stanowiskach lub w zbyt dużym zagęszczeniu mogą paść ofiarą mączniaka prawdziwego, który jest ich największą bolączką. Kiedy więc na naszych roślinach dostrzeżemy pierwsze objawy choroby (brązowe plamki, a następnie biały, mączysty nalot, pokrywający powierzchnię liści, a nawet pędów), powinniśmy ściąć porażone fragmenty, a pozostałe części rośliny opryskać jednym z polecanych na mączniaka preparatów ochrony roślin. Dobrze jest też wiosną zmienić stanowisko rudbekii na dogodniejsze.

Warto przeczytać poradnik:

Z jakimi kwiatami sadzić rudbekie wieloletnie?

Piękne rudbekie bylinowe o kwiatach w żywych, wesołych barwach, doskonale komponują się na rabatach z innymi roślinami ozdobnymi, takimi jak floksy wiechowate, liliowce, ostróżki, dzielżany, pysznogłówki, jeżówki czy trawy ozdobne. Wśród nich znajdziemy też jednak prawdziwy unikat, czyli rudbekię zachodnią „Green Wizard”, która z pewnością zaskoczy każdego miłośnika rudbekii. Roślina ma dość ekscentryczny i nietypowy wygląd, gdyż jej kwiaty składają się wyłącznie z brązowego, wydłużonego, pękatego koszyczka kwiatów rurkowych, bez otaczającego je wianuszka barwnych kwiatów języczkowych. Z tego względu nie prezentuje się szczególnie efektownie, ale z pewnością nie można odmówić jej oryginalności, dlatego w ogrodzie może stanowić intrygującą ciekawostkę.

Rudbekia zachodnia „Green Wizard” jest oryginalną, kępiastą bylina. Jej koszyczki kwiatowe składają się prawie wyłącznie z kwiatów rurkowatych, które
Rudbekia zachodnia „Green Wizard” jest oryginalną, kępiastą bylina. Jej koszyczki kwiatowe składają się prawie wyłącznie z kwiatów rurkowatych, które tworzą czarnobrązową szyszkę. Roślina dorasta do 1,2-1,5 m wysokości, a kwitnienie od lipca do września. Ta odmiana rudbekii jest bardzo wytrzymała i mrozoodporna oraz łatwa w uprawie. beekeepx/Getty Images

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom