Jakie płytki wybrać, żeby były modne nawet za 10 lat (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Płytki 3DPłytki 3D na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jakby miały pogniecenia na powierzchni.
Płytki 3DPłytki 3D na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jakby miały pogniecenia na powierzchni. Mazu
Czerwono-czarne, beżowe, w stylu marokańskim czy cegłopodobne. Nie tylko takie płytki są popularne. Mówimy, jakie są trendy, wzory, kolory, rozmiary i formaty nowoczesnych płytek na ściany i podłogę.

Płytki to okładzina, którą zmienia się rzadko. Zwykle nie częściej niż raz na kilkanaście lat. Mimo to, nawet w branży „płytkowej" panuje moda. Nowoczesne kafelki, zarówno pod kątem wykonania, jak i wyglądu, nie przypominają tych sprzed 30 lat. Piszemy, jakie płytki kupić, aby były modne nie tylko teraz, ale też za 10 lat.

 Zobacz wideoGdzie i jak wieszać lustra w mieszkaniu

Rodzaje płytek

Jeszcze kilka lat temu na podłogach i ścianach w naszych domach królowały płytki matowe (nieszkliwione). Teraz do łask powracają modele połyskujące (szkliwione). Jeszcze większy połysk zapewniają kafle polerowane, dające efekt lustra (można się w nich przejrzeć). Istnieją też płytki angobowane. Ta niezbyt znana nazwa oznacza, że powierzchnia płytek pokryta jest specjalną zaprawą, tzw. angobą. Powoduje ona, że wierzch kafli również pozostaje matowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płytek

Od czego zacząć zakup kafli? – Od wyboru ich kolorystyki – mówi Katarzyna Pardiak-Borowska z Działu Kreacji i Ekspozycji w Grupie Paradyż. – Decydując się na płytki w naturalnych odcieniach bieli, szarości czy jasnych brązów uzyskamy uniwersalny efekt we wnętrzu i optycznie nie pomniejszymy pomieszczenia. Taką aranżację np. łazienki możemy urozmaicać za pomocą dodatków w różnych stylach. Stonowana baza w postaci stałych elementów wyposażenia, takich jak płytki czy ceramika sanitarna, jest podstawą do tego, aby za pomocą dodatków zmieniać styl pomieszczenia, kiedy mamy na to ochotę.

Rozmiary płytek

Jeśli jednak chodzi o metraż pomieszczenia, w którym mają znaleźć się płytki, nie narzuca on nam rozmiaru płytek, jakie powinniśmy użyć w aranżacji naszego wnętrza. Wcale nie jest tak, że do małej łazienki czy niewielkiej kuchni pasują jedynie małe płytki (np. te o wymiarach 20 x 50 cm, 33 x 33 cm lub 45 x 45 cm), a tylko na dużych przestrzeniach sprawdzą się pokaźne płytki (m.in. 60 x 120 cm lub 40 x 100 cm).

 Zobacz zdjęcia: Jak dopasować kolor fugi do płytek 

– To wzór, kolor, forma materiału ceramicznego jest ważna w podejmowaniu decyzji dotyczącej formatu – kontynuuje Pardiak-Borowska. – Małe pomieszczenie, np. łazienkę, możemy optycznie powiększyć, używając dużych płytek o stonowanym charakterze. Działa tu zasada: im mniej podziałów, tym przestrzeń wydaje się większa.

Sprawdzą się płytki rektyfikowane, czyli te, które mają mechanicznie obcięte albo zeszlifowane brzegi. Ich boki są proste, tworzą kąt prosty. Układamy je z minimalną fugą. Tej prawie w ogóle nie widać.

 Warto wiedziećCzym charakteryzują się płytki rektyfikowane i gdzie je stosować 

Kształt płytek

Popularne są nie tylko kwadratowe czy prostokątne kafelki. To najczęściej spotykane formy, ponieważ takie kafle najłatwiej jest położyć. Trójkątne czy ośmiokątne też są jednak w sprzedaży. Nawet okrągłe. Tyle że te ostatnie występują jako ozdoba, tzw. przerywnik pośród "normalnych" płytek na ścianie czy podłodze.

Kolory i wzory płytek

Odcienie brązu i beżu, czerwień (choćby ceglana) połączona z szarością lub czernią to najczęściej wybierane barwy płytek ściennych do kuchni czy łazienki. Na podłodze sprawdzą się kafle w odcieniach brązu, beżu i granatu. W przypadku podłogi bardziej praktyczne są płytki z matową powierzchnią. Te gładkie szybciej się rysują i widać na nich inne uszkodzenia mechaniczne.

Kafle dobrze dopasowane, czyli jakie

Kto zamierza zainwestować w jednokolorowe płytki ścienne, a nie chce, żeby kuchnia czy łazienka wyglądały nudno, powinien zapewnić oryginalne dekoracje. Może też, zamiast ozdób, kupić płytki jednobarwne, ale w trzech odcieniach. Wówczas na dole, tzn. od podłogi do wysokości niecałego metra można położyć płytki w najciemniejszym odcieniu (choćby ciemnobrązowe), w połowie ściany zamontować pas płytek szeroki na kilkadziesiąt centymetrów (np. dwa rzędy) w kolorze jasnobrązowym, a najwyżej, aż do sufitu, zainwestować w płytki beżowe lub kremowe.

Modne rozwiązanie to także takie: kafle na podłodze i ścianie są w tym samym kolorze, tylko w połowie ściany jest jeden pas płytek o barwie kontrastującej. W kuchni może to być na wysokości pasa roboczego, a w łazience – na wysokości zlewu lub wanny.

Płytki w stylu marokańskim

Kto chce zaszaleć z kolorem, niech zdecyduje się na płytki w stylu marokańskim. Każda płytka wygląda jak miniwitraż. Ma przynajmniej pięć kolorów, a te kolory – jeszcze po kilka odcieni. Przykład: niebieski będzie zawierał odcienie od błękitnego przez niebieski po granatowy. Krawędzie tych kafli zazwyczaj mają nieregularny kształt. W przypadku płytek w stylu marokańskim obowiązują jednokolorowe meble. Z ozdób lepiej zrezygnować, żeby nie było przesytu.

Płytki trójwymiarowe

Nie tylko kolor może przyciągać uwagę. Powierzchnia płytek również. W około 90 procentach oferowane przez sklepy płytki to te o prostej, gładkiej lub lekko chropowatej fakturze. Są natomiast kafelki posiadające wytłoczenia (podłogowe płytki rzadko je mają ze względów praktycznych – podłoga musi być równa). Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby kafle miały pogniecenia. Efekt nierównej powierzchni staje się modny. Podobny efekt mają płytki wypukłe. Przypominają obraz trójwymiarowy. Stanowią dekorację samą w sobie, ponieważ na ich załamaniach światło naturalne czy sztuczne oświetlenie się inaczej odbija.

 Poczytaj też: Jakie płytki ceramiczne kupić do mieszkania 

Płytki 3D mają jednak minus: są mniej praktyczne od gładkich płytek. Nieco trudniej jest je utrzymać w czystości. Następna wada to ich cena – metr kwadratowy kosztuje czasem prawie 300 złotych, podczas gdy zwykłe płytki można dostać już za kilkanaście. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom