Jaki mop wybrać – plusy i minusy różnych mopów

Nina Romanek
Wybór mopa do mycia podłogiDużym plusem mopów płaskich jest możliwość odczepiania nakładek myjących. Dzięki temu, można je bez problemu zdejmować ze stelaża i prać. Wybierając mop zwróć uwagę na chłonność materiału i jego trwałość. Wiele tanich mopów ma włókna niskiej jakości, które już po kilku sprzątaniach trzeba wymienić.
Wybór mopa do mycia podłogiDużym plusem mopów płaskich jest możliwość odczepiania nakładek myjących. Dzięki temu, można je bez problemu zdejmować ze stelaża i prać. Wybierając mop zwróć uwagę na chłonność materiału i jego trwałość. Wiele tanich mopów ma włókna niskiej jakości, które już po kilku sprzątaniach trzeba wymienić. stevepb (Pixabay.com)
Jaki mop kupić? Zdawałoby się, że nie ma nic specjalnego i trudnego w tym wyborze. Od niego jednak zależy czystość twojej podłogi i twój komfort w czasie sprzątania. Warto poznać dostępne na rynku różne rodzaje mopów i dobrać najwłaściwszy dla naszych potrzeb.

Radzimy, czym kierować się przy zakupie mopa do podłogi.

Mop sznurkowy

Najtańsze i najbardziej powszechne są mopy sznurkowe, które nabędziemy już za kilka złotych. Do kompletu niezbędne będzie wiaderko z możliwością wyciskania nadmiaru wody, którego koszt to 15–20 złotych. Ceny końcówek myjących do mopów sznurkowych mogą różnić się w zależności od materiału, z którego wykonane są sznurki (sztuczne, mieszane, bawełniane).

 Zobacz9 błędów, których trzeba unikać w czasie sprzątania mieszkania 

Przy zakupie mopa sznurkowego należy pamiętać, że naturalny materiał lepiej pracuje z wodą, prościej ją odcisnąć, co jest szczególnie ważne w przypadku podłóg drewnianych i z paneli laminowanych, których nie należy przemaczać. Niestety główka mopa sznurkowego szybko się zużywa i po kilkukrotnym użyciu lepiej wymieć ją na nową. Minusem tego wyboru jest również niedokładne zmywanie czyszczonej powierzchni.

Mop paskowy

Pod względem wyglądu mopy paskowe przypominają te sznurkowe, ale są od nich nieco lepsze i trwalsze. Często wykonane są z mikrofibry, która bardzo dobrze sprawdza się w ścieraniu brudu i kurzu. Drukowane na paskach szorstkie wzory ułatwiają umycie miejsc, które wymagają mocniejszego szorowania. Mopy paskowe rzadziej od sznurkowych pozostawiają smugi i trochę dokładniej zmywają zabrudzone, poplamione powierzchnie. Cenowo wypadają dość podobnie, dlatego zdecydowanie wysuwają się na prowadzenie w owym zestawieniu.

Wariacji mopa jest wiele – począwszy od sznurkowych, poprzez płaskie, samowyżymające, zakończone gąbką, paskami mikrofibry, a na najbardziej innowacyjnych,
Wariacji mopa jest wiele – począwszy od sznurkowych, poprzez płaskie, samowyżymające, zakończone gąbką, paskami mikrofibry, a na najbardziej innowacyjnych, takich jak mopy parowe, skończywszy. Fot. Vileda

 Polecamy PORADNIK: Jak skutecznie myć okna na wiosnę 

Mop płaski

Dużą higienę zapewnia zdejmowany materiał, który możesz uprać w pralce. Takie rozwiązanie stosuje się w mopach płaskich, w których nakładki mocowane są za pomocą rzepów, nap lub kieszeni zrobionych z materiału. Możliwość bardzo dobrego odciśnięcia nadmiaru wody z mopa płaskiego sprawia, że idealnie nadaje się on do mycia parkietów. Mopy płaskie są droższe od poprzednich, ale także długowieczne. Cena samego mopa płaskiego wynosi od około 50 złotych, ale niezbędne też będzie specjalne wiadro, dlatego warto kupić komplet, którego koszt to nieco ponad 100 złotych. W miarę upływu czasu przydadzą się też zapasy, które kupisz już od 15 złotych za sztukę.

Mopy płaskie nie zostawiają smug, a wygodny pedał zamontowany w wiadrze, który często oferują producenci sprawia, że nie trzeba się schylać, dzięki czemu sprzątanie staje się przyjemniejsze. Specjalne wersje mopów rotacyjnych umożliwia mycie podłóg bez użycia chemicznych detergentów. To szczególnie istotna informacja dla osób dbających o ekologię oraz rodziców małych dzieci, które dużo czasu spędzają bawiąc się na podłodze.

 Poznaj: Sposoby na tanie porządki i domowe preparaty czyszczące

Ciekawym rozwiązaniem są mopy ze zbiornikiem wbudowanym w uchwycie. Szczególnie sprawdzają się one w małych wnętrzach, gdzie kilka ruchów zapewni czystą podłogę. Zamiast korzystać z ciężkich wiader, wystarczy użycie spryskiwacza.

Mop parowy

Nie jest to sprzęt podobny do poprzednich. Wymaga on zasilenia za pomocą akumulatora. W mopie parowym woda podgrzana do 100 stopni Celsjusza doskonale oczyszcza zabrudzenia, kurz i plamy, pozostawiając podłogę nie tylko umytą, ale także zdezynfekowaną. Istnieją różne wersje mopów parowych od zwykłych, przypominających te tradycyjne aż po takie z wymiennymi końcówkami, które sprawdzą się w sprzątaniu framug, płytek, okien etc. Minusem może być wyłącznie cena (od kilkuset złotych) oraz konieczność pamiętania o naładowaniu akumulatora.

Mopem parowym można czyścić nie tylko podłogi, ale również odświeżać dywany. Wystarczy wybrać model wyposażony w dodatkową nakładkę przeznaczoną do czyszczenia
Mopem parowym można czyścić nie tylko podłogi, ale również odświeżać dywany. Wystarczy wybrać model wyposażony w dodatkową nakładkę przeznaczoną do czyszczenia dywanów. Fot. Vileda

Kij do mopa

Wybierając mop musimy zwrócić uwagę również na długość jego kija. Musi ona być dopasowana do naszego wzrostu, by nie musieć się schylać w czasie sprzątania. Najwygodniejszy będzie kij z regulacją długości i rączką na zakończeniu, która wykonana jest z materiału, na którym ręka nie będzie się ślizgać. 

Jeśli zależy nam, by mopem docierać do nawet trudno dostępnych miejsc (np. pod kanapą, szafkami czy w narożach), to głowica kija powinna mieć możliwość regulacji kąta nachylenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom