Kilka sposobów na tanie porządki i domowe preparaty do sprzątania

Nina Romanek
Domowe porządkiZamiast kupnego płynu do mycia szyb można użyć wody z sokiem z cytryny. Do ok. 3 litrów wody trzeba dolać 4 łyżki soku z cytryny. Zamiast soku możemy zastosować ocet lub denaturat. Gdy do wody dodamy kilka kropel gliceryny lub płynu do zmiękczania tkanin, na szybach nie będzie osadzał się kurz, co skutecznie zapobiegnie powstawaniu smug po deszczu.
Domowe porządkiZamiast kupnego płynu do mycia szyb można użyć wody z sokiem z cytryny. Do ok. 3 litrów wody trzeba dolać 4 łyżki soku z cytryny. Zamiast soku możemy zastosować ocet lub denaturat. Gdy do wody dodamy kilka kropel gliceryny lub płynu do zmiękczania tkanin, na szybach nie będzie osadzał się kurz, co skutecznie zapobiegnie powstawaniu smug po deszczu. tatyanagl (123RF)
Naturalne środki do sprzątania są proste do zrobienia, nieszkodliwe dla naszego zdrowia i bardzo tanie, dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie je wykonać. Zobacz, jak cieszyć się zadbanym domem bez użycia chemii.

Choć domowe, ekologiczne preparaty czyszczące nie zastąpią wszystkich chemicznych pogromców brudu, to w większości przypadków sprostają codziennym naszym oczekiwaniom. Do tego będziemy zdrowsi, bardziej ekologiczni i zaoszczędzimy w domowym budżecie. 

Zobacz wideo:Jak zrobić w domu płyny do mycia naczyń 

Domowe środki czystości

Przygotowując pierwszy środek czystości nie musisz nawet udawać się do sklepu. Na pewno posiadasz najważniejszy składnik – ocet spirytusowy. To właśnie roztwór octu z wodą wspaniale sprawdza się w usuwaniu przykrych zapachów, czyszczenia kamienia i wszelkich osadów. Wystarczy zmieszać 1:1 wodę z octem, a następnie przelać płyn do butelki z atomizerem. Nie obawiaj się nieładnego zapachu, bo ten bardzo szybko się ulatnia, pozostawiając przetartą powierzchnię czystą i odtłuszczoną.

Jeśli chcesz naturalnie umyć okna wykorzystaj szklankę wody, spirytusu salicylowego i łyżeczkę octu. Do mycia szyb sprawdzi się także wspomniany wcześniej roztwór z dodatkiem soku z połówki cytryny. Aby zabezpieczyć okna przed osiadaniem brudu możesz dodać 2 krople gliceryny. Z kolei denerwujące parowanie luster w łazience zniknie, jeśli przetrzesz je...pianką do golenia.

Również świetnym i przede wszystkim obojętnym dla zdrowia i naturalnym środkiem czyszczącym jest soda oczyszczona. Ekologiczny środek czyszczący stworzysz z sody i kilku kropel wody oraz octu. Preparat pozostawiony na silnie zabrudzonych powierzchniach, rozpuści brud i przygotuje powierzchnię do mycia, dzięki czemu szorowanie np. fug stanie się dużo łatwiejsze i szybsze.

Polecamy poradnikDomowe sposoby na czyszczenie fug z pleśni i brudu 

Zamiast używać silnych środków żrących, które przenikają do dróg oddechowych, do udrażniania rur kanalizacyjnych zapchanych kawałkami mydła, brudu i włosów użyj mieszanki sody oczyszczonej i wody utlenionej w proporcji 2:1. Taki miks pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz go dużą ilością gorącej wody.

Idealnym środkiem do czyszczenia z kurzu mebli jest zwykła ściereczka z microfibry. Sprawdza się też ona do mycia okien za pomocą wyłącznie wody. Jeśli zależy ci jednak na efekcie nabłyszczenia, np. mebli drewnianych, możesz przygotować roztwór ze szklanki ciepłej wody, łyżeczki oliwy albo gliceruny, 1/3 szklanki octu oraz kilku kropel ulubionego olejku eterycznego, np. o zapachu lawendy, cytryny albo rozmarynu.

Jeśli masz małe dzieci, bawiące się lub raczkujące na dywanie, warto zadbać o wyjątkową czystość podłogi. Umycie jej będzie proste i przyjemne jak zwykle za sprawą wody z octem i olejkiem zapachowym, który zapewni miłą woń i właściwości antybakteryjne, np. jak ten z drzewa herbacianego. Do 2 litrów wody i 2 szklanek octu warto dodać również pół szklanki spirytusu, który dodatkowo zdezynfekuje powierzchnię.

Dowiedz się więcej:Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie 

Dywan zaś oczyścisz z brudu i roztoczy kurzu domowego, rozsypując na nim sodę i wcierając ją za pomocą zwykłej, czystej szczotki do zamiatania. Następnie po 12 godzinach odkurz dywan. I gotowe!

Ściereczki bawełniane zamiast papierowych ręczników

Często w kuchni stawiamy rolkę ręcznika papierowego, którym przecieramy każdą rozlaną kroplę, a następnie wyrzucamy ręcznik. Tym sposobem zbieramy dziennie niezłą ilość niepotrzebnie marnowanego papieru. Wcale nie drożej, a z pewnością bardziej ekologicznie będzie kupić rolkę ściereczek, które możemy używać wielokrotnie. Są one wykonane z bawełny, ale używa się ich dokładnie tak samo jak wspominanego papieru. Wydzielone małe kawałki idealnie sprawdzą się w domowych porządkach. Po przetarciu kurzu, stołu czy podłogi wystarczy wypłukać i zostawić do ponownego użycia. Odpowiednie używanie produktu sprawia, że rolka starcza nam na naprawdę długi czas, a my dużo bardziej dbamy o środowisko. 

Warto przeczytać: 9 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu mieszkania 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom