Świąteczne porządki – 10 błędów, których musisz unikać podczas sprzątania. Sprawdź, co robisz źle!

Nina Romanek
Błędy podczas przedświątecznych porządków sprawiają, że zajmują nam one bardzo dużo cennego czasu. Zobaczcie, jak ich uniknąć!
Błędy podczas przedświątecznych porządków sprawiają, że zajmują nam one bardzo dużo cennego czasu. Zobaczcie, jak ich uniknąć! milkos/123RF.com
Wydawałoby się, że świąteczne porządki są proste i każdy wie, jak je robić. Okazuje się jednak, że często sami utrudniamy sobie życie przez powielanie błędnych nawyków. Wystarczy stosować sprawdzone triki, dzięki którym nasz wysiłek podczas sprzątania nie pójdzie na marne. Dowiedz się, jakich błędów musisz unikać, żeby przedświąteczne sprzątanie było efektywne i nie zajmowało zbyt wiele czasu.

Przedświąteczne porządki zawsze zabierają nam mnóstwo czasu i staramy się odwlec w czasie to nieprzyjemne zajęcie albo ograniczyć je do minimum. Wbrew pozorom sprzątanie wcale nie musi być takie czasochłonne, pod warunkiem, że przestaniemy popełniać podstawowe błędy przy porządkowaniu.

Podpowiadamy, jakich błędów należy unikać podczas sprzątania mieszkania, żeby było efektywne i satysfakcjonujące.

1. Aplikacja detergentu bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię

Używane przez nas gotowe detergenty są zwykle silne i pozostawiają na meblach widoczne ślady, które trudno później usunąć. Środek czyszczący należy aplikować na ściereczkę i za pomocą wilgotnej szmatki czyścić zabrudzoną powierzchnię.

2. Nieprawidłowe układanie talerzy, sztućców i garnków w zmywarce

Wydaje ci się, że przegródki i koszyczki załatwiają sprawę i wystarczy powrzucać w dowolny sposób brudne naczynia, aby wyciągnąć je po zmywaniu kryształowo czyste? Jeśli poukładasz talerze zbyt ciasno, a sztućce zbyt blisko siebie i w tę samą stronę, zmywarka nie doczyści naczyń prawidłowo. Woda, zamiast wymywać brud, będzie się odbijała od powierzchni zastawy kuchennej.

3. Mycie okien w pełnym słońcu

Słoneczny dzień nie jest wbrew pozorom najlepszym momentem na mycie szyb. Zdecydowanie lepiej to robić, gdy za oknem nie świeci słońce, po południu lub wczesnym rankiem. Unikniesz wówczas szybkiego wysychania preparatu do czyszczenia szyb i irytujących smug na tafli szkła.

4. Nieczyszczenie gąbki do naczyń

Myślisz, że opłukanie gąbki do naczyń w płynie i gorącej wodzie wystarczy, by zachowała czystość? Jeśli tak, jesteś w błędzie. Gąbkę musimy przede wszystkim porządnie wyciskać po każdym użyciu i odkładać w suche miejsce, ponieważ wilgoć sprzyja powstawaniu bakterii. Posiadacze zmywarek mogą położyć dwa razy w tygodniu gąbkę na górnej półce sprzętu i umyć wraz z naczyniami. Przynajmniej raz w tygodniu gąbkę należy wymienić na nową.

5. Odkurzanie wszystkich powierzchni tą samą końcówką odkurzacza

Jeśli mamy w domu kota albo psa, to do czyszczenia kanapy i fotela najlepiej wykorzystać szczotkę do zbierania sierści. Podczas odkurzania unikajmy stosowania wyłącznie jednej końcówki i korzystajmy ze ssawki do szczelin, szczotki do dywanu czy parkietu, bo inaczej kurz będziemy rozwiewać po całym domu.

6. Mycie drewnianych mebli, blatów i podłogi za pomocą wody

Aby drewno służyło przez lata, do jego pielęgnacji używaj specjalnego olejku lub innych dedykowanych preparatów, które nabłyszczą, nawilżą i zaimpregnują powierzchnię bez ryzyka, że na powierzchni drewnianej powstaną rozwarstwienia, pęknięcia i wybrzuszenia.

7. Najpierw ścieranie kurzu, później odkurzanie

Zanim zaczniesz usuwać brud z mebli, najpierw odkurz mieszkanie. W przeciwnym razie unoszące się w czasie odkurzania różnych powierzchni pyłki ponownie osiądą na meblach, a cały wysiłek pójdzie na marne.

8. Odkurzanie z zapchanym workiem

Przykry zapach z odkurzacza najczęściej przypomina o sobie, kiedy jest już za późno a brud przedostaje się znów do sprzątanego pomieszczenia. Odkurzanie z zapchanym workiem nie tylko nie będzie efektywne, ale również rozniesie po domu masę innych pyłów i roztoczy kurzu domowego. Gdy nie mamy po ręką zapasowego worka, lepiej zrezygnować z odkurzania.

9. Omijanie niewygodnych i trudno dostępnych zakamarków

Wąski kawałek podłogi za muszlą klozetową, umywalką albo szczeliny między szafkami kuchennymi często są pomijane w codziennych porządkach, bo chcemy wyczyścić mieszkanie jak najszybciej. To duży błąd, bo właśnie te najtrudniej dostępne miejsca to prawdziwe siedlisko brudu i zarazków.

10. Nieprawidłowa segregacja śmieci

Podczas domowych porządków często źle rozdzielamy odpady, zwłaszcza te nieoczywiste. Pęknięty kieliszek wkładamy do worka ze szkłem, puste opakowania po dezodorantach do pojemnika z tworzywami sztucznymi, a zużyte kawałki ręcznika papierowego do worka z papierem. Koniecznie wydrukujmy ściągę, jak prawidłowo segregować śmieci.

Okazje

Promocje świąteczne na kosmetyki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom