Płytki ceramiczne w kuchni i łazience – czy wiesz, czym je wyczyścić? Nie musisz biec do sklepu – te składnik na pewno masz w domu

Anna Gandecka
Wideo
od 12 lat
Płytki ceramiczne zdobią podłogi w wielu domach. Są one trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak, aby zachować ich blask, musisz o nie regularnie dbać. Przygotowaliśmy kilka domowych sposobów, dzięki którym podłoga w twoim mieszkaniu będzie czysta i… pachnąca! Te patenty przydadzą ci się podczas planowania przedświątecznych porządków. Sprawdź je koniecznie!

Jak dbać o płytki ceramiczne?

Mamy dobrą wiadomość – nie wymaga to dużego nakładu pracy. Na pewno trzeba pamiętać, zwłaszcza w okresie zimowym, o częstym zamiataniu piasku i soli, które wnosimy do mieszkania na podeszwach butów. Choć płytki są dość odporne na zarysowania, to jednak może zdarzyć się, że piasek lub inne zanieczyszczenia porysują powierzchnię podłogi. W miejscach, gdzie panuje duże natężenie ruchu, np. w przedpokoju, możemy położyć dywanik. O ile same płytki są dość łatwe w pielęgnacji, o tyle doczyszczenie fug wymaga do nas więcej wysiłku. O sposobach na czyste fugi dowiesz się z tego artykułu: Czyszczenie fug nie musi być koszmarem. Koniecznie sprawdź te sposoby na czyste fugi. Zobacz, jak łatwo utrzymasz je w doskonałym stanie!

wiadro z wodą
Czyszczenie podłóg z płytek ceramicznych przy użyciu domowych płynów to nie tylko ekonomiczne, ale także proekologiczne rozwiązanie. Freepik

Domowe płyny do mycia podłóg z płytek

Aby utrzymać płytki ceramiczne w nienagannym stanie, nie zawsze trzeba sięgać po drogie środki chemiczne dostępne w sklepach. Warto zainwestować czas w przygotowanie domowych płynów do czyszczenia podłóg z płytek ceramicznych, które nie tylko są skuteczne, ale także przyjazne dla środowiska. Oto kilka prostych przepisów na domowe płyny do mycia podłóg:

Woda utleniona i sok z pomarańczy

  • 1/2 szklanki wody utlenionej
  • sok z jednej pomarańczy
  • 1 l wody

Wodę utlenioną połącz z sokiem pomarańczowym i ciepłą wodą. Ta mieszanka doskonale usuwa plamy i bakterie, pozostawiając świeży aromat pomarańczy.

Herbata i olejek miętowy

  • 2 torebki czarnej herbaty
  • kilka kropel olejku z mięty pieprzowej
  • 1 litr ciepłej wody

Dwie torebki herbaty zalej 200 ml wrzątkiem. Zaparz i pozostaw do ostygnięcia. Do mocnego naparu dodaj olejek miętowy, po czym całość połącz z wodą. Warto wiedzieć, że mięta skutecznie odstrasza mrówki.

Cytryna i soda oczyszczona

  • sok z jednej cytryny
  • 2 opakowania sody oczyszczonej
  • 2 litry ciepłej wody

W wiaderku z wodą wymieszaj sok z cytryny i sodę oczyszczoną. Cytryna doskonale usuwa plamy, a soda oczyszczona działa jak delikatny środek peelingujący. Opcjonalnie możesz dodać ulubiony olejek eteryczny.

Sprawdź także: Pomarańcze – zjedz ze smakiem, ale nie wyrzucaj skórek. Zrobisz z nich pachnący płyn do czyszczenia. Zapomnij o drogiej chemii – bądź eko

Oliwa i cytryna

  • 1/4 szklanki oliwy z oliwek
  • sok z jednej cytryny
  • 2 l wody

Połączenie tych trzech składników to przepis na miksturę, która sprawi, że podłoga będzie pięknie błyszczeć i pachnieć świeżością.

Przed użyciem każdego nowego środka, zaleca się przetestowanie go na niewielkim obszarze, aby upewnić się, że nie powoduje on żadnych niepożądanych reakcji ani uszkodzeń powierzchni.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom