Spis treści
Jak wybrać dobry zmywak kuchenny?
Gąbki kuchenne to najpopularniejsze akcesorium do domowych porządków. Kupujemy je regularnie i nie zastanawiamy się, jaka marka i rodzaj będą najlepsze. O naszym wyborze najczęściej decyduje okazyjna cena produktu w sklepie, a ona niestety rzadko idzie w parze z jakością. Zmywaki do naczyń to produkt uniwersalny. Używamy ich nie tylko do zmywania naczyń, ale również m.in. do czyszczenia blatów, zlewu, mebli, wanny, glazury, patelni czy sprzętu AGD. Warto więc wybrać solidny produkt.
Kluczowe cechy dobrej gąbki do naczyń to m.in.:
- ergonomiczny rozmiar – dostosowany do wielkości dłoni użytkownika,
- duża chłonność,
- antybakteryjność,
- różna kolorystyka,
- wytrzymałość – nie kruszy się pod dużym naciskiem,
- wyprofilowanie – wgłębienie lub wcięcie (rowek) na bokach.
Kolory gąbek a ich różne cechy – fakt czy fake news?
Od kilku dni w sieci pojawiają się artykuły, w których autorzy sugerują, że gąbki do naczyń są produkowane w 4 kolorach, ponieważ różne jest ich przeznaczenie w zależności od barwy. Zmywak zielony (najtwardszy) służy do usuwania trudnych zabrudzeń, myjka czerwona to myjka bardziej uniwersalna, ale też dosyć twarda. Obu z nich nie powinno się używać do mycia delikatnej porcelany i kieliszków. Zmywak żółty miększy od poprzedników, dedykowany do naczyń o delikatnej powłoce i ze szkła. Myjka niebieska – najmiększa ze wszystkich. Świetnie się ponoć sprawdza do mycia delikatnej porcelany po babci, kryształowych kieliszków czy rodowych półmisków.
Po przejrzeniu stron internetowych kluczowych producentów gąbek do naczyń, doszliśmy do wniosku, że kolorystyka zmywaków nie ma nic wspólnego z ich przeznaczeniem. Na żadnej z przeglądanych stron producentów markowych akcesoriów do sprzątania nie znaleźliśmy takiej informacji.
Różna kolorystyka gąbek w opakowaniu zbiorczym ma jednak cel nie tylko dekoracyjny. Ze względów higienicznych warto stosować inne kolory zmywaków, do mycia poszczególnych rodzajów naczyń (misek domowych pupili, desek do krojenia mięsa czy kieliszków). Podobnie jak nie powinniśmy używać jednej uniwersalnej deski do krojenia. W kuchni powinniśmy szczególnie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Dlatego właśnie, podobnie jak w przypadku myjek do zmywania, inna deska powinna służyć nam do krojenia surowego mięsa, inna do pieczywa, a na kolejnej zalecane jest krojenie owoców i warzyw.
Zmywak kuchenny – jak o niego dbać?
Warto pamiętać, że myjka do naczyń to jeden z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów w kuchni. Ponieważ ciągle jest wilgotna i usuwamy nią przeróżne resztki jedzenia, osady i przypalenia, stanowi idealne podłoże do rozwoju bakterii. Wg badań na zmywaku do naczyń może znajdować się ok. 80 bilionów bakterii z 362 odmian. Po kilku dniach używania może to być więc jeden z najbrudniejszych przedmiotów w domu.
Kluczowe zasady korzystania z gąbki do naczyń:
- Po każdym użyciu trzeba ją dokładnie wypłukać i wycisnąć.
- Odkładajmy ją w dedykowane miejsce, żeby mogła wyschnąć i nie leżała w wodzie.
- Wymieniajmy ją regularnie, najlepiej co 3-4 dni.
Wiele osób czyści gąbki do naczyń w pralce lub podgrzewa je przed ok. 2 minuty w mikrofalówce, żeby pozbyć się z jej powierzchni drobnoustrój. Zważywszy jednak, że nowy egzemplarz kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy, najprostsza i najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia jest wymiana zmywaka na nowy.