Jak zrobić stół do jadalni i salonu? To banalnie proste! Sprawdź, jak wykonać nowoczesny stół loftowy w kilka chwil

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Niestety modne i ładne meble nie są tanie. Zróbmy więc loftowy stół samodzielnie, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i czas, który zmarnowalibyśmy na poszukiwanie stołu. Własnoręcznie wykonany industrialny stół spełni wszystkie nasze oczekiwania i może stać się wyjątkową dekoracją wnętrza.
Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Niestety modne i ładne meble nie są tanie. Zróbmy więc loftowy stół samodzielnie, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i czas, który zmarnowalibyśmy na poszukiwanie stołu. Własnoręcznie wykonany industrialny stół spełni wszystkie nasze oczekiwania i może stać się wyjątkową dekoracją wnętrza. Point3d/Unsplash.com
Jeśli potrzebujemy nowego stołu, to warto pomyśleć, żeby wykonać go samodzielnie. Zaoszczędzimy trochę pieniędzy oraz zyskamy zupełnie wyjątkowy, własnoręcznie zaprojektowany i unikatowy loftowy mebel. Zajmie nam to zaledwie chwilę, a satysfakcja i duma gwarantowana. Podsuwamy rewelacyjny pomysł na nowoczesny i modny stół industrialny. Sprawdź, jak łatwo możesz zrobić swój wyjątkowy mebel do salonu i kuchni.

Spis treści

Pomysł na samodzielne zrobienie loftowego stołu zrodził się w momencie, gdy znalezienie mebla w odpowiednim kolorze oraz wymiarach stało się bardzo czasochłonne i mieliśmy wrażenie, że to graniczy z cudem. Po przejrzeniu mnóstwa ofert sklepów internetowych i odwiedzeniu wielu sklepów meblarskich pomyśleliśmy, że szkoda dalej marnować czas, bo przecież można samodzielnie zrobić mebel, którego potrzebujemy. Tak powstał pomysł na modny i nowoczesny stół z drewnianym blatem na metalowych nogach.

Jak zaprojektować funkcjonalny stół industrialny?

Stół powinien być przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny. Dlatego najpierw zastanówmy się, jakie wymiary powinien mieć mebel, żeby spełnił nasze oczekiwania i nie zagracał pomieszczenia. Stół nie może być zbyt mały, bo to znacznie ogranicza swobodę ruchów podczas jedzenia.

Nakrycie dla jednej osoby zajmuje ok. 60 cm x 40 cm (60 cm to standardowa szerokości ramion człowieka, a 40 cm to optymalna głębokość, która pozwala na swobodne sięganie po potrawy).

Optymalna wielkość stołu prostokątnego (szer./dł.):
• dla 2 osób: 60–70/80–100 cm,
• dla 4 osób: 70–80/120–140 cm,
• dla 6 osób: 80–90/140–160 cm,
• dla 8 osób: 80–100/160–180 cm.

Optymalna wielkość stołu okrągłego (średnica):
• dla 2 osób: 70–80 cm,
• dla 4 osób: 80–100 cm,
• dla 6 osób: 120–150 cm,
• dla 8 osób: 150–180 cm.

Drugą istotną kwestią jest blat. Pomyślmy, jaką powinien mieć grubość, kolor i z jakiego materiału go zamówić. Jeśli w domu są dzieci, to najlepiej sprawdzi się blat wykonany z materiału, z którego robi się blaty kuchenne. Jeśli nie uda nam się znaleźć koloru, który nam opowiada, to możemy pomyśleć o blacie z płyty meblowej laminowanej, tu wybór kolorów i wzorów jest zdecydowanie większy. Standardowa płyta meblowa ma gr. 18 mm, więc warto zamówić blat wykonany z podwójnej płyty, wtedy będzie sztywniejszy. Ta wersja blatu będzie najtańsza. Miłośnicy drewna mogą postawić na dużo droższy blat drewniany, ale pamiętajmy, że trzeba o niego szczególnie dbać, bo łatwo się niszczy.

Co będzie potrzebne do zrobienia nowoczesnego stołu w stylu loftowym?

Blat możemy zamówić u stolarza, w markecie budowlanym lub w specjalistycznym sklepie z akcesoriami meblowymi.

Żeby od razu nie po rzucać się na głęboką wodę, warto kupić gotowe nogi do industrialnego stołu. W sieci mamy ogromny wybór solidnych metalowych nóg pojedynczych i zespolonych, w różnych kształtach. W zestawie do nóg są dołączone dedykowane wkręty do montażu, więc nie musimy się martwić o tego typu akcesoria. Metalowe nogi są dużo tańsze od nóg drewnianych i zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Sprawią one również, że nasz stół będzie wyglądała bardzo nowocześnie.

Przyda nam się również porządna wiertarko-wkrętarka, żeby za jej pomocą przymocować nogi do spodu blatu oraz ołówek stolarski i miarka.

Samodzielny montaż loftowego stołu krok po kroku

  1. Przygotujmy tekturę albo gruby koc, żeby położyć na nich bezpiecznie blat stołu frontem do dołu, tak żeby się nie uszkodził.
  2. Zastanówmy się, jak daleko od krawędzi blatu zamontujemy nogi stołowe i zaznaczmy ołówkiem punkty montażowe. Nogi nie mogę wystawać poza obrys blatu.
  3. W kolejnym kroku zamocujmy nogi za pomocą wkrętów montażowych. Z reguły nie musimy nawiercać specjalnych otworów, chyba że jest to blat z twardego drewna (dębu lub jesionu), wtedy warto przygotować wiertarką otwory o średnicy 2-3 mm na głębokość o 5 mm mniejszą niż grubość blatu. Jeśli montujemy blat wykonany z płyty przeznaczonej na blaty kuchenne lub płyty meblowej, to nogi wkręcamy do spodu blatu za pomocą wkrętarki.
  4. Montowanie nóg zaczynajmy od otworów skrajnych, podążając do środka i nie dokręcając wkrętów do samego końca. Gdy wszystkie otwory montażowe zostaną wypełnione, wtedy postarajmy się maksymalnie dokręcić wszystkie wkręty.
  5. Stół już gotowy!

Samodzielne wykonanie stołu to dobry pomysł na aktywny relaks i spędzenie wolnego czasu. Taki mebel sprawi nam dużo radości i mnóstwo satysfakcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom