Jak zmieścić stół w małym mieszkaniu? Najlepszy mebel do niewielkich wnętrz. Pomysł na stół w małym salonie w bloku

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Nie wiesz, jak zmieścić stół w małym mieszkaniu? Chcesz wygodnie zjeść posiłek na niewielkim metrażu? Zobacz, jak ustawić stół w małym salonie i kuchni. Wybierz najlepszy mebel do małego mieszkania.

Spis treści

Stół do małego mieszkania: o tym musisz pamiętać!

Blat stołu do małego mieszkania powinien mieć ok. 70 do 76 centymetrów wysokości. Jeśli chcesz, żeby można było przy zjeść komfortowo posiłek, każda z osób z niego korzystających musi mieć do dyspozycji przestrzeń o powierzchni przynajmniej ok. 0,25 metra kw.

Na małym metrażu zadbaj o to, aby wokół stołu pozostawić minimum 60 cm wolnej przestrzeni, co umożliwi swobodne przemieszczanie się oraz odsuwanie krzeseł.

Nie rezygnuj w małym mieszkaniu ze stołu, nawet jeśli będzie on niewielki. To jeden z najważniejszych mebli w domu, przy którym możesz zjeść nie tylko szybkiego śniadania, czy rodzinny obiad, ale również pograć w planszówki i czasem pomóc dziecku odrobić zadania domowe.

Jaki stół do małego mieszkania?

Jaki stół zmieści się w małym mieszkaniu? Możliwości jest kilka, więc bez problemu sprostasz temu wyzwaniu aranżacyjnemu. Gdy mały metraż mocno cię ogranicza, poszukaj sprawdzonych rozwiązań, które stosują architekci w niewielkich wnętrzach.

Najlepszy stół do małego mieszkania, m.in.:

  • stół rozkładany, który jest bohaterem małych mieszkań. Rozsuwany blat idealnie się sprawdzi, gdy masz mały metraż i chcesz zyskać kącik jadalny. Dzięki swojej funkcji może być stosowany na co dzień jako kompaktowy mebel (np. 70 x 70 cm), a w razie potrzeby rozłożony, by pomieścić więcej osób. Dostępne są model, które po rozsunięciu mają dwa razy większy blat;

  • stół z blatem mocowanym na ścianie – po skończeniu obiadu możesz go wygodnie złożyć, żeby zyskać dodatkową przestrzeń. Jeśli na spód blatu ozdobić efektowną grafiką czy rodzinnym zdjęciem w dużym formacie, zyskasz nietuzinkową dekorację personalizującą przestrzeń;

  • kompaktowy stół na kółkach;

  • stół wysuwany z szafki, szuflady półkotapczanu;

  • stół zintegrowany z półkotapczanem;

  • stolik barowy w formie blatu np. przy okiennym parapecie czy też niewielkiej wyspy dzielącej przestrzeń na strefy;

  • niewielki okrągły stół o średnicy 60-90 cm;

  • stół rozkładany i podnoszonym blatem (tzw. ławostół) to ława rozkładana, która pełni dwie funkcje – funkcjonalnego stolika kawowego, a po rozłożeniu i podniesieniu także klasycznego stołu, przy którym możesz wygodnie zjeść obiad z domownikami. To idealne rozwiązanie do niewielkiego salonu w mieszkaniu w bloku, w którym nie ma miejsca na dwa meble jednocześnie.

Gdzie ustawić stół w małym mieszkaniu?

Jeśli masz do dyspozycji niewielki metraż, ustawienie stołu musisz dobrze przemyśleć. W małym mieszkaniu zadbaj o ergonomię i maksymalnie wykorzystaj przestrzeń. Najlepiej umieścić stół przy jednej ze ścian lub w rogu małego salonu. Warto wybrać model, który możesz łatwo dostosować do liczby osób. Jeżeli stół jest mały, można go postawić na środku pokoju, a krzesła wsunąć pod blat, gdy nie są używane.

Transparentny stół i model o subtelnej konstrukcji doda lekkości i optycznie powiększy wnętrze. Dobierając stół, pamiętaj o tym, jak będzie on używany na co dzień i jakie dodatkowe funkcje może pełnić, aby maksymalnie wykorzystać deficytową przestrzeń. Wybierz wielofunkcyjne rozwiązanie, a twoje małe mieszkanie stanie się przestrzenią, gdzie każdy centymetr jest dobrze wykorzystany.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom